Dostal jsem k testu mobilní telefon Nokia 2600. Ve srovnání s mým vlastním mobilem je to malý prcek s barevným displejem a standardními funkcemi. Mobil zastane funkci budíku, diáře, kalendáře, kalkulačky, stopek, seznamu výdajů a převodníku měn. Ve hrách však postrádám svého oblíbeného hada. Jaká je Nokia 2600? Přečtěte si můj test.
Přiznám se bez mučení, že jsem co se mobilů týče poměrně konzervativní člověk. Mobilní telefon poslední dobou používám převážně na volání a jako kapesní diář. Různé pokročilé funkce podle mého názoru zbytečně prodražují cenu mobilu. Občas sice využívám pro připojení přes Internet GPRS či EDGE (pokud jej mobil podporuje) a brouzdám na wapu (ještě když byl zdarma), ale tím začíná i končí můj zájem o různé mobilní specialitky. Nevidím důvod, proč bych měl mít ve svém mobilním přístroji fotoaparát, MP3 přehrávač anebo FM rádio.
Chladným mě nechávají i různé polyfonní zvonění. Všechny moje mobilní telefony mají nastaveno obyčejné upozornění na příchozí hovor i standardní pípnutí pro textovou zprávu. Je to výhodné, protože v pouličním ruchu rozeznám, že mi zvoní mobil a nemusím rovněž sahat po aparátu ve chvíli, kdy se ozve nějaká skočná vyzváněcí melodie. Tyto populární vyzváněcí tóny používá většina populace. Když se člověk odliší, svůj mobil pozná neomylně.
Testovaná Nokia 2600 patří už k modernějším mobilním telefonům. Displej podporuje 4 096 barev, což mi přijde vzhledem k funkcím telefonu poměrně zbytečné. Pochopil bych to u mobilního telefonu s fotoaparátem či dražší varianty. Jenže podpora barevných displejů je v dnešní době trend. Většina lidí by si zřejmě nekoupila "obyčejný" mobil, který by se místo barviček soustředil především na výkon a výdrž. Na druhou stranu barvy zvyšují přehlednost a používání mobilu je hned veselejší.
Jako první jsem ovšem vypnul zobrazování tématického obrázku na pozadí a v menu. Působil na mě příliš rušivým dojmem. Když jsem testoval rychlý internet od T-mobile, měl jsem půjčený mobilní telefon s podporou více barev. Obrázky byly daleko kvalitnější a nebylo nutné je vypínat. Na Nokii 2600 mi ještě vadil způsob, jakým výrobce vyřešil pohyb v menu. Jednotlivé položky tentokrát nejsou animované, jako to bylo v případě starších modelů, ale rotují z horního okraje k dolnímu. Přirovnal bych to asi k pohybu výherních symbolů v herních automatech. Dovedl bych si představit, že by byly tyto grafické symboly bez těchto dodatečných animací. Menu by vypadalo o mnoho lépe.
Ovládání telefonu je totožné s tím, co znáte z předchozích modelů. Měl jsem ovšem problémy s oblíbenou navigační klávesou "navikey", která je doslova nalepená na tlačítka pro ovládání jednotlivých voleb. Často se mi stávalo, že jsem svojí velkou a neohrabanou prackou vyvolal nějakou jinou nabídku anebo omylem ukončil hovor. Určitě si telefon před zakoupením pečlivě vyzkoušejte. Dámy mohou být v klidu. Jejich drobné prstíčky jistě zvládnou obsluhu všech dalších kláves, které jsou umístěny tařka vedle sebe. Rázný horník, důchodce, dělník a chlap jako hora z pořádné roboty by však měl zvolit telefon s větším odstupem tlačítek.
Při psaní zpráv vám pomůže česká T9. Další volbou jsou angličtina a trochu nelogicky slovenčina. Dobrou zprávou pro všechny smskoidní šílence je fakt, že můžete napsat zprávu dlouhou 918 znaků. Mobil jí při odesílání rozdělí na několik textovek a příjemci doručí postupně. Se zprávami souvisí ještě jedna funkce. Štve vás tchýně? Otravuje vás přítelkyně? Nastavte si její číslo jako blokované. Když vám bude volat, zobrazí se na displeji vedle čísla či jména blikající ikonka odpadkového koše. Zvonění je zcela vypnuto. Jestli vás bude zkoušet takový člověk otravovat pomocí SMS, opět můžete být v klidu. Jeho textovka se zobrazí v rámci nabídky Filtrované zprávy. Skoro bych řekl, že tato možnost je ideální pro pány, kteří často střídají mnoho milenek a často se rozcházejí. A samozřejmě je rovněž výhodná pro slečny, které budou mít konečně pokoj od otravných nápadníků.
Jinou užitečnou vlastností jsou funkce budík, upomínky (v nabídce je i kalendář), kalkulačka, seznam výdajů, stopky a převodník měn. Nechyběly by mi hry, kde postrádám svého oblíbeného hada. Místo něho v této části naleznete hopsačku Bounce, tetris s divným názvem Nature Park a opravdu velmi podvinou hru Mobile Soccer. Posledně jmenovaný je mobilní fotbal, kde na titěrném displeji kopete do malé tečky. Třeba se ještě naučíte šilhat a slušně si zkazíte oči. Já si asi namaluji velký transparent a půjdu protestovat před budovu finské Nokie: "Vraťte nám hady!".
Jednu z posledních funkcí jsem objevil vlastně náhodou. V manuálu k telefonu totiž není příliš vysvětlena. Během hovoru můžete volbou Reproduktor zapnout hlasitý odposlech. Jeho hlasitost si můžete zvýšit. Při maximální hlasitosti jsem slyšel hovor na poměrně velkou vzdálenost. Tuto zdánlivou maličkost ocení například dámy. Když jim bude volat jejich přítel a číst zamilované básničky, mohou telefon v klidu odložit a lakovat si nehty. Totéž je však k dispozici také pro pány. Ti si mohou pro změnu okusovat nehty nudou a poslouchat vyprávění přítelkyně o nákupu nových šatů. Dále je možné položit telefon na stůl a rvát si vlasy zoufalstvím v případě, že vám někdo sděluje špatnou zprávu. Funkci jistě ocení každý správný investikativní reportér a čekající zákazník na infolince. Jak jsem zjistil při rozhovoru se zákaznickou linkou, funguje hlasitý odposlech i pro běžný rozhovor. Tato malčkost mě opravdu potěšila. Mohu si například při psaní článku položit mobil na stůl a odpovědi dotyčné osoby zaznamenávat všemi deseti prsty do počítače. Mobil přitom nemusím brát do ruky, protože hlasitý odposlech funguje i pro samotné volání. Práce je hned pohodlnější.
Když jsem prozkoumal všechny možnosti a osahal si funkce Nokie 2600, pohrál jsem si ještě s nastavením vyzváněcích profilů. Na mém "starším" telefonu Nokia jsem tuto volbu přepínal pomocí horního vypínacího tlačítka. V nové Nokii 2600 je umístění šikovnější než bylo v předchozích typech. Toto tlačítko se nachází vedle ostatních. Kromě vypínání telefonu vám umožňuje nastavovat různé volby režimů. Když jste na jednání, nastavíte si hlasitý režim, aby vznikla záminka pro předvedení vašeho mobilu obchodnímu partnerovi. Naopak diskrétní zvonění vyzkoušíte třeba ve chvíli, kdy čekáte opravdu důležitý hovor.
Mám z nové Nokie 2600 trochu rozpačitý pocit. Tlačítka jsou na můj vkus příliš natěsnána na sebe, a tak se mi telefon špatně ovládá. Na druhou stranu jsem nadšen z funkce hlasitého odposlechu. Při vybité baterce se však jeho kvalita podstatně snižuje.
Plus a mínus
+ funkce hlasitého odposlechu
+ relativně nízká cena (do 2 500 Kč)
+ nastavení blokovaných čísel
- tlačítka jsou příliš těsně u sebe
- zmizel můj oblíbený had ve hrách
- barevné pozadí spíše ruší (naštěstí jde vypnout)
Parametry
Hmotnost: 96 g
Rozměry: 108 x 46 x 21 mm
Doba hovoru: až 2 hod. - 3 hod. 30 min.
Pohotovostní doba: až 250 hod.
Frekvence: EGSM 900/GSM 1800
Velikost displeje:128 x 128 pixelů
Barvy displeje:Až 4096 barev
Souvislosti
Nokia 2600 - oficiální web
Rychlý internet od T-mobile
| Radim Hasalík
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools