Testoval jsem připojení k Internetu prostřednictvím služby T-mobile EDGE. Tato technologie je na první pohled alternativou k připojení prostřednictvím CDMA, které poskytuje konkurenční Eurotel. Já ovšem jednotlivé služby srovnávat nebudu a soustředím se pouze na dojmy ze samotného uživatelského testu.
Kdysi jsem si pořídil připojení k Internetu prostřednictvím GPRS od Eurotelu, velmi dobře jsem si uvědomoval, že rychlost stahování a odesílání dat nebude závratná. Brouzdání po světové pavučině bylo srovnatelné s vytáčeným připojením, přičemž ve městech jsem obvykle surfoval bez větších problémů. Ty se objevovaly teprve na vesnici u mých rodičů. Jedním z důvodů mohl být i špatný signál, protože když jsem anténu od modemu přemístil k jinému oknu, můj pohyb na Síti byl o poznání svižnější.
Jakmile Eurotel spustil vysokorychlostní CDMA, vyzkoušel jsem si tuto technologii na Invexu. Modem jsem také zkoušel na svém domácím počítači, ale byl jsem neúspěšný. Mám totiž operační systém Linux a ačkoliv jsem se řídil různými návody, počítač si s externím zařízením nerozuměl. Ve srovnání s tím nemusíte u technologie EDGE svůj počítač nastavovat. Stačí pouze vlastnit mobilní telefon s podporou tohoto typu datových služeb. Ceny za takový mobil jsou různé: Nokia 3220 vás přijde nedotovaně na 4 999 Kč, Nokii 6021 získáte za 5 299 Kč.
Já jsem připojení testoval na multimediální Nokii 6630, která běžně stojí 10 699 korun. Jedná se o poměrně šikovný mobil s barevným displejem, bluetooth, USB, MP3 přehrávačem, 1, 3 megapixelovou kamerou a spoustou dalších vychytávek. Multimediální vymoženosti si ovšem vybírají daň v podobě nízké výdrže baterie. Bez napájení mobilu jsem vydržel brouzdat sítí jeden a půl dne. Musím souhlasit s Ivo Lukačovičem, když říká: "Moderní telefony nikdy nebudou mít šanci ve výdrži předstihnout staré černobílé modely."
Rychle na pavučinu
Jakmile jsem spároval pomocí bluetooth mobil a zapůjčený notebook, nainstaloval jsem do počítače aplikaci T-Mobile Communication Centre. Nějak mi ovšem zlobila samotná detekce připojeného telefonu, a tak jsem se musel obejít bez tohoto softwaru. Vůbec to ovšem nevadilo, protože mi program nakonfiguroval vlastnosti telefonického připojení. Proto jsem se mohlo k Internetu připojovat stejným způsobem, jako to dělají nešťastníci s vytáčeným připojením. Na rozdíl od zákazníků Velkého Žlutého Obra jsem však měl přístup k Internetu rychlejší a neúčtovaly se mi žádné další poplatky. Při pohledu na konfiguraci připojení jsem si rovněž ověřil, že jsou zadané hodnoty zcela totožné s nastavením GPRS připojení. Pokud jste tedy jako já rozchodili na nějakém alternativním operačním systému GPRS, bude vám technologie EDGE bez problémů fungovat.
Mobil si po připojení podle dostupnosti EDGE sám vybírá, jakou technologii použije. Tento přechod nijak neovlivní přenášená data, a tak jej poznáte snad jenom podle snížené rychlosti připojení k Internetu. Při mém testu se rychlost pro stahování pohybovala mezi 108.5 kbps - 133.7 kbps. Při této rychlosti jsem mohl stáhnout 16,32KB za jednu sekundu a soubor o velikosti 1MB za jednu minutu.
Stahování Unreal Tournamentu (Praha)
On-line zprávy i film
Připojení jsem testoval opravdu pečlivě. Když jsem se chtěl dívat na zprávy televize ČT24, běžela mi plynuleji pouze část určená pro pomalejší připojení. Také vtipný film Metr X i Metr Y jsem viděl v kvalitě určenou pro běžné vytáčené připojení. Pro prohlížení všech typů webových stránek, vybirání e-mailů, chatování a dokonce i hraní strategií je EDGE naprosto dostačující. Příznivci akčních her by ovšem raději měli zvolit jinou technologii, protože mobilní internet je pro hraní tohoto typu her zcela nevhodný. Akce Unreal Tournament byla nehratelná, moje postava se pohybovala velmi prapodivně a každou chvilku jsem na obrazovce viděl červený symbol vytaženého síťového kabelu. Další nesrovnalost jsem objevil později při pokusu o stahování souborů z P2P sítí. Počítač se zhruba za hodinu sám od sebe odpojil a bylo nutné jej znovu připojit. Totéž se mi stalo při psaní tohoto článku, kdy byl P2P klient prokazatelně vypnutý. Možná to byly jenom krátké problémy v síti.
Stahování dat v malé vesnici Libiš
EDGE je zatím k dispozici ve větších městech a využívat jej mohou zákazníci T-mobile s tarifem Unlimited. V rámci měsíčního paušálu 699 Kč (831, 81 kč) mohou uživatelé přistupovat neomezeně k Internetu a na wap. Majitelé předplacených karet mohou využít tutéž službu za 850 Kč.
T-mobile EDGE mne příjemně překvapil. Jesliže používáte Internet převážně pro prohlížení webových stránek a jste nenáročný uživatel, je to pro vás ideální služba. Pokud ovšem chcete stahovat nejnovější filmy, hrát akční hry s protihráči z celého světa a chcete soubory stahovat rychlostí blesku, raději sáhněte po kabelovém či pevném připojení.
Plus a mínus
+ stejné nastavení počítače jako u GPRS
+ dostatečná rychlost pro běžné uživatele
+ mobilita
- dostupné jen v omezených lokalitách
- vyžaduje mobil s podporou EDGE
Souvislosti
Tarif Data Unlimited
EDGE není jenom rychlejší kódování
EDGE/GPRS nebo CDMA?
Mobilní telefon a notebook zapůjčil k testu T-mobile
| Radim Hasalík
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools