Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

PHP - Díl nultý a První :: Úplné základy PHP

V začínajícím seriálu se podíváme na to, co je to vlastně PHP, co k jeho vývoji potřebujete a osvětlíme si první funkce které budete rádi využívat po dobu celého vašeho budoucího programátorského života.

Vítejte u prvního dílu PHP seriálu, který zde na Brouzdej.cz počátkem dneška začne vycházet. Pokusím se vás naučet většinu věcí z PHP, které znám. Takže, do toho.

Díl nultý a první :: Úplné základy PHP + Co je potřeba
Co to je vůbec PHP? PHP není nějaký Post-Highlighting-Procesor nebo tak nějak. Je to skriptovací jazyk, pomocí kterého se dají vytvářet vysoce kvalitní a výkonné webové aplikace. V dnešní době, kdy je PHP již ve verzi 5, většina lidí nezná skutečný význam této zkratky, Personal HomePage. Ano, to je to správné sousloví, které udává pravý význam zkratky PHP. Dnes, bohužel, je ale na oficiálních stránkách PHP uveřejněn název zkratky nový: PHP: Hypertext Preprocessor

Co potřebujete pro správnou funkci vašich php skriptů? Žádný programátor si nezkouší své skripty v ostrém provozu na webovém serveru, protože by mohl ohrozit jeho běh, nehledě na to, že je to pomalejší. Proto se využívá server Apache (popř. IIS), na který se php instaluje. Samozřejmě, instalovat si samostatně server a php je asi nejlepší, ale o to složitější, a proto také začali vznikat různé packy které vše obsahují v sobě. Já osobně z nich nejvíce doporučuji PHPTriad (download), který vám na počítač nainstaluje vše potřebné.

Ale stále nemáte vyhráno. Pro programování v php je potřeba nějaký editor, který vám ukazuje na kterém řádku jste. Pravda, příznivci notepadů stále jsou, ale dle mého názoru (a názoru 99% většiny) nestačí. Já osobně programuji ve free editoru Juno (download) ale dle referencí od mých kolegů je také dobrý PSPad (download)

Po instalaci phpTriadu a editoru již můžete směle začít tvořit skripty. Kde je pak najdete? Pokud máte spuštěný server (start -> programs (!!) -> PHPTriad -> Apache Console -> Start Apache) tak je najdete ve vašem internet exploreru na adrese http://localhost . A kde jsou soubory fyzicky? Aby se mohli objevit na adrese localhost, tak je musíte nahrát do složky c:/apache/htdocs .

Teď můžete klidně začít tvořit...

---------------------------------------------------------------


Pokud chcete opravdu začít psát php, tak by jste měli vědět, že existuje hned několik typů zápisu php kódu. Kód musí být vždy uzavřen do speciálních značek, ale je otázka, do jakých. Ukážeme si dva nejpoužívanější ze tří možných:

<?
/* Toto je způsob první , nejkratší, ale také nejméně bezpečný */
?>

<?php
/* Toto je druhý způsob, delší o ono "php" ale zároveň je bezpečný */
?>


Jaký způsob používat? Doporučuji druhý. Fungovali by určitě oba, ale může se stát, že v pozdějších fázích vašeho programátorského života budete kombinovat hned několik programovacích jazyků (ASP, JSP, PHP ...), a tak tento způsob je nejpřívětivější.

Základní funkce
Základní funkcí, kterou zatím moc nevyužijete, ale která vám bude velmi, velmi užitečná v pozdějším živote je funkce phpinfo(); . Jak jste si jistě všimli, funkci jsem napsal se závorkama a středníkem. Středník je nejdůležitější věc v programování, neboť ukončuje příkazy. Pokud by jste zapoměli napsat středník, tak místo vašeho uhlazeného skriptu na vás vyběhne bílá stránka s nápisem parse error: (ukázka - zdroj) . Možná vám to zní divně, ale tato chyba vás bude provázet neustále. A někdy ji i docela rádi uvidíte...
Toto je jediná funkce php, která vám dokáže vytisknout celou stránku, ostatní pouze něco vykonávají v daném místě. Výsledek použití funkce phpInfo(); si můžete prohlédnout zde (zdroj stránky pak zde).

Chybová hlášení
Chybová hlášení se sestávají ze dvou částí - Typ hlášení ..(text).. on line: (číslo)
Výše uvedené číslo je pro vás stěžejní. Udává totiž na jakém řádku parser (ten dobrý černoch který vykonává příkazy na straně serveru) zemřel.
Pozor: v případě Parse error (zapomenutí středníku) je chyba hlášená na řádek NÍŽE. Pokud je chyba na řádku 15, tak ji ale hledejte na řádku číslo 14 (pouze u parse erroru)

Jak zprovoznit php skript?
Jednoduše. jak jsem již řekl, skripty se píšou mezi uvedené značky do html kódu. Aby ale tyto značky byly interpretované, musíte soubor nazvat místo přípony .htm nebo .html příponou .php

Co si řekneme
V tomto, prvním díle, si ukážeme především základní funkce. Další základní funkcí je funkce echo a print . Obě funkce mají za úkol to samé - vytisknout řetězec, což si můžeme ukázat na malém příkladu:<?php
echo ´Textík který funkce vytiskne´;
echo "Textík který funkce vytiskne taktéž";
print ´Text bude také vytištěn´;
print "I toto bude vytištěno";
?>

Příklad v praxi (zdroj).
Jak jste si jistě všimli, za touto funkcí následují uvozovky a až za nimi středník. Nemá závorky jako výše uvedená funkce phpinfo();. To ale neznamená, že je mít nesmí.

Ve skutečnosti je to přesně opačně, funkce print (nikoli funkce echo) totiž měla zápis, který stále funguje, ale je na výkonávání vašeho skriptu pomalý:
<?php
print(´Text k vytisknutí´);
?>

Tento způsob zapsání brzo začal zastarávat, a tudíž se do kódu prosadil zápis bez závorek - jenom mezi uvozokami nebo apostrofy.

Také nemohlo ujít vašemu zvídavému a všímavému oku, že obě funkce svůj účel plní bezchybně ať napíšete kód mezi uvozovky nebo apostrofy. Jaký je v tom rozdíl? Prakticky žádný, i když mezi uvozovkami a apostrofy si přesný, a nejspíše jediný rozdíl, ukážeme až někdy později. Platí ale, že apostrofy jsou přehlednější, a rychlejší na přečtení parserem. Pokud by jste měřili rozdíl výkonu mezi funkcí print s uvozovkami nebo apostrofy, došli by jste k závěru, že funkce s apostrofy je rychlejší.

Rychlost skriptu je ale velmi ožehavá záležitost. Většinou je menší než je jedna sekunda (což se zdá málo, ale na internetu je to až příliš - mezi námi jsem neviděl skript který by se generoval více jak 0.1 sekundy). Rychlost printu je pak v setinách, tisícinách a možná i desetitisícinách sekundy. Není se čemu divit - v dnešní době výkonných počítačů základní funkce print (echo) nezabírá příliš výkonu procesoru...

A jaký je tedy přesný rozdíl mezi funkcemi print a echo ? V práci s proměnnými. Ale o těch až v příštím díle...

Pavel Ptáček

Díl druhý :: Uvozovky, print, echo, proměnné a komentáře >>>

| Pavel Ptáček







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.