Film Bezesné noci vzniknul podle svých tvůrců v podstatě náhodou. Někde jsem četl, že tvůrci šli vrátit "technické zařízení" do budovy zpravodajství. Byl tam ovšem shluk lidí, zapnuli proto kameru a začali natáčet. "Všude jsme byli za špiony, nikdo s námi nechtěl mluvit. Bylo to stresující," řekl Lidovým novinám režisér dokumentu Radim Špaček.
Televizní krizi jsem v roce 2000 a 2001 sledoval ještě jako student. Matně si vzpomínám, že se tenkrát vysílal jeden Hřebejkův film (Pelíšky?). Před filmem vystoupil sám režisér. Na klopě kabátu měl dvoubarevnou stužku a začal lidem vysvětlovat své poselství. Záběr poté vystřídalo strohé sdělení, které na obrazovku nechal poslat tehdejší generální ředitel George Hodač. Jakmile neautorizovaný Hřebejk domluvil, zmizel bílý vzkaz na černém pozadí a program pokračoval. Viděl jsem rovněž kousek vysílání, které zajišťoval štáb Jany Bobošíkové. Když vám někdo odřízne přístup k technice i obvyklému vybavení, nelze se divit kvalitě vysílání.
Dokument Bezesné noci je v podstatě jenom sestříhaným záznamem různých událostí z doby krize České televize. Zcela chybí komentář či alespoň vysvětlení základních fakt. Tvůrci se ve filmu zdánlivě pohybují bez omezení a svobodně. Radim Špaček k tomu ovšem Lidovým novinám řekl: "Když ze šedesáti hodin materiálu uděláte dvě, působí to tak. Ale marných pokusů, jalových rozhovorů a dobývání se do zamčených dveří bylo hodně. Rád bych věděl, jakou roli hrál Vladimír Železný, ale jakýkoli kontakt s ním byl nemožný. Stejně tak s Jiřím Hodačem."
Stejně jako samotný režisér nezná odpověď na své dvě otázky, tak i obyčejný divák jeho filmu nedokáže přesně vysvětlit roli jednotlivých pešáků i velkých figur televizní krize. Zřejmě nikdy se nedozvíme, kdo se vetřel do přízně vzbouřenců, aby si přihřál vlastní polívčičku a vyšlapal si lepší cestičku. Bezesné noci divákovi nijak výrazně nepomáhají poznat skutečné pozadí celé televizní krize. Lidem mimo obor by výrazně usnadnil život sestřih doplněný o komentář odborníků z mediální branže. Nejprve by vysvětlil pozadí celého problému (zřejmě špatný zákon), posléze vlastní krizi a nakonec důsledky. Možná kdyby měli tvůrci více peněz, mohl podobný dokument vzniknout. Takto vstupuje divák přímo do centra dění a názor si musí vymyslet sám. Netvrdím, že je to špatná volba.
Autoři dokumentu podle mého názoru nikomu nenadržují. Stejný prostor dostávají politici, herci, vzbouřenci i štáb Bobovize a samotná Jana Bobošíková. Nechybí ani členové tehdejší rady ČT. Nahlédnutí do zákulisí televizní krize může být pro jednoho diváka nudné a pro druhého velmi poutavé. Právě díky absenci komentáře vynikne střípek atmosféry, kdy každá ze stran vymýšlí různou strategii. Vidíme i okamžiky prohry a slyšíme pocity aktérů ze štábu Jany Bobošíkové. Sledujeme Dušicu Zimovou jak kráčí uličkou hamby. Je obklopena Čechy, kteří ji zasypávají nadávkami. Ona a její kolegové udělali osudovou chybu, že se přidali na špatnou stranu barikády. Dokumentaristé se jich zároveň ptají, proč to udělali.
Jsem přesvědčen, že hodně zajímavých momentů by dokument s komentářem nevystihnul a jsem vděčný za vznik filmu Bezesné noci. Autorům se podařilo zůstat nad věcí a nezávisle zdokumentovat situaci. Přitom je nad slunce jasné, že kdyby chtěli, mohl by snímek vypadat jako oslava hrdinů z velína anebo statečného týmu Jany Bobošíkové (její zpravodajství stálo daňové poplatníky 4 miliony korun). Pokud vás zajímají média a události kolem nich, nemělo by DVD chybět ve vaší sbírce. Česká Televize totiž tento snímek odmítla vysílat. Důvod?
Šéf dramaturgů Václav Kvasnička k tomu Lidovým novinám řekl: "Bezesné noci dokumentují velmi smutnou krizi ČT, ve které nebylo vítězů ani poražených. V současné chvíli se k tématu krize v ČT nechceme na naší obrazovce vracet. Zejména proto, že dnešní Česká televize je -soudím - již výrazně proměněnou institucí."
Opravdu se výrazně změnila?
Souvislosti
Web dokumentu Bezesné noci
Domovská stránka režiséra
ČT odmítla film o své revoluci
Ukázky z filmu (stream)
Bezesné noci - celý film (stream)
| Radim Hasalík
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools