Dostal jsme k testu nové technologie push-to-talk dva mobilní telefony Nokia 5140, které svým vzhledem připomínají přístroje určené pro použití v náročných podmínkách - například při sportu. Technologie push-to-talk umožňuje podobnou komunikaci, jako v případě vysílaček. Zásadní rozdíl je však v dosahu. Obyčejná vysílačka má velmi omezený dosah v řádech metrů či kilometrů. Ve srovnání s tím je technologie push-to-talk omezena výhradně na příjem GSM signálu mobilního operátora.
Technologie push-to-talk umožňuje podobnou komunikaci, jako v případě vysílaček. Zásadní rozdíl je však v dosahu. Obyčejná vysílačka má velmi omezený dosah v řádech metrů či kilometrů. Ve srovnání s tím je technologie push-to-talk omezena výhradně na příjem GSM signálu mobilního operátora. V praxi je tedy možné komunikovat v rámci celé České republiky a příhraničí. Tedy tam, kde je ještě signál Eurotelu. Pokud chcete tuto novinku využívat, musí váš mobil podporovat GPRS a zároveň obsahovat aplikaci push-to-talk.
Samotné volání je možné ve dvou režimech. Ten první umožňuje komunikaci mezi dvěma mobily. Číslo druhého mobilu si přidáte do kontatů a nastavíte u něho zvláštní adresu pro push-to-talk. Tato adresa je ve tvaru +420728123456@ptt.eurotel.cz. Když se chcete s druhým uživatelem spojit, otevřete si telefonní seznam, najedete na jeho číslo pro push-to-talk a stisknete tlačítko na boku přístroje (alespoň takto to fungovalo u Nokie 5140). Poté se přístroj zřejmě spojí přes GPRS se serverem Eurotelu, kde se zpráva zaznamenává a se zpožděním zasílá ostatním účastníkům. Délka samotné zprávy je omezená a trvá příbližně jednu minutu. Jakmile tento limit překročíte, zobrazí se na displeji informace "Byla dosažena maximální doba hovoru". Samotný hovor se přenáší se 3 - 4 sekundovým zpožděním. V případě, že se některý z účastníků hovoru rozhodne přerušit monolog druhého člověka, stiskem tlačítka čeká ve frontě (na displeji se zobrazí "Ve frontě"). V okamžiku, kdy se druhý člověk odmlčí a váš mobil přehraje celou zprávu, můžete začít mluvit.
Jak se spojit s druhým mobilním telefonem, když si jeho majitel odskočil? Aby se lidé nemuseli složitě dohadovat, jak se v takových případech spojit, poslouží k tomu šikovná funkce Zpětné volání. Naleznete číslo druhého člověka v části nazvané Kontakty PTT. Stisknete volbu "Poslat zpět. volání" a chvilku počkáte než se odešle požadavek. Druhý mobilní telefon zobrazí na displeji "Přijat požadavek na zpětné volání". V detailech je rovněž zobrazeno, kdo si zpětné volání vyžádal, takže je možné mu zavolat zpět.
Původně jsem měl nastaveno na svém mobilním telefonu, že se zpětné volání nebude nijak hlasitě oznamovat. Přišlo mi však lepší, když se v takové chvíli ozve vybraný zvuk. Ten může být zcela odlišný od běžného zvonění. Jestliže by vás push-to-talk obtěžovalo, můžete si například na obchodním jednání nastavit, že nebudou žádné příchozí hovory možné. V takovém případě se ostatním zobrazí informace "Není k dispozici pro hovor".
Užitečné a velmi vhodné je rovněž nastavení skupiny, která může být zabezpečená či otevřená. Zabezpečná skupina je určena pouze pro pozvané členy, přičemž člen nemůže přeposlat pozvánku do skupiny dalším lidem. Druhého člověka musíte do své skupiny pozvat pomocí SMS či infraportu. Naopak otevřená skupina je přístupná každému. Stačí znát speciální URL anebo obdržet pozvánku od již přihlášeného člena. Vytváření skupin je ideální ve chvíli, kdy využívá push-to-talk více lidí. Operátor v logistické firmě si například může nastavit jako skupinu všechny řidiče a jedním stiskem tlačítka začne vysílat informace o dopravě či plánované změně trasy. Zároveň si vytvoří skupinu obchodních zástupců, kterým stejným způsobem sděluje podrobnosti o stavu zakázky. Tuto vlastnost využijete i v případě, že používáte push-to-talk jen ve dvou. Když totiž nemáte skupinu nastavenou, musíte pro volání najít v menu PTT seznam svých kontaktů a teprve poté stisknout na boku mobilního přístroje tlačítko pro komunikaci. Takový postup je ovšem zbytečně složitý. Ve chvíli, kdy si nastavíte skupinu, je možné pouze stisknout tlačítko na boku přístroje a začít mluvit.
Dovedu si docela dobře představit, že v případě masového rozšíření push-to-talk, vzniknou na Internetu seznamy otevřených diskusních skupin. Lidé se budou moci připojit a pomocí push-to-talk diskutovat mezi sebou na různá témata. Zatím jsem však žádné takové skupiny nenašel.
Push-to-talk na vlastní kůži
Jeden ze zapůjčených telefonů jsem nechal u svých rodičů, kteří bydlí 300 km od Prahy. Je nad slunce jasné, že normální vysílačka by tuto vzdálenost nezvládla. Na rozdíl od běžných vysílaček nemůže volání nikdo odposlouchávat. Samotný hovor můžete poslouchat jako při volání na mobil. Pohodlnější je ovšem hlasitý poslech z reproduktoru mobilního telefonu. Samotná kvalita hovoru však občas kolísá, takže jsem například neslyšel konec sdělení a musel jsem rodiče poprosit, aby mi svůj vzkaz opakovali. Také se mi stalo, že došlo k výpadku GPRS a push-to-talk přestal fungovat. Podle rady zákaznické linky Eurotelu pomohlo opětovné vypnutí a zapnutí přístroje. V jednom případě také byla služba několik minut nedostupná a vypnutí mobilu nepomohlo. Nezbývalo nic jiného než se bez push-to-talk obejít a využít klasický způsob volání. Naštěstí byly podobné výpadky poměrně vzácné a služba fungovala bez problémů.
Push-to-talk můžete využívat jen v případě, že ji podporuje váš mobilní telefon. Pokud jste majitelem telefonu Nokia 5140, 6020, 6021, 6101, 6170, 6230i, 7270 anebo váš mobil podporuje Symbian verze 7, nebude vám nic v užívání push-to-talk bránit. Operátor tuto technologii nabízí pod názvem Eurotel Přepínám Nonstop a přijde vás na 474,81 Kč s DPH. Druhou možností je aktivace tarifu Přepínám Den, která stojí 46,41 korun včetně daně. Pokud jste v zahraničí, jsou vám účtována přenesená data. Eurotel Přepínám nemůžete aktivovat samostatně, ale je třeba využívat nějaký další hlasový či GO tarif.
Přeměna mobilního telefonu na vysílačku je na první pohled trochu ztřeštěný nápad. Nevýhodou je nutnost pouze jednosměrné komunikace, kdy jeden hovoří a druhý poslouchá. Samotné hovory jsou ovšem zdarma a dosah je omezený pouze na kvalitu signálu a GPRS. Cena za tuto hračičku je podle mého názoru pro domácí použití příliš vysoká. Naopak ve firmě, kde mezi sebou zaměstnanci intenzivně komunikují (cestující obchodní zástupci, logistika), je push-to-talk zajímavou alternativou k VPN. Jestliže využíváte VPN tarif, platíte u Eurotelu 1,50 Kč za každý hovor. V případě push-to-talk vám tyto poplatky odpadají.
Také je třeba si uvědomit, že nemáte zádnou informaci to tom, zda vás druhý člověk skutečně slyší. Stalo se mi několikrát, že jsem mluvil do vzduchu a rodiče nic neslyšeli. Proto je vždy lepší využít funkce zpětného volání a domluvit si další pravidla pro tuto formu komunikace.
Plus a mínus
+ neomezený dosah (celá ČR)
+ volání zdarma na ostatní "vysílačky"
+ zajímavá služba pro firmy
- pro jednotlivce vysoká cena
- nefunguje jako samostatný tarif
Mobilní telefony a službu k testu zapůjčila společnost Eurotel.
Souvislosti:
Manuál ke službě
Push to talk v praxi: vše, co jste chtěli vědět
Tady orel, testovali jsme Eurotel Přepínám
Push to talk na vlastní kůži
Tady orel, přepínám
| Radim Hasalík
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools