Ve Spojených státech proběhl zajímavý průzkum mezi mladými llidmi ve věku 12 - 17 let. Náctiletí používají v 75 % pro komunikaci tzv. instant messaging (tedy ICQ a další programy). Na rozdíl od e-mailu jim připomíná komunikace přes ICQ rozhovor. Američtí teenageři také uvádějí, že je e-mail především pro starší.
Přestože průzkum odhalil rostoucí tendenci v užívání některého z populárních programů pro instant messaging (zkráceně IM), většina teenagerů (90 %) stále používá e-mail. Ve srovnání s teenagery používá programy typu ICQ jen 42 % dospělých. Zajímavé také je, že si teenageři prostřednictvím IM programů posílají obrázky, videa a další soubory. Programy pro tzv. instant messaging umožňují lidem komunikovat v reálném čase. Rozhovory se většinou zobrazují v samostatných oknech a samotné povídání je ve srovnání s e-mailem rychlejší. Na první pohled také vidíte, jestli je uživatel připojen k síti anebo třeba odešel od počítače.
V práci používám ICQ (respektive odlehčeného klienta Mirandu) pro řešení různých problémů a spíše stručných vzkazů. Zásadně se vyhýbám soukromým rozhovorům či tlachání v pracovní době, což moji přátelé dobře vědí. Většinu svého času jsem zapojený ve zvláštním módu, který zobrazuje můj kontakt jenom vybrané skupince kamarádů a spolupracovníků.
Vzpomínám si, jak se mě jednou přes ICQ snažil kontaktovat jeden ze zástupců herních klanů. Neměl jsem čas si s ním povídat, a tak jsem mu napsal, aby se mnou řešil všechno ohledně spolupráce výhradně na e-mailu. Sám považuji e-mail za výborný prostředek internetové komunikace. Na rozdíl od ICQ se totiž musí odesílatel zamyslet a sesumírovat všechny své požadavky či dotazy. Odpovídání na e-mail také zabere méně času, protože příjemce vidí širší kontext. Na ICQ se mi často stávalo, že jsem se s někým bavil a jeho napadaly další myšlenky, které mi obratem sděloval a já musel reagovat.
Nechci dělat nějaké ukvapené závěry. Osobně si myslím, že mládež používá ICQ a jiné progamy jako chat. Navazují mezi sebou kontakty a používají IM coby moderní způsob či rychlý. My "starší" (22 let a výše) zřejmě vnímáme ICQ pro důvěrnější rozhovory s lidmi, které známe déle. Já osobně například své ICQ číslo nerozdávám na potkání a každému.
Kdysi jsem se bavil s lidmi, kteří se pohybují mezi herními klany a jezdí na různá lan párty. Dozvěděl jsem se, že své soukromé ICQ číslo také nedávají každému. Teenageři mají zkrátka spoustu volného času a rádi si povídají. Kdyby jim dali svá ICQ čísla, museli by skrze IM programy vyřizovat spousty dotazů, připomínek, žádostí a tak dále. E-mail vnímají jako nejefektivněšjí komunikační prostředek na Internetu. Podobné rozdíly mezi teenagery a dospělými najdeme třeba v telekomunikacích. Já osobně svým rodičům raději zavolám než abych posílal SMS a u nich vidím totéž. Pro teenagera je však SMS nejlevnější způsob, jak být ve spojení se svými přáteli.
E-mail is for older people, teens say in survey
| Radim Hasalík
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools