451° Fahrenheita je teplota při které se vznítí papír. Podle Micheala Moora je 9/11 teplota, při které hoří svodoba. Jedna česká kapela má písničku, ve které se zpívá: "je to tady pohřeb tý lidský svobody, zbejvá jen vyvěsit černý prapory..." BIS tlačí na vládu, aby jim povolila přímý přístup k provozním datům mobilních operátorů. Vítejte u dalšího dílu našeho seriálu "Velký Bratr tě sleduje".
Ano přátelé, neuplynul nám ani rok, kdy vstoupila v platnost novela zákona, která donutila poskytovatele elektronické komunikace shromažďovat více informací a povolila k nim přístup policejním orgánům i bez soudního povolení. Včera jsem se v novinách dočetl, že BIS by taky chtěla k těmto údajům přístup. Že prý by jim to usnadnilo práci při boji s terorismem a tak vůbec.
Na jednu stranu o tom není pochyb, na druhou stranu už samotný fakt, že policie k těmto údajům má volný přístup je nanejvýš znepokojující. Co teprve, kdybychom poskytli přístup rozvědce? Navíc se vše odehrává za tichého souhlasu lasmini, pardon ministerstva vnitra. Pan Ivan "O´Brien" Langer sice sdělil, že v současné chvíli to není na pořadu dne, ale že v dlouhodobém výhledu je to záměr jeho resortu. Že bychom se i my dočkali svého "Patriot actu"?
Smutné na tom je, že se všichni opět ohánějí bojem proti terorismu ale na práva nás občanů se z vysoka kálí. Kontrarozvědka, to už je jiná sorta lidí. To jsou lidé velmi úzce napojení na pány loutek tahající za nitky českého veřejného a politického života. Toto by jim dalo do ruky velmi silný nástroj. V oné temné čtyřicetileté době, na kterou čím dál tím víc zapomínáme, musel estébák při odhalování protistátní činnosti tvrdě šlapat chodník a ušpinit si ruce. Dnes? Dnes nám stačí pár kamer, Odposlechy, výpis kontaktů. Víceméně práce z pohodlí kanceláře. A kdo určuje, co je a co není protistátní činnost? Inu právě ti pánové za zrdcadlem.
Víte, co je ještě smutnější? Spousta lidí občas začne vyskakovat za svobodu slova, za zachování soukromí, což je chválihodné. Bohužel v nedávné době se u nás objevil trend sociálních sítí v čele s Facebookem a mnoho těch, kteří sdílí můj názor, se ale vůbec neostýchá zveřejňovat svoje soukromí na internetu za současného zbavení se pseudoanonymity. K čemu tedy vlastně BIS potřebuje provozní data mobilních operátorů, když stačí kontaktovat Facebook? Zamysleme se nad tím, co děláme.
Nespornými výhodami takovýchto sítí je kontakt s lidmi, nalezení starých známých, sdílení informací. Ale je opravdu nutné používat aplikaci, která ví sama lépe, kolik máte "přátel" a svěřovat jí svoje soukromí? Víte jakou cenu má seznam vašich kontaktů? A jak to všechno může využít schopný rozvědčík? A četli jste podmínky registrace na Facebooku? Jestli ne, velmi doporučuji je přečíst. Mimo jiné jste dali souhlas s prodejem svých dat třetím stranám.
Nechte si projít hlavou, co se kolem nás děje a zamyslete se nad tím, jestli to těm nahoře nějak moc neusnadňujeme. Jsem tak trochu optimista a myslím si, že ještě není pozdě. Pozdě bude, až budeme zpívat slova uvedená v úvodu článku a budeme za to zatýkáni.
| OICW
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.