Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Velký Bratr tě sleduje (2)

Už je to nějaký ten pátek, co jsem zde napsal krátký příspěvek na toto téma. Myslel jsem si, že Orwellův román "1984" je dostatečným varováním. Také jsem si říkal, že tzv. "Patriot act" je jen americká vymoženost, že Evropa je natolik osvícená, že by přece nepřipustila špiclování svých občanů. Inu, mýlil jsem se, neb mýliti se je lidské. Tento týden prošel oběma komorami parlamentu kontroverzní zákon umožňující snažší odposlouchávání. A to vše prosím bez jakéhokoliv mediálního rozruchu a ohlasu. Navíc senátoři o něm ani moc nediskutovali.

O co jde; jedná se o novelu zákona, který přikazuje mobilním operátorům uchovávat informace o tom, kdo komu, odkud kam volal, a jak dlouhý byl hovor. Tyto informace musí operátoři uchovávat poměrně dlouhou dobu. Navíc novela umožňuje policii dokázat, že se dva lidé znali jen na základě toho, že jeden druhého prozváněl. Dále ukládá poskytovatelům internetových služeb za povinnost uchovávat data o elektronické komunikaci - tedy komu jste posílaly e-mail, z jaké IP adresy, jak velká byla přiloha, jak dlouhé bylo tělo zprávy atp.

Novela zjednodušující "špiclování" lidí je prý nutná, protože to po nás chce Brusel, jak uvedl ministr Říman pro ČTK: "tato novela promítá do českého práva jednu z evrospkých směrnic." Jinými slovy, ne jenom v USA, ale i v EU se najdou Velcí Bratři, kteří se domnívají, že svoboda je otroctví.

Už vidím zástupy mediálně promasírovaných ovcí, které budou prohlašovat: "když to pomůže v boji s kriminalitou/terorismem, tak proč ne? Já přece nic ilegálního nedělám, tedy se nemusím bát." Zajisté, já se přece nemusím bát, když nedělám nic nelegálního. Mě přece nevadí, že kde kdo může vědět prakticky cokoliv z mého soukromí. Přesně takovéhle praktiky jsou typické pro totalitní režimy, jakým byl ten v Sovětském svazu, nebo ten u nás. Jenom dnes se skrývají za maskou demokracie. Totalitní režim budoucnosti se nebude podobat hitlerovskému Německu nebo stalinskému Rusku, nýbrž mediální společnosti, kde budou lidé neustále masírováni informacemi a budou žít pod neustálým dohledem těch nahoře a nikdo nebude vědět, kdo se zrovna dívá.

Utopistická vize Jevgenije Zamjatina se pomalu stává skutečností. A je smutné, že právě pro tohle se v listpadu 1989 zvonilo klíčema. Ono je hezké, že všichni tvrdí, že tento systém není zneužitelný, ale kdo dohlíží na ty, kteří dohlížejí na nás? Komu se mohou dostat do rukou informace o vaší osobě? Každý má přece svojí cenu. Nedávno vyšel na povrch incident, kdy si ochranka rádia Svobodná Evropa nosila domů záznamy z kamer a bavila se sledováním namlouvacích rituálů adolescentů. Odsud je jenom krůček k prodeji informací třetí straně. A už vůbec nemluvím o vzdálené představě toho, že tento systém je podhoubí pro případný policejní stát ve stylu představ Phillipa K. Dicka.

Zamysleme se tedy sami nad sebou, těch varování už tolik nebude. Historie nám jich nadělila spoustu a až se stane, že tenhle článek někdo zcenzuruje, že knihy George Orwella zmizí z knihoven a knihkupectví a filmy jako V for Vendetta se ocitnou na černé listině, tak vážení přátelé bude příliš pozdě.

Dodatek 9.6. 2008
Navíc jestli si někdo myslí, že to pomůže například proti terorismu, tak je na velkém omylu. Není neznámou věcí, že Islámští teroristé velmi nedůvěřují moderní technice a mobilní telefon použijí nanejvýš k odpálení bomby. Pokud se jedná o předávání důležitých instrukcí ohledně místa a času útoku, provádí se to buď ústně nebo písemně. A teroristickou buňku připravující atentát, která pro běžnou komunikaci sice používá mobilní telefon stejně nerozeznáte od studentského bytu.

Co se týče toku pěněz, tak Muslimové nejsou moc zvyklí používat banky a takovéto podniky jsou financovány tradičním způsobem. Na Blízkém východě je finanční obnos předán důvěryhodné osobě a takto po důvěryhodných osobách doputuje až k příjemci. A takovýto tok peněz se opravdu nedá vystopovat. A pokud jde o organizovaný zločin, tak ti si dávají také pozor. Čili toto špiclování může být dobré tak akorát na to, abychom si všichni zahráli v národní reality show jejímiž diváky budou "lidé za zrdcadlem".


Pro zájemce D-FENSův polní manuál pro přežití.

A ještě nějaká literatura k přečtení:
Jevgenij Zamjatin - My
George Orwell - Farma zvířat, 1984
Aldous Huxley - Konec civilizace
Phillip K. Dick - Kaňte mé slzy, řekl policista

| OICW







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools