Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Jak je přístupný portál veřejné správy?

Ministerstvo informatiky spustilo portál veřejné správy. Nebudu se zabývat technologií, ale zkusím portál otestovat z hlediska přístupnosti. Přístupnost je totiž důležitá nejen pro handicapované uživatele.

Přístupnost i použitelnost jsou dva pojmy, které můžete poměrně často slyšet v souvislosti s tvorbou a správou internetových stránek. Přístupným či bezbariérovým webem je taková internetová prezentace, která neklade uživateli žádné překážky v přístupu k obsahu. Takový obsah si může prohlížet uživatel nezávisle na zdravotním stavu či technickém vybavení. Přístupný web bych asi nejvíce přirovnal k budově, která je přizpůsobena vozíčkářům a obchodu se vstupními schody. Použitelnost naopak znamená, jak snadno (nebo naopak špatně) se konkrétní web používá. Nejvíce chyb a nedostatků obvykle odhalí pečlivé testování internetových stránek. Samotný test může dělat webový konzultant sám anebo se skupinou uživatelů.

Přístupnost pro handicapované
Vybral jsem si k testování Portál veřejné správy, protože se jedná o státem dotovaný web, jehož přístupnost bude jistě brzy vyžadovaná zvláštním zákonem. Nejprve jsem svoji pozornost zaměřil na hypertextové odkazy. Pro uživatele je podtržení odkazů důležité, protože jim umožňuje na první pohled rozeznat odkaz od okolního textu. Pokud jsou na internetové stránce odkazy odlišeny pouze barvou, může takové řešení způsobit problémy u lidí s poškozeným zrakem, kteří nedokáží rozlišovat jednotlivé barvy. Zároveň by neměly být podtrhávány texty, které nejsou odkazem.

Portál veřejné správy odlišuje odkazy pouze modrou barvou. Pro běžného uživatele jsou jednotlivé souvislosti na první pohled zřejmé. Problémy však budou mít uživatelé s některým zrakovým postižením. Tvůrce stránek navíc některé odkazy z nepochopitelných důvodů označil jinou barvou a odkazy v nabídce po pravé straně jsou někdy při najetí myši podtrhávány a jindy naopak podtržení zcela chybí.

Jednou z mnoha důležitých zásad je uvádění alternativního textu u obrázků (parametr alt="popis"). Doporučuje se uvádět popis pouze u významných obrázků a také v případě, že obrázek slouží k navigaci. Bylo by totiž zbytečné informovat nevidomého uživatele se čtečkou, že si právě zobrazil "malý čtvereček s červenou výplní". Pokud obrázek slouží výhradně k dekoraci, je vhodné u něho nastavit prázdný ALT, protože jinak by mohl nevidomý uživatel slyšet pouze nic neříkající název obrázku. Portál státní správy obsahuje na důležitých místech alternativní text. Zběžná kontrola ale odhalila nešvar v podobě používání ALTu u dekorativních obrázků (např. pojmenovaných jako "odrazka").

Podíval jsem se rovněž na způsob, jakým portál státní správy pracuje s titulky. Titulek se zobrazuje v liště prohlížeče, slouží jako důležitý zdroj informací pro vyhledávače a také podporuje orientaci návštěvníka na stránkách. Portál státní správy ovšem zobrazuje při procházení webu stále stejný titulek gov.cz - Portál veřejné správy. Takový titulek vůbec nepodporuje navigaci a je zavádějící. Správně by se měl měnit podle typu zobrazené stránky, což se z nepochopitelných důvodů neděje.

Velmi důležité je též správné používání příslušných značek pro nadpisy. Často se na Internetu setkávám se stránkami, kde jejich tvůrce namísto správných tagů používá tučné písmo, jinou velikost fontu či nastavení velikosti pomocí stylů. Správně by se měla používat značka Hx, přičemž x nabývá hodnoty od 1 do 6. Tvůrci stránek se nadpisům často vyhýbají proto, že se jim původní velikost písma nelíbí. Přitom je možné písmo jednoduše změnit pomocí CSS a kromě toho se mohou nadpisy dále různě upravovat. Správně vytvořené nadpisy mají rovněž velký význam pro vyhledávače, které přisuzují klíčovým slovům v nadpisu poměrně značnou váhu. Nadpisy navíc zůstávají použitelné i v případě, když si stránku někdo zobrazí na displeji mobilního telefonu. Portál státní správy bohužel nadpisy nepoužívá správně.

Další vlastností přístupného webu je možnost zvětšit písmo na stránce. Mnoho webmasterů se domnívá, že se bude uživatelům číst dobře jejich text o velikosti například 24 pixelů. Většinou argumentují tím, že je potřeba uživatelům zakázat možnost zvětšit písmo, protože jinak by došlo k rozhození webového designu. Zvětšení písma je zásadní pro uživatele se zrakovým postižením, kteří sotva rozeznají malinké blešky na stránky. Proto je důležité, aby bylo písmo definováno nikoliv pomocí pixelů, ale například procenty či jednotkou em. Na první pohled se zdá, že tuto zásadu portál státní správy dodržuje.

Na závěr jsem testoval fuknčnost stránek bez zapnuté podpory javascriptu, flashe a javy. Webové stránky by se měly zobrazovat nezávisle na tom, zda má uživatel tyto technologie aktivní. Portál státní správy funguje s vypnutým javascriptem, bez zásuvného modulu flash a javou na první pohled správně. Přesto můj zběžný test odhalil některé závažné nedostatky, které by měl portál v zájmu svých uživatelů opravit.

Příště se společně podíváme, jakým způsobem je portál optimalizován pro vyhledávací roboty a jestli se uživatelům snadno používá.

Portál státní správy

| DarkMaster







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.