* Inteligentní pécéčko * Nahradí počítače člověka? * Ovládání počítače hlasem * Počítač a láska * Budou mluvit? * Já počítač! *
"Dobré ráno Hanko, včera jsi toho moc neudělala a celý den jsi trávila na chatu. Doufám, že dneska budeš pilnější," pravil důležitě počítač a lišácky zablikal diodami. Vedle stojící počítač asisenta ředitele se zasmál. Počítače se neustále vylepšují, zrychlují a lidé i přesto pracují stále na jejich zdokonalení.
Nebude to příliš dlouho trvat a inteligentní pécéčko na nás v práci ráno promluví, melodickým hlasem přečte úkoly na dnešní den a utrousí vtipnou poznámku. Možná budeme moci s počítačem vášnivě diskutovat o pracovních problémech, zatímco on bude během hovoru prohlížet rozsáhlou sdílenou databázi životních zkušeností a omylů.
Důležití muži v bílých pláštích se snaží vytvořit počítače rozpoznávající lidský jazyk. Tato technologie je zatím v plenkách, které se musí poměrně často vyměňovat. Než začnete podobný systém používat, musíte před počítačem přečíst několik stránek textu. Teprve poté začne vašim příkazům trošku rozumět.
Kdysi jsem na svém počítači vyzkoušel program, pomocí něhož jsem mohl ovládat svůj počítač hlasem. Od volně šiřitelného softwaru jsem nečekal inteligentní analýzu jazyka, a tak mne nepřekvapilo, když jsem musel jednotlivé příkazy nahrát. Jakmile jsem příkaz opakoval do mikrofonu, porovnal program zvukové vlny s databankou.
Výsledek byl ovšem komický. Seděl jsem u počítače a neustále opakoval: "Otevři Explorer." Namísto internetového prohlížeče na mne vyskočilo okénko s textovým editorem. Chytil jsem se za hlavu a znovu vyslovil týž pokyn. Bohužel marně. Tentorkát program vypnul počítač.
Zkoušel jsem také ovládat pomocí hlasových pokynů myš. I tohle byla legrace. Pohnutí myší pomocí zvolání "Hejbni myškou!" sice fungovalo, ale při dalším opakování se mi začal plést jazyk a počítač byl z pokynu "Myškni hejbnou!" lehce zmatený. Já také. Přibližně po půlhodině se mi podařilo myš posunout o 20 cm nahoru. Oba jsme z toho byli vyčerpaní a já si šel napít, abych si vyléčil vymluvené hlasivky.
Nedokáži si představit, že bych tímto stylem ovládal počítač, proto jsem bral program spíše jako drobné zpestření a poznání nových možností. Inteligentní počítače 21. století budou však přípomínat rozumné a myslíci stroje ze seriálu Star Trek.
Inteligentní počítače budou ve volných chvílích vstupovat například do internetových diskusí a tady budou prezentovat své názory či postřehy. Dovedu si živě představit i zvláštní místnost na chatu, kde si budou naše počítače navzájem povídat. Lidé z takových místností budou okamžitě vyloučeni.
Jen emoce bych počítačům odepřel. Nesnesu totiž pomyšlení, že se můj pracovní počítač zamiluje do jiného počítače z jiné firmy. Jak ho znám, určitě by se mi svěřil. A já bych mu musel vysvětlovat, že jeho vyvolená se k němu příliš nehodí.
On by mi jistě odpověděl, že to tak cítí a citům zkrátka neporučíte. Řekl bych tedy důrazně: "Příteli, prober se! Ona není ta pravá. Vážně nechápu, jak jsi mohl vzplanout láskou zrovna k ní?"
Můj počítač by se zamyslel, tiše vzdychnul a pravil, že je ona tou skutečnou láskou. I když je mezi nimi propastný rozdíl. On je mluvící inteligentní počítač třetí generace, ona nese označení Pentium 486. Hlupáček zamilovaný...
19.9.2003
| DarkMaster
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.