Elektronické emoce * Smajlík klasický versus grafický * Mladí smajlíkující * Kdy je nepoužívat * Pohled do budoucnosti smajlíků *
Bouří to ve mne, vztekám se, rudnu anebo se naopak směji, až se za břicho popadám. Jsme uzavřeni v Síti beze špetky emocí. Žertem napsaná kousaná SMS dostává jiný význam, když v ní chybí ta nejdůležitější věc. Smajlík.
Když jsem se jako začáteník potkal poprvé se smajlíkem, nevěřícně jsem sledoval obrazovku svého počítače a nadobro nechápal, proč můj protějšek napsal těch několik znaků. Nejprve se objevila dvojtečka, potom pomlčka a nakonec závorka. Následující věta mého kamaráda obohacená o tajuplnou zkratku BTW mne odrovnala definitivně.
Časem jsem narazil na jednu stránku, kde se autor velmi pečlivě zabýval a psal o smajlících. Dozvěděl jsem se, že musím natočit hlavu o 90 stupňů, abych namísto dvojtečky, pomlčky a závorky viděl usměvavou tvář. Vzorně jsem poslechnul a natáčel hlavu seč to šlo. Vida! Za větou se šklebí škleb!
Pečlivá studie smajlíků vedla k objevu, že je možné jednotlivé smajlíky skládat dohromady stejně jako například puzzle. Sled smajlíků tedy může vyjádřit širokou škálu emocí od rozčarování až po radost. Tenhle užitečný poznatek se jistě bude hodit ženám, protože právě něžná dívka je plná emocí, které se mění rychleji, než venku počasí.
Smajlíky jsem začal používat nejprve v e-mailech, později jsem o úsměvy, smutek, radost, mrzuté vrčení a polibek obohatil svoji SMS komunikaci. Drobný problém vzniknul při správném vykládání smajlíků. Například znaky :-() se vysvětlují jako pusinka, virtuální polibek. Podle některých je ovšem polibek vyjádřen správně pomocí znaků :-o.
Příznivci druhého typu polibku (:-o) vykládají první způsob (:-() jako zívání. Co teď? Řešení je jednoduché - dávat polibek raději skutečný, než ten virtuální. Je to rozhodně příjemnější.
Kromě komunikace s e-mailech se smajlík začal používat na chatu. První chaty neměly takové vymoženosti jako ty dnešní. Nevím koho poprvé napadlo přidat do chatu grafické smajlíky, ale stalo se, že se objevily a zejména mladí uživatelé je přivítali s nadšením. Klasické smajlíky na chatech jsou v ohrožení.
Nastupující generace smajlíkuje na chatech grafickými smajlíky jako o život. Mezi grafickými smajlíky jsem často narazil na prapodivné tvory, jejichž význam mi zůstal utajen. Autoři těchto smajlíků jaksi zapomenuli na prvotní účel, a tak se grafické smajlíky animují, otáčejí hlavou, olizují si ústa, mrkají, mění barvy, nasazují si brýle a dělají i jiné neplechy.
Možná jsem příliš konzervativní, ale stále zůstávám věrný klasickým smajlíkům. Používám je výhradně v soukromé poště. Kdysi jsem si dopisoval s jednou obchodní přítelkyní, mladou sympatickou slečnou, která podle mého zdvořilého stylu psaní odhadla můj věk na 50 let.
Psali jsme si věcně a suše do chvíle, než to slečna nevydržela a udělala první smajlík. Odepsal jsem se smajlíkem a s dodatkem, že mi rozhodně není padesát. Naše vzájemná korespondence se poté značně uvolnila a smajlíci následovali pomalu za každou třetí větou.
Jiná obchodní přítelkyně mne lehce zaskočila svým smajlíkem, který vypadal takto: .-) Napsal jsem jí dotaz, proč její smajlík nemá druhé oko a ona mne uzemnila odpovědí, že se takto naučila smajlíky psát. Chvilku mi trvalo, než jsem si na její smajlík zvyknul.
Nikdy si však nezvyknu na již zmíněné grafické smajlíky. Jsem roztrpčen tím, že grafické smajlíky utlačují ty klasické a nebýt několika nadšenců, hrozilo by starým smajlíkům vyhynutí. Klasický smajlík je alespoň na chatu ohroženým druhem, který by se měl zapsat i do Červené knihy OSN.
Snad žádného z výrobců mobilů nenapadne, aby grafické smajlíky přidal do svých výrobků. Tím by podle mého názoru klasickým smajlíkům definitivně odzvonilo a mládež by přešla na své oblíbené graslíky.
:-((
18.9.2003
| DarkMaster
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.