Říkají si profesionální webdesignéři, ale jejich vlastní výtvory se vám často podaří zobrazit pouze v jednom prohlížeči. Jak rozpoznat firmu, která vám vytvoří opravdu kvalitní webovou prezentaci? Na tyto otázky hledám odpověď ve svém článku.
Tento článek jsem záměrně sepsal tak, aby celou problematiku pochopil i úplný laik. Zkušený profesionál mi tedy snad promine časté zjednodušování či drobné nepřesnosti. Možná budete někdy v budoucnosti postaveni ve své firmě nebo škole před rozhodnutí, koho pověříte vytvořením vaší internetové prezentace. Na českém internetu vám vytváření stránek nabídne několik typů lidí, jejichž cenové podmínky se liší jako slovenské Tatry a švýcarské Alpy. Podíváme se na tyto webdesignery trochu podrobněji.
Student webdesigner
Studentík, který si chce přilepšit ke kapesnému a ovládá tvorbu WWW stránek, často své služby nabízí přes Internet za poměrně levné ceny. Někteří studenti nabízejí hodinovou sazbu od 60 Kč/hod., ale znám i případy, kdy si student za tvorbu stránek vybíral paušální poplatek kolem 300 Kč. Z právního hlediska každý takový student porušuje zákon tím, že své příjmy nezdaní a neplatí sociální i zdravotní pojištění. Stránky vytvářené studenty jsou velmi rozdílné - můžete spatřit vysloveně amatérsky vytvořené stránky nebo takřka profesionálně odvedenou práci. Student webdesigner se může při práci dostat do problémů s rodiči a školou, což ovšem ohrozí konečné zájmy zadavatelské firmy. V neposlední řadě vám student za provedenou práci těžko vystaví fakturu.
Amatérští webdesignéři
Laik to sice na první pohled nepozná, ale ani v tomto případě nebývají nabízené služby skutečně kvalitní. Ideálním příkladem amatérů, kteří se hodlají prosadit na Internetu, je ruská firmička, kterou vede Nikolai Matveev. O tom, že tato společnost spamuje, jsme vás na Pooh.cz informovali již před nedávnem. Zástupce této společnosti dokonce porušuje kromě našich zákonů také internetovou netiquetu, protože do diskusního fóra na Lupa.cz vložil svůj obchodní dopis, který nesouvisel s tématem a byl ukázkou toho, jak se nemá na veřejnosti vystupovat. Tyto firmy odváději práci, za kterou si nechají zaplatit různou cenu - od stovek tisíc (Projekt Helpnet.cz) až po stokorunové částky. Klient ovšem získá stránky, které se například nezobrazují správně v každém prohlížeči, pomalu se načítají, obsahují nadbytečné množství grafiky, animací, zvuků v pozadí nebo třeba videa.
Profesionální webdesignéři
Jejich stránky poznáte podle toho, že se rychle načítají. Na výběr máte většinou mezi tzv. FLASH verzí a HTML, firma má vlastní grafické a kreativní oddělení, jejich klienti jsou banky a velké společnosti. Za svojí práci si nechávají zaplatit v řádech tisíců až statisíců korun. Klient však dostává profesionálně vypadající stránky, za které se rozhodně nemusí před svými obchodními partnery a zákazníky stydět.
Jak poznat profesionála?
Profesionálního webdesignera poznáte podle toho, jak vypadají jeho stránky a také podle služeb, které profesionál nabízí. Jestliže vám nabídne vytvoření pouze FLASH verze stránek a jako hlavní výhody uvede, že takové stránky vypadají graficky hezky, můžete si být jisti, že s vámi hovoří amatér. Profesionální webdesigner by vám měl nabídnout plnohodnotnou HTML verzi a zároveň i stejnou FLASH verzi. Na vaše otázky musíte od profesionála dostat odpovědi, kterým budete jako laik naprosto rozumět. Můžete dokonce webdesignera požádat, aby vám své výtvory předvedl v několika prohlížečích webových stránek. Pokud stránky vypadají stále stejně v Internet Exploreru, Opeře, Mozzile nebo například v Netscape Navigatoru, je to ukázkou profesionality. Naopak nápis: Tato stránka byla optimalizována pro IE 6.0. znamená nutnost slušně poděkovat a od takového webdesignera utíkat hodně daleko.
Zkušený webdesigner se bude ptát i na vaši představu. Když mu například sdělíte, že chcete, aby na stránce byl text, který sám běží z pravé strany do levé (běžící text), měl by vám profesionální webdesigner vysvětlit, proč tuto funkci nedoporučuje. I takový přístup k zákazníkovi je znakem profesionality. Výsledná stránka s běžícím textem se korektně zobrazuje pouze v prohlížeči Internet Explorer a jinde způsobuje problémy.
Dávejte si také pozor na grafiku. Při psaní tohoto článku jsem navštívil stránky několika "designerů", kteří vytvořili graficky slušné veledílo, na jehož zobrazení jsem však čekal na vytáčeném připojení přes pět minut.
Bohužel ne každý má dnes vysokorychlostní připojení ADSL, pevnou linku nebo mikrovlné spojení, proto by vám měla firma vytvořit takovou stránku, aby obsahovala co nejméně grafiky. Zeptejte se webdesignera, zda jsou tlačítka v meny grafické a nebo čistě textové. Dotazujte se, jak rychle se stránka bude načítat při velmi pomalém připojení. Ptejte se, jestli se načte text a grafika se bude načítat během čtení textu. Pokud se bude návštěvník přes 5 minut dívat na prázdnou stránku nebo nápis NAHRÁVÁM, ČEKEJTE, je to špatně. Zajímejte se o to, zda text nebude při čtení poskakovat, jakmile se zobrazí nějaký obrázek. Běžné je, že při čtení text neposkakuje. Dívejte se, jestli se po najetí na obrázek objevuje u kurzoru myši malý popisek. Když se popisek neobjevuje, je webdesigner lajdák, který nemyslí na zrakově postižené občany a ty, kteří vypínají při prohlížení stránek obrázky.
A pokud si při výběru té správné firmy nevíte rady, zeptejte se mojí maličkosti (darkmaster@pooh.cz) nebo požádejte o pomoc odborníky z řad bloggerů. Mezi ně patří například Marek Prokop, Pixy a MedvídekPů. Tito zkušení odborníci na webdesign vám možná pomohou...
Dodatky:
MedvídekPů se za odborníka přes webdesign nepovažuje, ale každopádně má velké zkušenosti s webem a marketingem. Zakládal kdysi Svět Namodro a Quick.cz, takže má skutečně neocenitelné know-how. Založil také tento server a dokázal na něj přilákat autory, kteří mu tam zadarmo píší, protože je to baví. Proto jsem ho ve svém článku jmenoval.
Marek Prokop je přední český blogger, publicista a webový analytik. Píše na Sově v síti řadu odborných článků na téma webdesign, stránky apod. Je odborným bloggerem.
Pixy není zhulený student, jak někdo konstatoval v ohlasech, ale autor knihy, která se věnuje webdesignu, konkrétně CSS Kaskádové styly. Považuji ho za velkého odborníka z oblasti webdesignu. Je bloggerem.
5.4.2003
| DarkMaster
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.