Nemusíte platit za drahé připojení, protože je tady program, který vám usnadní práci a umožní vytvářet blog z pohodlí domova. Jmenuje se EaseyBlog Lite a jeho autorem je známý český blogger Elka.
Raději znovu zopakuji, co to vlastně slovo blog znamená. Původně bylo na Internetu velké množství osobních stránek, kam si lidé psali své postřehy a poznámky ze života. Tomu se říkalo web-logging. Jednalo se vlastně o deníčky, což ovšem není zcela přesné označení. Dnes pod pojmem blog naleznete stránku komentářů k různým tématům. Čtenáři u blogů oceňují osobní názor autora a styl i rychlost s jakou je blogger schopen reagovat na aktuální událost. Pokud jste už některé blogy navštívili a chtěli byste se stát bloggerem, máte několik možností, jak si blogování vyzkoušet.
Bloggerem snadno a rychle
Svůj blog můžete psát a založit na různých webech, které jsou k tomu uzpůsobeny. Jedním z takových webů je například náš stokorcový les, kde po odříkání řady rituálních zaříkadel dostanete od MedvídkaPů vlastní chlívek i volnou ruku v tom, co napíšete a kdy to napíšete. Stokorcový les je ovšem místo prestižní, takže se nehodí pro nějaké nezávazné vyzkoušení toho, jak se bloguje. V české republice to byl systém Bloguj.cz, který ovšem nahradila nedávno prapodivná komerční prezentace, nebo zahraniční Blogger.com. Poslední variantu představuje tzv. off-line blogování. Nevíte, co si pod tímto termínem představit? Je to jednoduché: svůj blog si píšete v teple svého domova a aktualizujete ho tam, kde máte přístup k Internetu.
EasyBlog Lite se představuje
Autorem prográmku, který je jednoduchý a přitom toho poměrně dost dokáže, je Elka, známý internetový blogger. Začátečníkům možná bude vadit absence nápovědy přímo v programu, ale Elka má na svých stránkách poměrně přehledný návod. Nejprve je nutné definovat šablony pro samotnou stránku, její textovou verzi a RSS export. Vzhled vašich stránek vám buď někdo vytvoří a nebo si je spíchnete vlastními silami. Aby program mohl se stránkami pracovat, musíte vložit do zdrojového kódu komentáře nazvané podle toho, co se potom na stránce zobrazí. Jednotlivé značky si postupně vysvětlíme:
<!-- «ARCHIVE» --> - na tomto místě vloží EasyBlog do stránky odkazy na archivní zápisky ve tvaru ROK/MĚSÍC, což znamená například pro leden tohoto roku zápis 2003/01. EasyBlog sleduje, kolik chcete, aby bylo na hlavní stránce příspěvků a zbytek automaticky přesunuje do příslušného archivního chlívečku. EasyBlog zatím neumí skládat odkazy na jednotlivé měsíce vedle sebe, takže vám nezbyde nic jiného, než tomu přizpůsobit design vašich stránek.
<!-- «CONTENT_START» --> - tímto komentářem dáváte EasyBlogu vědět, že od tohoto místa začíná obsah vašeho blogu.
- vloží do určeného místa odkaz. Pokud na váš budou blogeři odkazovat a návštěvník na cizí stránce klepne na odkaz, zobrazí se mu přímo váš příspěvek. Samotné odkazování řeší komentář Trvalý odkaz
<!-- «DATE» --> - tímto komentářem vložíte za pomocí EasyBlogu aktuální datum, kdy příspěvek vzniknul. Z nějakých záhadných důvodů se mi nepodařilo přesvědčit program, aby kromě datumu vkládal i aktuální čas příspěvku. Funkce tam na to sice je, ale v mém případě program tvrdošíjně vkládal čas 00:00, takže jsem tuto možnost vypnul. Někteří blogeři (např. Lukáš Mižoch) v průběhu dne přidávají další zprávičky. Jestliže vám tento styl vyhovuje nebo potřebujete upravit již existující příspěvek, bude se vám hodit editace. Čas příspěvků budete muset bohužel psát pouze ručně.
<!-- «TITLE» --> - vlastní titulek příspěvku.
<!-- «CONTENT» --> - obsah příspěvku. Kdyby ovšem používal EasyBlog například Filip Rožánek, který píše občas delší příspěvky, vypadala by hlavní stránka nepřehledně. Je trochu škoda, že EasyBlog zatím nerozlišuje mezi krátkým zápiskem a delším článkem. U delšího příspěvku je vhodné, když je na hlavní stránce titulek článku a krátká upoutávka. Po kliknutí na titulek článku se čtenáři zobrazí celý článek ve zvláštní stránce. My ve stokorcovém lese máme při editaci článku možnost rozhodnout, jestli bude článeček tzv. bleskovka a nebo se zveřejní stejně, jako tento dlouhý článek.
<!-- «AUTHOR_MAIL» -->, <!-- «AUTHOR» --> - vkládají do blogu informace o autorovi, jeho e-mail a jméno autora. Druhá funkce se hodí spíše pro blog, na jehož tvorbě se podílí více lidí.
Raz, dva, tři... startujeme
Psaní v EasyBlogu je jednoduché. Nemusíte používat a ovládat HTML kód. Nejprve kliknete na ikonku "Nová poznámka", vyberete aktuální datum, napíšete nadpis příspěvku a vlastní text. Poté již stačí celou práci uložit klikem na disketku. Program si sám vytvoří v pracovním adresáři text vašeho příspěvku. Klávesou F9 spustíte samotné generování, jehož výsledkem jsou soubory s koncovkou HTM a jeden export RSS. Tyto soubory překopírujete na disketu, přenesete do práce a zaktualizujete váš blog pomocí FTP klienta a nebo rovnou z EasyBlogu. Veškeré přesouvání do archivu probíhá automaticky, protože si program kontroluje počet příspěvků na hlavní stránce. Ovládání EasyBlogu vám rychle přejde pod kůži a vy tak budete moci spravovat svůj blog opravdu easy a zadarmo.
3.4.2003
| DarkMaster
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.