Být diktátorem v Iráku není podle všeho žádný med. Zabít vás chtějí Američané, opozice i kolegové, takže vám nezbývá, než zavést přísná bezpečnostní opatření.
Auto zahnulo projelo kolem mladého muže, který si pohrával s malým zrcátkem. Pražské ulice byly klidné a limuzína s protektorem Heydrichem si to šinula do zatáčky. Kolem projela tramvaj a pak se to stalo. Proti tramvaji vyskočil jiný muž a snažil se vypálit ze svého samopalu. Bohužel se zasekl, takže odhodil zbytečnou zbraň a dal se na úprk. Druhý muž, který stál poblíž hodil na vůz bombu. Čas se zastavil...
Přibližně takto se seběhl atentát na říškého protektora Heydricha, který si natolik věřil, že jezdil v otevřeném voze bez doprovodu. Dnes se o bezpečnost státníků a diktátorů starají celé týmy tajných agentů, jejichž úkolem je zmapovat prostor, určit únikové cesty a předejít veškerým nebezpečím. Když byl prezident Václav Havel na návštěvě v malebném městě Jeseník, dostali se tělesní strážci do velkého problému - při procházce jej zaskočily malé děti, které znaly patřičné zkratky, což bodyguard komentoval: "Je to hrozný, znají terén více než my." Ochranka prochází tvrdým výcvikem a je schopná během několika sekund vyhodnotit situaci. Můžeme děkovat bohu, že nebyl členem ochranky náš Mischak, který by kindoše vyhodnotil jako nebezpečí numero one.
Irácký diktátor Sadám Husajn nemiluje diktáty z iráčtiny, ale dělá mu dobře, když může neomezeně vládnout za asistence své tajné policie a vlády ve své zemi. Americký prezident Geogre Bush je naopak nejmocnější muž světa, má přístup ke kufříku s červeným tlačítkem a svým rozhodnutím ovlivňuje život celé planety. Irák se stal novým cílem úkoku Armády USA za svobodnou zemi. Podle deníku MF DNES za tuto báječnou myšlenku dosud položilo život více než 700 lidí. Jsou to suchá čísla, ale nezapomínejme, že co číslo, to lidský osud...
Svrhnout Sadáma však není vůbec jednoduché. Na rozdíl od jehoho originálního Usámy bin Ládina, má irácký diktátor dvojníky a je jich dokonce sedm. Představme si nyní hypotetickou situaci, kdy ozbrojené speciální jednotky Delta Force proniknou do jednho z iráckých paláců. Jednotka zadrží jednoho ze Sadámových dvojníků, který bude pochopitelně hlasitě protestovat, že diktátora pouze zastupuje. Postupně tedy jednotka zadrží všech osm Sadámovi podobných lidí a na své si přijdou experti americké tajné služby. Ze zpráv plyne, že jsou experti schopni pravého Sadáma poznat. Zatímco experti budou prohledávat mateřské znaménko všech osmi Sadámů, společně se půjdeme podívat na to, jak diktátor pečuje o svojí bezpečnost.
Ten fosforeskující salát nechci!
Nejen diktátorskou vládou živ je člověk, takže Sadám musí také jíst. Veškeré jídlo prochází testováním ve vědeckých laboratořích, aby se zjistila přítomnost jedu. V laboratoři má Sadám zcela určitě členy své tajné služby, takže nehrozí, že by jed do jídla propašoval některý z vědců. Poté je jídlo zabaleno a ozbrojený doprovod je předá Sadámovi. Předpokládám, že má diktátor také svého ochutnávače, který zjistí, zda se cestou nedostaly jedovaté látky do jídla. Teprve po těchto složitých procedurách se Sadám může pustit do jídla. Nechtěl bych být diktátorem.
Diktátor velice často mění místo svého pobytu. Má asi devět pálaců, jejichž obsluha se tváří, jako když je přítomen, proto se všude svítí a prostírají stoly. Každý z paláců má protiatomový kryt, kam se může diktátor v případě nutnosti schovat. Američané zahájili útok proto, že jeden ze spolupracovníků Sadáma Husajna oznámil místo, kde se diktátor nachází. Podle některých spekulací tedy údajně nežije a veškeré záznamy jsou předtočené dopředu. Já se ovšem domnívám, že Sadám Husajn žije a ukryl se přechodně do krytu, kde byl zraněn. V palácích má diktátor k dispozici bazény, jejichž voda je pravidelně vědecky testována na přítomnost jedovatých látek a bazén pravidelně prohlížen žabími muži. Spát chodí diktátor jenom na pět hodin. Většinou se natáhne a dá si dvacet ve své kanceláři.
Diktátorské vládnutí se neobejde bez občasných proslovů na veřejnosti nebo v parlamentu. Na těchto místech Sadáma vždy zastupují dvojníci, protože z bezpečnostního hlediska jsou taková setkání s lidmi velmi nebezpečná. Když jeden známý americký moderátor přijel do Iráku natáčet svůj pořad 60 minut, provázely natáčení pořadu velmi přísné bezpečnosntí opatření. Kamery a natáčecí štáb obstarali iráčané. Některé projevy jsou předtočeny dopředu a vysílány bez přítomnosti diktátora. Tím se minimalizuje riziko, že bude zabit v přímém přenosu - před očima celého národa. Když se tak na to všechno zpětně dívám, budou mít americké speciální jednotky skutečně co dělat, aby Sadáma Husajna dopadly. Vzpomeňme si jen na Al-Kaidu a Usámu bin Ládina. Je mrtvý? Žije? Jednoznačný důkaz nám dosud nikdo z Bílého Domu neukázal.
28.3.2003
| DarkMaster
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.