yzkoušel jsem, jaké to je být spamerem. Dnes vám představím postupy, které spameři využívají při své nezákonné činnosti. Čtěte dnešní článek!
Při psaní této reportáže nebyly poslány žádné nevyžádané zprávy ani porušeny platné zákony této země. Programy uváděné v textu jsou legálně dostupné na Internetu. Jejich celý název a výrobce neuvádím, protože nehodlám spamery podporovat v jejich činnosti.
Definice spamu je notoricky známá, přesto si jí ještě jednou pro jistotu zopakujeme. Každá zpráva zaslaná elektronickou poštou bez vyžádání příjemce, je spam a příslušný živnostenský úřad může odesílateli udělit pokutu za porušení zákona ČR. Kdo rozesílá tyto nevyžádané zprávy, dostává nelichotivou nálepku - spamer. Jak jsem již slíbil, podívám se ve svém dnešním zápisku na zoubek nástrojům používaných spamery.
Než vznikne spam, musí si spamer sehnat nějakým způsobem e-mailové adresy. Když ještě nebyly k dispozici nástroje na automatický sběr adres, procházeli spameři jednotlivé stránky a adresy sbírali ručně, nebo si na tuto činnost zaplatili brigádníka. Také bylo i je možné adresy zakoupit nebo pověřit agenturu zasláním e-mailu. My se však podíváme na případ, kdy chce spamer šetřit a vše si udělá sám. Jakmile začal být spaming módní záležitostí a e-mail se jevil jako nejlevnější způsob oslovení široké veřejnosti, začaly se na Internetu objevovat první vlaštovky, jejichž hlavním úkolem bylo spamerům práci usnadnit. Sběrač e-mailů je malý prográmek a jak už název napovídá, sbírá na stránkách e-maily. Spamer zadá do dialogového okna počáteční adresu, nastaví, zda chce procházet pouze zadanou URL nebo stránky, na které vedou další odkazy. Profesionální nástroje umožňují spamerům specifikovat klíčová slova, což umožní zaslat nevyžádanou zprávu pouze určitému okruhu příjemců. Pokud chce spamer oslovit pouze lidi, kteří pijí mléko, nastaví tato klíčová slova:
mleko, mliko, mlecne, milk
Sběrač e-mailů se po spuštění "rozeběhne" po Internetu a hledá ve zdrojovém kódu stránek e-mailové adresy. Proti sběračům je obrana poměrně jednoduchá: stačí uvádět e-mailovou adresu nikoliv v klasickém formátu darkmaster@pooh.cz, ale například s mezerami darkmaster @ pooh . cz. Někteří lidé používají v diskusích za svým e-mailem dovětek .nospam. Inteligentní program sbírající adresy takový odkaz automaticky vyřadí z databáze a pokud by se tak náhodou nestalo, na e-mailovou adresu ve tvaru darkmaster@pooh.cz.nospam stejně žádný spam nedorazí.
Jakmile je databáze plná e-mailů nic netušících uživatelů, využije spamer další nástroj pro odstranění duplikátů, neplatných adres a již nefunkčních e-mailů. Tím eliminuje velké množství chybových hlášení, což by mu mohlo zahltit síť a způsobit nemalé problémy. K filtraci nefungujících adres využívá spamer nástroje, který simuluje poslání e-mailu. Zkoušečka platnosti e-mailových adres jednoduše čeká, zda obdrží od jiného počítače sdělení: Promiň kamaráde, ale tahle adresa neexistuje. Když takový vzkaz přijde, neplatná adresa se odstraní z databáze.
Spamer si utírá kapesníkem zpocené čelo a tvoří reklamní text. Může to být nabídka na zvětšení sebevědomí (co jiného muži potřebují zvětšit, že?), zázračného zásahu do mobilu, nabídka způsobu, jak přijít rychle o peníze, byt i přátele apod. Program pro odesílání spamů nabízí většinou možnost každý e-mail personalizovat, což znamená, že může spamer individuálně oslovit příjemce například Dobrý den pane Nováku nebo Vážená paní Nováková. Čeští spameři tuto funkci většinou nevyužívají, protože je příliš pracné procházet databázi a ručně dopisovat skloňování jmen lidí. Zahraniční spameři mají situaci usnadněnou tím, že se v cizině neskloňuje a program takovou jednoduchou personalizaci zvládne většinou sám.
A jako poslední zbývá už jen nevyžádanou poštu odeslat. Spamer si většinou vymyslí nějakou fiktivní adresu, vloží ji do programu a samotné odesílání nastaví tak, aby se e-maily posílaly z jiného než spamerova počítače. Profesionální nástroje dokáží ještě reagovat na váš požadavek o odhlášení, ale tuto možnost spameři využívají jen vzácně. Reklamní e-mail putuje přes různé počítače (servery) až do vaší schránky.
Zveřejněno 27.3.2003 v mém bývalém blogu
| DarkMaster
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.