Hraní počítačových her je sice zábavné, na druhou stranu hráč stráví většinu času sám před monitorem. Virtuální utloukání nepřátel se však nijak neprojeví v reálném světě. Jak být více kreativní? Přečtěte si dnešní článek.
Hráči počítačových her jsou normální lidé, ale neznalý člověk při náhodném zaslechnutí rozmluvy dvou mladých pařanů může mít pocit, že se právě ocitnul na Marsu. Jejich zájmy a záliby se totiž většinou točí okolo počítačových her. "Právě se mi podařilo sestřelit ten vrtulník," hlásil mi kdysi do telefonu hrdě náš mladý blogger Dodánek a já zaslechnul na pozadí řízné vojenské pokyny. Hráč a nadšenec do her dokáže u počítači prosedět dlouhé hodiny. Může si vyzkoušet, jak by reagoval v krizových situacích, procvičí si strategické myšlení a postřeh. Jak ovšem využít svých znalostí konkrétní hry, být kreativní a přitom se naučit nové věci?
Jak být více tvořivý
Pokud nechce hráč pracovat jako redaktor herního časopisu, jeho detailní znalosti fíglů v Counter Strike budou v realitě k ničemu. No uznejte sami, jak působí při pohovoru věta: "Umím spousty věcí, třeba když budete chtít v Quakovi zabít finálního bosse na první pokus, tak jsem váš člověk." I když hrám neupírám určitou tvořivost, stále je hráč odkázán na možnosti programu, protože hra není nic jiného než program a tisíce řádků strojového kódu.
Prvním krůčkem k tomu, jak se stát tvůrčím člověkem, je tvorba fanouškovských stránek, které se věnují nějaké počítačové hře. K tomu je třeba zvládnout jazyk HTML a nebo některý z moderních editorů. Dobře propracovaná stránka i s redakčním systém zase vyžaduje zvládnutí jazyka PHP. Když si hráč začne vytvářet vlastní stránky či programovat skripty, získává oproti jiným lidem další výhodu. Jakmile je fanouškovská stránka hry XY vytvořena, nastává čas k tomu, aby hráč zjistil, jak zvýšit stránce návštěvnost. Tím pozná velice zajímavou problematiku internetové reklamy. Jakmile se o internetovou reklamu začne zajímat více tak zjistí, že může uzavírat aliance s jinými fanouškovskými stránkami, vytvářet propojené komunity a vyměňovat si své zkušenosti s ostatními tvůrci stránek.
Pro samotného hráče je přínosné, když se zapojí do komunity a vytváří své oblíbené hře stránky nebo o hrách píše do webových magů. Tím využívá svůj čas tvůrčím způsobem.
Jestliže hráč nechce vytvářet stránky, může své zkušenosti s hraním využít jinde. Zajímavou možností je například psaní povídek, jejichž děj má úzkou souvislost s nějakou hrou. Je totiž docela možné, že v sobě hráč objeví skrytý literární talent. Podobný pocit mám u našeho Dodánka, který sice hraje hry, ale jeho poslední tvorba má určité kouzlo. Stejně je na tom i Kendy, takže našim bloggerům vzkazuji, aby nehráli a psali. V zahraničí jsou knihy inspirované počítačovou hrou poměrně běžnou záležitostí. U nás nikoliv, tak proč to nezměnit? Hráčů máme dostatek, teď ještě chuť něco napsat a vyvěsit na Internetu.
Prozradím teď všem zkušeným herním profíkům, jaké problémy trápí nás, herní začátečníky. Například já osobně postrádám různé taktiky a rady. Jednou jsem si vyzkoušel akční hru Tactical Operations a po vytřílení několika nábojů se má postava zbaběle ukryla pod mostem. Stejně bledě jsem dopadnul i v případě hry Rogue Spear. Pokusil jsem se tedy na Internetu vyhledat nějakou fan stránku s tipy, triky a radami od zkušených hráčů. Bohužel jsem nic takového neobjevil, což mne zamrzelo, jelikož jsem si vždycky chtěl vyzkoušet, jaké to je být členem protiteroristické jednotky. Bylo by výborné, kdyby zkušenější hráči pomohli nám začátečníkům a prozradili nám své know-how. Sepisování návodů, tipů a triků, kreslení mapek je také poměrně kreativní činnost.
Milí hráči počítačových her. Nastínil jsem vám několik možností, jak využít svých znalostí konkrétní hry. Teď už je to na vás. Buďte kreativní! Vytvářejte stránky, využijte možností, jaké vám Internet nabízí!
| DarkMaster
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.