ženy si z nás, starých mládenců, dělají většinou legraci a domnívají se, že kulinářským tajům příliš nerozumíme. Dobrá, řekl jsem si, odhalím ve svém článku všem tajemství šéfa kuchaře...
Včerejší večer se nad mým životem zatáhla mračna, protože kamarádka mi neodpověděla už na mojí druhou SMSku a já nevím, jestli se na mne zlobí nebo jen nemá čas. Copak nemůže napsat nebo zavolat, že už nemá ve svém mobilu kredit? Když neodpověděla ani na kouřové signály, zvuky tamtamů i lahvovou poštu zaslanou proudem Vltavy, zaleskly se v mých očích slzy a v tomto optimistickém naladění také vznikly mé lyricko-epické básně Hrobeček, Urnička, Úmrtní list a nakonec naturalistická Krematorium. Ráno se ozvalo tiché pípnutí a já jsem se podíval na svůj mobil. Ano, někdo si vzpomenul a chce mi udělat takto po ránu radost, pomyslel jsem si:
999289 Za odeslani 1 GO SMS odecteno 3.30 Kc
Tato milá pozornost od mého telekomunikačního operátora mne potěšila a dobře naladěn jsem vkročil do nového dne. Při cestě autobusem do práce jsem se díval z okna a přemýšlel nad tím, jaký článeček napíši pro Pooh.cz, aby měli moji přátelé ze stokorcového lesa čím zatápět v kamnech. A tak vznikl nápad začít psát Kuchařku starého mládence.
Recept první: suchý a mazaný rohlík
náročnost: zvládneš levou zadní
Suchý rohlík seženete v obchodě tam, kde prodávají pečivo. Vyplatí se vyzkoušet, jestli je rohlík čerstvý například tím, že si vybere jeden vzorek, kterým se mrští vší silou na zem. Podle mých zkušeností existují tři varianty rohlíku. První varianta, tzv. gumový rohlík, se odrazí od země až do stropu, shodí několik regálů a poté dopadne zpátky mezi rohlíky. Naproti tomu rohlík tvrdík (pozor na záměnu s jedním ministrem obrany!) vám při dopadu na vaši nohu poláme všechny prstní kůstky. Normální rohlík se chová mezi rohlíky nenápadně, nevylamuje zuby a má standardní vzhled. Příprava rohlíku je poměrně jednoduchá: nožem ukrojíte máslo a krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček jej rozetřete do souvislé vrstvy. Takto připravený pokrm podáváte se solí, kolečky salámu nebo sýru.
Recept druhý: příprava čaje
náročnost: i pro blondýnky
Černý čaj je ideální nápoj pro svoji jednoduchost přípravy. Navíc je každý sáček opatřen návodem s ilustrací, což znamená, že čaj může připravovat široká veřejnost a není potřeba žádná odborná způsobilost. Výběr čaje je individuální záležitost, do které vám kecat nebudu, ale samotná příprava si vyžaduje určitou odpovědnost. Když totiž sáček ponecháte v hrnečku příliš dlouho, vznikne tzv. černá bota. Naopak jednorázovým vymácháním sáčku nedocílíte kvalitního čaje, je nutné sáček s čajem nechat v hrnku alespoň tři minuty.
Recept třetí: volské oko
náročnost: s pomocí Boží ano
A máme tady náročnější pokrm, který svoji náročností přesahuje laické i kuchařské znalosti průměrného vzorku starých mládenců. Nejdříve je nutné sehnat vajíčka. V této souvislosti bych rád upozornil, že se podle mých zkušeností se vajíčka nemohou testovat stejně jako rohlíky (viz. výše). Obchody nabízejí určitá zařízení, kam vejce zkrátka strčíte a podíváte se, jestli je v pořádku. Pokud náhodou naleznete uvnitř vejce tučňáka, tygra nebo skládačku, nejedná se o vejce slepičí, ale tzv. KinderVejce. Jím pochopitelně lákavý pokrm s názvem volské oko nepřipravíte.
Doma vezměte zakoupená vejce, připravíte si prázdný hrnek a úderem plochy vajíčka o okraj hrnečku do něj uděláte díru. Pokud to děláte poprvé, podaří se vám zasáhnout okraj hrnečku přibližně na pátý pokus. Chce to cvik. Nezapomeňte po sobě uklidit všechny zbytky vajíček, žloutku a bílku (z podlahy, kuchyňské linky, případně stropu). Jakmile uděláte ve vajíčku díru, vsunete do této skulinky prsty a vajíčko nad hrnečkem rozevřete tak, aby jeho obsah vytekl do připraveného hrnku. Umyjte podlahu a zkuste to znovu. Výborně! Přibližně na desátý pokus se vám (stejně jako v mém případě) podařilo nalít vajíčko do hrnečku. Vaření je zábava.
Vezmeme si pánev a nalijeme do ní olej. Polož ten Mogul! Ne motorový, normální, kuchyňský!! Olej pomáhá při smažení, ale není určen k tomu, aby v něm pokrm plaval podobně jako v polévce. Proto dáváme oleje decentně, zhruba po nehet malíčku (pomocná měrná jednotka starého mládence). Zapálíme pod plotnou oheň nebo zapneme elektrický spínač a pánev s olejem položíme na plotnu. Od plotny neodcházíme k televizoru, ale naopak hlídáme, kdy je ten správný okamžik pro přidání připravených vajíček.
Napište mi své ohlasy, nápady i připomínky a já se pokusím v některém z dalších kulinářských dílů váš problém vyřešit, případně jej budu konzultovat s přítelkyní na telefonu.
Zveřejněno 5.2.2003 v mém bývalém deníčku
| DarkMaster
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.