Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Bluejacking - kyberzločin nebo zábava?

Procházíte se přítelkyní po nákupním centru a najednou vám zapípá mobilní telefon. Za chvilku nevěřícně čtete vzkaz: "Máš fakt hezkou buchtu". Právě jste se stali obětí bluejackingu.

Blue tooth (modrý zub) je název pro speciální bezdrátovou technologii, která se používá nejen v souvislosti s mobilními telefony. Aby nemohl nikdo cizí zneužít například vaši bezdrátovou klávesnici nebo handsfree, obě zařízení se tzv. spárují. Dokonce je možné vámi používané přístroje zařadit mezi důvěryhodné (trusted) a ostatní žádat o autorizaci.

Některé mobilní telefony umožňují poslat dalším lidem pomocí bluetooth své anebo cizí telefonní číslo (vizitka). Spárování mobilů v tomto případě odpadá, což pro majitele telefonu znamená, že může obdržet vizitku od kohokoliv. Toho si časem všimnula skupinka mladých lidí, kteří našli způsob, jak se díky technologii bluetooth pobavit na cizí účet. Začali si říkat bluejackeři a v davu posílat náhodně vzkazy na jiné mobily podporující tuto technologii.

Bluejackeři posílají různé vzkazy. Většinou se však musí vejít do omezeného počtu znaků. Vzduchem létají zprávy: "Si rostenka jako hrom", "Mas rozeplej poklopec", "Nalezen virus" a podobné. Existuje dokonce i návrh kodexu bluejackera, podle něhož by technologický pirát neměl posílat oběti více než dvě zprávy v případě, že příjemce vzkazu neodpovídá a je spíše vyděšený.

Pro bluejack jsou vhodná velká nákupní centra, nádraží, kina a další místa s větší koncentrací lidí. Telefon oběti musí mít zapnutý bluetooth a zároveň aktivovanou funkci, která mobil ukazuje všem ostatním. Teprve potom je možné přijmout vizitku a tím i vzkaz od člověka v okruhu deseti metrů.

Zábava? Jak pro koho!
Bluejackeři mají práci ulehčenou několika drobnými programy, jež se samy postarají o vyhledávání cizích mobilů v okolí a posílání předem nastaveného vzkazu. Pro novodobého elektronického vtipálka je velmi zábavné pozorovat reakce druhých lidí a ještě zábavnější je pokus o seznámení s neznámou krasavicí. V zahraničí vznikají i zvláštní zóny, kde je možné pomocí této technologie potkávat stejně postižené jedince a navazovat přes bluetooth vzájemné vztahy.

Bluejacking mohou zneužívat i podnikatelé a otravovat nás na každém kroku nevyžádanou reklamou v podobě sdělení: "Pozor - sleva 20 %" či upozorněnín na žhavou letní prodejní akci.

Kolem bluejackingu se vytvářejí komunity fanoušků, kteří si navzájem vyměňují své zkušenosti a poznatky. Zatím je vzácné nalézt pomocí bluetooth druhého člověka a ještě vzácnější komunikovat s velmi dobře vyvinutou slečnou. Technologii bluetooth na svém mobilu využívají zatím převážně pánové. Možná je to dobře. Nevím totiž, jak bych reagoval v případě, že by mi bluejacker omylem doručil vzkaz: "Hezká prsa, bejby".

Odkazy
Bluejacking v akci - spousta srandy i v hospodě
Možná jste už slyšeli o takzvaném „Bluejackingu“. Zjednodušeně jde o to, že můžete komukoliv ve vzdálenosti do několika metrů a kdo má telefon podporující komunikaci přes Bluetooth, poslat jakýkoliv vzkaz.

Anonymní flirtování ovládlo Londýn
V britských velkoměstech se začíná rozšiřovat nová technika seznamování a navazování náhodných kontaktů k flirtování nebo příležitostnému styku.

Bluetooth rizika: snarfing a bluejacking
Bluejacking je starší fenomén a nejde o žádnou bezpečnostní chybu, jen o vlastnost, kterou je třeba mít na paměti.

Bluejacking: zvrhlý fenomén vystrkuje růžky

Bluetooth je prospěšnou technologií, která však může být využita i k pobavení na jedné a rozčílení na druhé straně. Můžete například balit holky, nebo jen tak někoho vytočit.

| DarkMaster







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools