Před nedávnem jsem si stěžoval na nový návrh, který vyšel z poslanecké sněmovny. Podle něj by televizní a rozhlasové poplatky měl platit každý, kdo odebírá elektrickou energii. Já televizi nemám a považuji jí za žrouta času. Poslal jsem proto poslancům, senátorům a prezidentovi e-mail v němž jsem uvedl své argumenty proti návrhu. Včera mi přišel dopis od prezidenta Václava Klause.
Když jsem se dozvěděl o novém návrhu poslanecké sněmovny, měl jsem pocit, že se někdo zbláznil. Já jsem si dobrovolně a svobodně vybral život bez kouzelné bedýnky jménem televize, protože ji považuji za žrouta volného času. Sledování televize se vyhýbám a spíše trávím čas vytvářením či vymýšlením nových věcí. Nejen poslanci by si měli uvědomit jednu zásadní skutečnost Zavádění nových plošných poplatků nevyřeší finanční situaci České televize. Je potřeba, aby se veřejnoprávní moloch zaměřil především na snižování nákladů.
Přestože nemám přístup k podrobným finančním výkazům ani znalosti prostředí ČT, uvedl jsem ve svém minulém zápisku odlišný způsob práce veřejnoprávní a komerční televize. Když se natáčela reportáž pro pořad Reportéři ČT, dorazil na místo kromě samotného reportéra i kameraman, režisér, zvukař a osvětlovač v jedné podobě. TV Prima zvládnula přípravu podobného tématu do hlavní zpravodajské relace ve dvou lidech.
Namísto plošných poplatků by mohli poslanci povolit veřejnoprávní televizi více reklamy. Veřejnoprávní televize by i nadále plnila svojí službu pro veřejnost s jedním zásadním rozdílem. Odpovědní lidé v televizi by se museli zamyslet nad sledovaností některých svých pořadů. Další úsporu představují zbyteční lidé. Proč se v ČT stále ještě setkáváme s hlasateli? Vidíte snad podobné moderátory ve vysílání komerčních televizí? Vzpomínám si, jak se vyjádřil na adresu televize jeden nejmenovaný reportér komerční TV. Řekl mi, že je to téma zajímavé a mohl bych jej zkusit předat ČT. Zároveň ovšem dodal něco o její nepružnosti.
Jakmile by veřejnoprávní televize získala více prostoru k získání finančních prostředků z reklamy, přiklonil bych se ke zrušení či snížení koncesionářských poplatků. Cílem těchto opatření by mělo být vybudování televize, která bude bez problémů konkurovat komerčním stanicím a zároveň si ponechá svoji úlohu sloužit veřejnosti.
"Deklarovat, že televizi nemám, tedy nebudu platit, může prakticky každý,
tedy více méně, ti co platí, platí i za ty, co podvádějí," tvrdí ve své odpovědi poslanec Karel Tejnora. Zároveň navrhuje, aby byla veřejnoprávní média placena částkou ze státního rozpočtu. Návrh poslanecké sněmovny se podle poslance zaměřil na způsob, jak získat peníze také od vlastníků televize, kteří neplatí poplatky. "Osobně bych se asi přichýlil k tomu, aby veřejněprání media byla placena indexovou částkou ze státního rozpočtu," dodává poslanec.
Problém s plošně vybíranými poplatky komentoval nepřímo i prezident Václav Klaus. Prostřednictvím Ladislava Jakla, ředitele sekretariátu prezidenta republiky, mi poskytnul své písemné vyjádření: "Pan prezident vašim obavám rozumí. Zákon, který se poplatků týkal, byl Senátem vrácen zpět do Poslanecké sněmovny a ta jej nepřijala. To je důkaz toho, že zákon nebyl vyhovujícím a že potřebuje hlubší veřejnou diskusi."
Televizní a rozhlasové poplatky zatím nebude platit každý. Zvítězil zdravý rozum nad snahou politikou získat peníze za každou cenu na veřejnoprávní moloch jménem Česká televize. Finance je ovšem nutné získat jinou cestou.
| DarkMaster
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.