Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

RE: Používáte Linux? Tak se bojte...

MedvídekPů upozornil na svém weblogu, že Microsoft varuje asijské vlády před nasazením Linuxu. Steve Balmer prohlásil, že Linux porušuje 228 patentů. Situace ovšem není tak jednoduchá...

Známý internetový publicista MedvídekPů zveřejnil ve svém weblogu zajímavý článek. Protože jsem téměř spokojeným uživatelem Linuxu, nedalo mi to a budu zveřejněná fakta komentovat.

Když si instalujete nový software, musíte souhlasit s licenční smlouvou, kterou pro nás nebohé uživatele připravili právníci z Microsoftu. Většina produktů této společnosti obsahuje z pochopitelných důvodů licenci se spoustou zákazů a omezení. V případě Linuxu se však uplatňuje zcela odlišný princip. Prakticky všechny důležité programy jsou šířeny v souladu s licencí GNU General Public License, která je připravena tak, aby vyloučila nebezpečí uplatnění patentových práv. Původní jádro Linuxu naprogramoval Linus Torvalds a obsahovalo jednoduché nástroje k ovládání systému. Postupně se Linux vyvinul v plnohodnotný operační systém, který je dnes nasazován na domácích i firemních počítačích.

Dokud Linux nepředstavoval pro softwarový gigant Microsoft žádné nebezpečí, byl klid a prakticky nikdo z této firmy se k němu nevyjadřoval. Později se ovšem začaly objevovat výsledky průzkumu zaplaceného Microsoftem, které srovnávají výkon LInuxu a Windows na serveru. Nyní celý boj proti operačnímu systému se znakem tučňáka přešel do roviny reklamních kampaní a výhrůžných slov Steva Balmera.

Proč se nebojím
Nemám strach z toho, že by přišel někdo a uplatnil svá patentová práva. Pokud vlastním software vyvinutý pod licencí GNU GPL, jsou v textu licence deklarace, které tuto problematiku upravují. Jestliže autor software vytvoří a šíří svůj program v souladu s touto licencí zároveň si podá žádost o přidělení patentu, musí takový patent umožňovat volné užití programu. V opačném případě se takový program nesmí dále šířit. Kdyby se ve zdrojovém kódu některého programu Linuxu vyskytovaly informace chráněné patentem, jistě se nalezne dostatek programátorů, kteří vymyslí lepší a originální kód.

Možná si už nevzpomenete, ale kdysi se objevila aféra s patentem, který se částečně vztahovala grafický formát GIF. Tento formát využíval LZW kompresi, jejíž patent vlastnila společnost Unisys. Proto například nezisková organizace Free Software Foundation (nadace spravující problematiku licence GNU GPL) doporučila využívat alternativní formát PNG. Patent chránící LZW kompresi později vypršel, což by mělo znamat možnost volného užití. Majitel patentu přitom nijak zásadně svá práva neuplatnil, a tak patří format GIF mezi nejvíce rozšířené. Také v souvislosti s vypršením patentu se již formátu PNG nedává příliš šancí na přežití. Původní autor formátu GIF je firma ComputerServe.

Jak je vidět na výše uvedeném příkladě, problém patentů není vůbec jednoduchý. Nadace Free Software Foundation naštěstí na problém patentů nezapomíná a pečlivě sleduje současný vývoj. Myslím si, že uživatelům Linuxu žádné nebezpečí nehrozí a pokud komunita zjistí opak, vyznikne během několika měsíců či dní náhradní řešení.

Doporučené odkazy
Co jsou zač softwarové patenty?
Uvězněni ve Windows. Dočkají se svobody?

| DarkMaster







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Web neměří žádnou návštěvnost, ani nesbírá osobní údaje. Proto tady není cookie lišta.