Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

ČSSD po sjezdu - vše při starém

26.3.2007 Tři dny rokovali delegáti sjezdu ČSSD v Brně

ParoubekSjezd Tři dny rokovali delegáti sjezdu ČSSD v Brně. Cílem sjezdu bylo zvolit vedení ČSSD a stanovit priority strany. Jiří Paroubek byl jediným kandidátem na předsednický post - jeho soupeři ještě před volbou odstoupili. Cesta k sociálně demokratickému trůnu tak byla naprosto volná. Přesto se pro Jiřího Paroubka volba stala málem katastrofou. Jiří Paroubek se dopředu netajil tím, že očekává zisk 80-90%. Jeho rozčarování poté, co obdržel jen zhruba šedesát procent hlasů bylo značné. Jeden z nejmenovaných delegátů, příznivců předsedy Paroubka se dokonce nechal slyšet, že takový výsledek vítá, protože kdyby Jiří Paroubek dostal oněch 80 až 90% hlasů, bylo by s ním k nevydržení. Zajímavý pohled mají na předsedu i jeho příznivci...

Před hlasováním o obsazení postu předsedy ČSSD proběhl hodinový projev Jiřího Paroubka. Samotné ČSSD se věnoval pomálu, zato bylo možno slyšet spoustu invektiv na prezidenta republiky, kterého Paroubek označil za "obratného populistu, ideologického dogmatika" a obvinil hlavu státu z toho, že není nadstranický, protože před volbami vyzýval k nevolení ČSSD. Sledoval jsem situaci před volbami pečlivě a podobný výrok jsem od prezidenta Klause nezaznamenal. Jiří Paroubek asi spoléhá na krátkou paměť voličů.

Invektivy zazněly pochopitelně i na největšího politického rivala ODS. Jiří Paroubek mimo jiné sdělil: "Mezi naše zásadní slabiny patří malá schopnost oslovit vzdělanější a mladší část populace. A také slabé postavení ve větších městech, což je problém naší nedostatečné schopnosti oslovovat městskou střední třídu." Chce proto rozjet mohutnou reklamní kampaň ve které, světe div se, nebude představovat výhody ČSSD, ale kampaň ponese název "ODS mínus přichází" a bude zaměřená právě proti politickému rivalovi. Zároveň chce oslovit lidovostí a proto chce distribuovat 30 tisíc pivních tácků, kde na jedné straně bude vyobrazen Mirek Topolánek a na druhé zdvižený prostředníček.

Velkou část věnoval Jiří Paroubek expředsedovi Zemanovi a nezapomněl se zmínit ani o Melčákovi s Pohankou a pochopitelně ani o Zdeňkovi Altnerovi. Skoro by se dal Paroubkův předvolební projev označit jako pohřbívání Miloše Zemana. Někteří delegáti navrhovali odložit volbu předsedy až na následující dny, ale neuspěli. Nejostřeji vůči předsedovi Paroubkovi vystoupil Martin Starec, který donedávna měl jako jeden z místopředsedů, než ho o post Paroubek připravil, na starosti finance strany. Martin Starec mimo jiné řekl: "Byl jsem velmi nespokojen s povolebním projevem Jiřího Paroubka, ve kterém mluvil o Únoru 1948," s tím, že Paroubek nezvládl povolební jednání. "Pod pojmem modernizace si představuji něco zcela jiného, než co se odehrává v posledních měsících v Lidovém domě," pokračoval Starec s tím, že jde o centralizaci moci. Zároveň zkritizoval i účetnictví strany a že za jeho zády bylo utraceno za různé objednávky 27 milionů korun. Následovaly prý další záhadné útraty. "Dodnes nemám informaci, jak prošetřování těchto věcí dopadlo," uvedl. K odpovědnosti volal Jaroslava Tvrdíka, kterého si do Lidového domu přivedl Jiří Paroubek. Následoval velký potlesk, který toho dne vůbec zazněl. Když Martin Starec nedostal možnost promluvit tak dlouho jako Paroubek, neodpustil si jedovatou poznámku. "Centralizace moci ještě neznamená centralizaci rozumu."


Úvodní minuty druhého dne patřily "obratnému populistovi a ideologickému dogmatikovi" prezidentu Václavu Klausovi. ČSSD ho pozvala na svůj sjezd, nicméně Válav Klaus se zúčastnil summitu představitelů států EU a na sjezd tak poslal svého kancléře Jiřího Weigla. Mám za to, že i kdyby Václav Klaus čas měl, tak by se stejně nezúčastnil. Nicméně se Václav Klaus povznesl nad urážky, které na jeho adresu předchozího dne zazněly a prostřednictvím kancléře poblahopřál staronovému předsedovi k vítězství.

Nejtěžší chvíle však teprve na Jiřího Paroubka čekaly. Z jeho návrhů, které sjezdu přednesl, prošly nakonec jen dva. Prošla volba předsedy všemi členy ČSSD. Zdánlivě tento krok má ukázat na demokratičnost volby, ve skutečnosti však jde o větší utužení postu Jiřího Paroubka. Lidový dům koná týdně nekolik tiskovek, Paroubek je tak mediálně činný, až má člověk pomalu strach si otevřít i konzervu s lunchmeatem. Za této situace je celkem jasné, že řadoví členové ČSSD těžko zvolí někoho, koho vlastně neznají.

Druhá věc, která Jiřímu Paroubkovi prošla je usnesení zavazující poslance a senátory k ČSSD k tomu, aby příští rok při volbě hlavy státu nedali svůj hlas Václavu Klausovi. Je vidět, že Jiří Paroubek má z Václava Klause strach, jinak by nešel proti poslaneckému slibu, že každý poslanec volí podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jiřího Paroubka velice mrzelo, že se mu nepodařilo prosadit kvóty na zastoupení žen v politice. Upřímně řečeno, o obsazení postu v politice a nejen v ní mají rozhodovat schopnosti daného jedince a nikoli obsah spodního prádla.

Jiří Paroubek se ujal vedení schůze a dokonce i sám sčítal hlasy. Jiří Paroubek se dokonce nechal slyšet, že "pokud by byl zvolen (Petr Hulínský, předseda pražské organizace a kritik Jiřího Paroubka - pozn. autora), považoval bych to za svůj neúspěch. Těžko si to umím představit, to bych se musel nad svou politickou budoucností zamýšlet." Tím opět Jiří Paroubek přešel ke své oblíbené taktice - zastrašování a vydírání. Jiří Paroubek dokonce novinářům sdělil, že udělá vše proto, aby Hulínský zvolen nebyl.

Běhemn dopolední části vystoupil ředitel motolské nemocnice s kritickým příspěvkem. Bylo hodně zvláštní slyšet, kterak od stolku vedoucího schůze do jeho řeči zazněl Paroubkův hlas s výkřikem "kecá!". Bleskově zareagoval David Rath, oblíbenec Jiřího Paroubka a ředitele motolské nemocnice veřejně setřel a obvinil z toho, že si chce udržet svůj post a proto jde s kritikou ČSSD na ruku ministru zdravotnictví Julínkovi. Následovala prázdná slova, kterými Rath vyjadřoval loajalitu vůči předsedovi a ten opět zasáhl výkřikem "Bravo!!" Exministr Rath sklidil velice vlažný potlesk. Následně o polední přestávce podepisoval Jiří Paroubek svou "knihu", od které se dříve distancoval.

Následně byl zvolen šéfem Ústřední kontrolní komise Martin Starec. Jiří Paroubek neskrýval své rozladění a dokonce opět začal hrozit. Jarolslav Tvrdík začal obcházetjednotlivé delegáty a přesvědčovat je k tomu, aby Petra Hulínského nevolili. Martin Starec naopak od řečnické pultu delegáty k jeho volbě vyzval. Jiří Paroubek se pak nechal slyšet, že pokud by byl Petr Hulínský, jeho kritik zvolen, tratil by kontrolu nad sjezdem. Asi by měl panu poslanci někdo sdělit, že zvolení někoho, koho si pan předseda nepřeje, je zcela demokratické a předseda namá kontrolovat sjezd své strany tím, že bude určovat koho má sjezd kam zvolit.

Po Starcově doporučení k volbě Hulínského se strhla velká roztržka. Jiří Paroubek seděl chvíli zaraženě na předsednickém stupínku a poté se rychle začal vybavovat s místopředsedou Sobotkou a také Davidem Rathem. Jejich "poradu" přerušil vystoupením Hulinský, který zaútočil na Paroubka. "Mé schopnosti bude hodnotit sjezd, ne přítel předseda," prohlásil Hulinský a pokračoval dalšími ostrými výroky. "Vyjádření Jiřího Paroubka o tom, že udělá všechno pro to, abych v zásadě jako neschopný funkcionář nebyl zvolen, není korektní. Vyzývám všechny: Nechme už toho!"

Exposlanec Robert Kopecký, velký příznivec Jiřího Paroubka začal dokonce na Petra Hulínského od řečnického pultíku zajíkavě křičet: "To, co tady začínám sledovat, je štvanice! Já nevím, co je to tady za lidi, kteří se domluvili, ale dnes jsme na jedné lodi! Petře Hulinský! Vy v té Praze nemáte takové výsledky, abys nám říkal, co máme dělat a kdo by měl být v ČSSD! Já v této chvíli stojím za Paroubkem a budu za ním stát! Bojujte přímo a čestně!" Možná panu Kopeckému uniklo, že v Praze ČSSD výsledky nikdy neměla a pravděpodobně ani mít nebude. Praha svou životní úrovní převyšuje ostatní kraje a vzhledem k tomu, že v Praze je i nízká zaměstnanost, jen velice málo lidí je tak nespokojených a i méně vzdělaných aby se rekrutovalo do řad voličů ČSSD. Jiří Paroubek moc dobře věděl, proč před volbami zbaběle utekl z přímého souboje s Mirkem Topolánkem do Ústeckého kraje, kde jen těsně zvítězil na ústeckým hejtmanem Gandalovičem díky autobusům voličů s volebními průkazy... Na Kopeckého výpad zareagoval Martin Starec: "Roberte, my jsme tady nic neorganizovali a neorganizujeme. My tady neděláme žádné spiklenecké tahy. Prostě demokracie je o tom, že každý může kandidovat, a Petr Hulinský kandiduje."

Na sjezdu také zasahovali hasiči, kteří byli přivoláni k požáru kontejneru s odpadky. Zlí jazykové tvrdili, že šlo o nácvik podpálení Lidového domu před předáním klíčů advokátovi Altnerovi.

Nakonec volba místopředsedů dopadla podle představ Jiřího Paroubka, když v přímém souboji s Petrem Hulínským uspěl exministr Urban, dalšími místopředsedy byli zvoleni Bohuslav Sobotka, Petr Vícha, Zdeněk Škromach a Jana Vaňhová. Urban a Škromach jsou bývalý členové KSČ, stejně jako Vaňhová, která nám dokonce dává za vzor čínské praktiky (viz zde). ČSSD si dala za motto sjezdu Otevřená, Moderní, Sebevědomá. Celý průběh sjezdu je tomuto mottu výsměchem. Pokud bude ČSSD otevřená názorům tak, jak to předvádí Jiří Paroubek a moderní tak, jako zvolené vedení, pak jde opravdu jen o prázdná slova. Snad jen sebevědomí Jiřímu Paroubkovi nechybí.

Jiří Paroubek se v neděli nechal v TV debatě slyšet, že si o něm nikdo nemůže myslet, že je liberál. Buď Jiří Paroubek netuší, co toto slovo znamená a nebo se jen zapomněl. Liberalismus staví na svobodě člověka, - základem této filozofie je, že občan má co největší svobodu. Pokud Jiří Paroubek prohlašuje, že není liberál, chápejme to tak, že je proti svobodě občanů. Ale to už jsme si zvykli, že pro naše socialisty je vlastní nesvoboda občanů, regulace, nařízení, potlačování oponentních názorů. Věřme tomu, že tentokrát Jiří Paroubek nelhal.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools