25.10.2006 Poslanec Michal Pohanka vystoupil z ČSSD.
Od rána je politická scéna rozbouřená kauzou poslance Michala Pohanky (více v předchozím článku zde) z ČSSD. Poslanec nejprve vystoupil z poslaneckého klubu a následně podle svých slov i z ČSSD. V současné době se skrývá na neznámém místě, odmítá komunikovat a zatímco odpoledne zvažoval o možnosti požádat o policejní ochranu, večer se k tomu odhodlal.
Pohankovo jméno zaznělo v souvislosti s kauzou Budišov a skupinou bývalého šéfa úřadu Grossovy a Paroubkovy vlády Zdeňkem Doleželem, a starostou Péťou, kteří jsou v současnosti v policejní cele. Michal Pohanka popírá, že by měl s Doleželem a Péťou něco společného v jejich kauzách. Minulý týden se proti tomu ohradil na webových stránkách: "Důrazně se ohrazuji proti spojování své osoby s aktivitami skupiny kolem pánů Doležela a Péti. Jako každý jiný občan nemám vliv na témata a obsah rozhovorů, kde nejsem přítomen."
Redaktorům serveru aktualne.cz se podařilo s Michalem Pohankou přes prostředníky spojit a udělat s ním rozhovor. Celé znění naleznete zde. Některé odpovědi stojí za zveřejnění i zde:
"Začalo to ještě před tím, než Nova odvysílala tu reportáž, kde se mluvilo i o mě. Měli jsme nějaký mítink v zoologické zahradě, kde se mou mluvil Michal Hašek a řekl mi, že bych se měl vzdát mandátu. Když jsem řekl, že to neudělám, vedl řeči typu: Dělej, jak chceš. Teď po tobě půjde policie a budeš to mít hodně těžký. Jako kdyby byla nějaká válka," řekl Pohanka.
Ale Michal Hašek vaší verzi popírá a tvrdí, že vás nikdo k odchodu nevyzýval?
Neříká pravdu.
Byly to celkem dva rozhovory, ve stejný den. U toho druhého byl i předseda Paroubek. Hašek mu řekl, že se nechci vzdát mandátu a Paroubek na to jen pokrčil rameny. Dál to více méně nekomentoval. Pak už jsem s tím problémem zůstal sám a čekal, co bude.
To je tedy vše, co vás vedlo k odchodu ze strany?
Ono se pak začalo kolem mě dít spousta divných věci. Bylo mi doporučeno, abych s nikým nemluvil, že budu mít odposlouchávaný telefon...
Vaši známí tvrdí, že někdo sledoval vaši spolupracovnici a někdo vám poničil kancelář. Je to pravda?
To je to, o čem mluvím, když říkám, že se začaly dít divné věci. Možná jsem paranoidní, ale pro jistotu požádám o policejní ochranu. Když se kolem vás pohybují stále stejní lidé, není to asi úplně normální. A když se pak začnou objevovat i kolem vašich blízkých, logicky znejistíte.
Z Lidového domu zaznívají hlasy, že jste pod tlakem policie. Nejsou to policisté, kdo vás sledují?
Už jsem to taky slyšel, ale to je naprostý nesmysl. Jestli jsem pod nějakým tlakem, tak ho cítím z ČSSD, ne z policie. Nic takového není pravda.
Levice díky vám ztratila ve sněmovně paritní zastoupení. Už víte, jak budete hlasovat, když by další vládu sestavovala ODS - nebo by vznikal kabinet vedoucí zemi k předčasným volbám?
Budu svůj další postoj zvažovat. Tím, že jsem z ČSSD vystoupil, budu zvažovat svůj vlastní názor a nebudu se řídit názorem, který by mi byl z nějaké strany dáván. Teď jsem v pozici nezávislého poslance.
Ukrýváte se v ústraní, zvažujete ochranku... Jak chcete takhle dál fungovat?
Uvidíme, jak dlouho to bude trvat. Já věřím, že se po senátních volbách normálně vrátím ke své práci.
Michal Pohanka po rozhovoru zavolal zpět a oznámil, že se rozhodl o policejní ochranu požádat.
Jiří Paroubek musí mít z tohoto případu velmi těžkou hlavu. Nejen, že přišel o svého poslance, který zajišťoval patovou situaci, ale na holičkách se rozhodli ho nechat i komunisté. Po setkání s prezidentem, jehož předmětem byly rozhovory o dalším vývoji na politické scéně po demisi vlády Mirka Topolánka, prohlásili, že nestojí o vládu, která by byla založena na přeběhlíkovi. Na tuto variantu přitom Jiří Paroubek spoléhal nejvíc. Komunisté navíc řekli, že pokud se nedohodne podoba vlády rychle, mají být předčasné volby. Další zásah utrpěla ČSSD ve Zlíně, kde se tamní organizace rozpadla kvůli sporům s vedením organizace a kvůli nespokojenosti s volebními výsledky. Připočteme-li k tomu ještě spor Jiřího Paroubka s pražskou ČSSD, pak musíme zákonitě dojít k závěru, že ČSSD prochází po prohraných komunálních volbách těžkou krizí, která se pravděpodobně promítne i do druhého kola senátních voleb. Určitě k tomu přispěl i styl Jiřího Paroubka, který po dlouhou dobu po parlamentních volbách blokoval chod politické scény a hraje vabank.
Někteří vlivní členové ČSSD, například bývalý ministr zdravotnictví David Rath, se domnívají, že Michal Pohanka byl pod tlakem policie, respektive přímo ÚOOZ. Proti tomuto podezření ale stojí jednoznačná Pohankova odpověď, že byl pod tlakem nikoli ze strany policie, ale ČSSD.
Komunisté vycítili, že ČSSD přestává být ve svém postoji přijatelná i pro voliče, a tak přicházejí s nabídkou nikoli kvalitního sexu, jak by se mohli někteří milovníci filmů domnívat, ale konstruktivity. ČSSD se pod vedením Jiřího Paroubka natolik komunistům přiblížila, že se ji teď komunisté snaží posunout ještě více doleva a zaujmout její místo. Pro příznivce sociální demokracie to je hodně smutný obrázek. Smutný obrázek to je ale i pro voliče pravicově zaměřené, protože je zapotřebí, aby na politické scéně byla moderní levicová strana. Tou nereformovaní komunisté nejsou a ještě dlouhou dobu nebudou. Je však nutné, aby se ČSSD při svém pobytu v opozici ozdravila, zbavila se všech šibalů a všech přítěží, které ji táhnou ke dnu. Mafiánské praktiky, kdy poslanec má strach z vlastní strany rozhodně pozitivním přístupem nejsou.
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools