26.9.2006 Expremiér Paroubek se opět zaskvěl, tentokrát v "kauze fízlování".
Expremiér Jiří Paroubek se opět nechvalně zaskvěl, tentokrát v nejnovější aféře, "kauze fízlování". Vše začalo dotazem redaktora Českého rozhlasu Jana Hrbáčka na tiskové konferenci vlády, který směřoval na ministra vnitra a informatiky Ivana Langera (plné znění naleznete zde, nebo výsek v mém předchozím článku). Jisté je, že ministr Langer odpověděl tak, jak v daný okamžik mohl, to jest že informace není potvrzena a tudíž je nejistá. Pravda, mohl být stručnější. Horší to bylo u premiéra Topolánka, který věc vzal jako hotovou. Mirek Topolánek má sice zkušenosti s "fízlováním", když mu policie v rámci vyšetřování kauzy Kořistka prošmejdila bankovní konto, ale odposlech hovoru, který vedl s Markem Dalíkem je nutno chápat jako úkon, který je pochopitelný. Odposloucháván byl podezřelý Marek Dalík. Pokud policie odposlouchávala i současného premiéra, šlo to nad rámec vyšetřování a to už fízlování je. Jak dopadla kauza Kořistka víme všichni.
Šéf Lidového domu Paroubek si však vztáhl současnou aféru demagogicky na sebe a začal se vehementně bránit, ačkoliv ho nikdo neobvinil. Mluvilo se pouze v náznacích, že pokud by se prokázalo, tak by to ukazovalo, a podobně. Každá strana má právo vyjádřit své pochybnosti a své obavy včetně možných následků takového vývoje. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká pak v neděli na ČT oznámila, že Langerovy obavy z odposlechu různých prostor se nezakládají na pravdě, tudíž, že oficiálně žádné takové odposlechy v současnosti nasazeny nejsou. Nicméně, a tady se to patří napsat tučným písmem, jde pouze o odposlechy oficiální. O těch neoficiálních pochopitelně Renáta Vesecká informace mít nemůže: "Pokud se týká všech úkonů trestního řízení, které se provádějí v souvislosti s únikem Kubiceho zprávy, tak všechny úkony jsou zákonné. Nehovořím konkrétně o povolovacím systému odposlechů, nechci úkony specifikovat, mluvím o všech úkonech, které byly prováděny." O ničem jiném ale Ivan Langer nehovořil, i ten se zmiňoval, že je vše v pravomoci státních zástupců a soudů. Na závěr pak řekla: "Nebudu se vyjadřovat k tomu, jaké úkony jsou prováděny. Samozřejmě, že nemohu potvrdit vůbec nic. Jen mohu říci, že informace, že je odposloucháváno dvacet poslanců a novinářů, není pravdivá."
Paní Vesecká z pochopitelných důvodů nemůže prozradit nic o probíhajícím vyšetřování. Bylo by to proti zájmu vyšetřování a mohlo by to celou práci vyšetřovatelů zhatit. Nicméně si povšimněte jedné věci. Renáta Vesecká mluví o tom, že informace o odposlechu dvaceti poslanců a novinářů není pravdivá. Může jít tedy o odposlech jednoho novináře nebo devatenácti poslanců anebo jedenadvaceti poslanců a novinářů.
Jiřímu Paroubkovi tato odpověď stačila k tomu, aby uhned vyzval k odstoupení Ivana Langera, Mirka Topolánka a Petra Nečase, protože s odposlechy spojili jeho vládu. Nicméně je nutno si uvědomit, že se únik informací začal šetřit v době Paroubkovy vlády a že podnět k přešetření úniku vzešel právě od této vlády a jejího ministra vnitra Františka Bublana. Jíří Paroubek, jak už je jeho zvykem, si z vyjádření Renáty Vesecké vybral jen tu část, která se mu hodila. Operuje s faktem, že úkony prováděné v šetření nejsou nezákonné. Ale ono lze provádět politické zadání zákonnou cestou. O odposlechy žádá státního zástupce a soud policie. A policie přeci spadá pod ministra vnitra, ministr vnitra spadá pod premiéra. Policejní vyšetřovatel musí poslouchat rozkazy svých nadřízených...
Jako další důkaz, že nešlo o politické zadání přináší Jiří Paroubek opět vyjádření Renáty Vesecké: "Pan předseda ČSSD mě v dopise vyzval, abych veřejně prohlásila, zda byli státní zástupci úkolování jeho osobou k ´fízlování´ politických odpůrců. Za svoji osobu mohu prohlásit, že jsem nebyla nikdy nikým z politiků vyzývána k tomu, abych postupovala takovým nebo jiným způsobem." Ale paní Vesecká jasně hovoří jen za svou osobu, o ostatních státních zástupcích nehovoří.
Předseda ČSSD využil situace k dalšímu útoku na současnou vládu: "V případě obvinění z politického zadání údajných odposlechů musím reagovat. Nejvyšší státní zástupkyně paní Vesecká vyloučila politické ovlivňování a porušení zákonů mnou či bývalou vládou. Cíl je jasný, odvést pozornost od vlastní neschopnosti spravovat zemi. Jestliže je bývalá vláda a její předseda obviněn z organizace jakéhosi Watergate, tak je zřejmé, že je to svým způsobem zneužití pozice ministra vnitra. Trvám na omluvě mně a celé bývalé vládě. Myslím, že jestli těmto třem pánům zbylo ještě trošku cti a slušnosti v těle, měli by se nejen omluvit, ale také odstoupit." Navíc zvažuje podání žaloby, neví však, zda ji podá samostatně nebo zda ji přiloží k žalobě týkající se úniku Kubiceho zprávy.
Ivan Langer na jeho atak zareagoval: "Já jsem nikoho z ničeho neobvinil. Naopak, byl to Jiří Paroubek, kdo mě nazval lhářem. Jestli se má někdo omlouvat, měl by to tedy být šéf ČSSD."
O tom, jaké panují v ČSSD poměry a že "fízlování" se stává pomalu stranickou normou svědčí následující případ, který se dostal na veřejnost. Vlastimil Tlustý před nedávnem navštívil na Vysočině bývalého předsedu ČSSD Miloše Zemana a jednal s ním o rozpočtu. Důvodem návštěvy je fakt, že se Lidový dům nehodlá s ODS vůbec bavit a ve své podstatě odmítá státní rozpočet, který je jeho dílem. Miloš Zeman, ač důchodce se sklony objímat stromy, je stále vlivnou personou uvnitř ČSSD a věřím tomu, že pokud by se chtěl vrátit do funkce, ČSSD by rychle hodila Paroubka přes palubu. Jiří paroubek setkání Tlustého se Zemanem nesl velmi nelibě a do svého "bratra v trenkách" se ostře pustil. Důvodem bylo Zemanovo prohlášení pro tisk o výdajích na příští rok: "Všechna sociální opatření, která politici navrhli a přijali před letošními parlamentními volbami, a která tuším zvyšují sociální výdaje v příštím roce o víc než šedesát miliard korun, jsou nadbytečná. Mám obavy, že minimálně jedna třetina z nich byla přijata zcela zbytečně. A měla by se zrušit," řekl Miloš Zeman.
To Jiřího Paroubka rozlítilo a ostře zareagoval: "Pan Zeman je v tuto chvíli důchodce a zůstane jen důchodcem z Vysočiny. Respektuji, co udělal pro sociální demokracii, ale pokud jde o jednání za sociální demokracii, má ČSSD svého předsedu řádně zvoleného sjezdem, své vedení řádně zvolené sjezdem. To musí respektovat každý, i Miloš Zeman." Jiří Paroubek zkrátka nepřenesl přes srdce, že je mu saháno na "volební úplatky voličům". Těsně před tím si teatrálně nechal od svých spolustraníků vyslovit důvěru. V minulých dnech Jiří Paroubek řekl, že jestli se nějaký člen ČSSD bude podílet na škrtání těchto výdajů, bude ho čekat vyhazov z ČSSD. Miloš Zeman, mistr bonmotu jen k Jiřímu Paroubkovi lakonicky sdělil: "Já jsem pro Jiřího Paroubka udělal dost. Ale teď už pro něj nebudu dělat nic. Jeho reakce je hysterická." Nelze než s důchodcem Zemanem souhlasit.
Ono výše zmíněné fízlování uvnitř ČSSD se plně projevilo právě na osobě Miloše Zemana. Ten se tradičně zúčastnil Znojemského vinobraní. Když byl starostou Znojma Miloš Zeman vyzván k přípitku, tak expremiér starostu Znojma přede všemi pochválil. Na tom by nebylo nic tak hrozného, kdyby starosta Pavel Balík nebyl lidovec. Předseda okresního výboru ČSSD Jiří Peřinka tento fakt ihned zatepla sdělil dopisem přímo Jiřímu Paroubkovi. A jak Peřinka odůvodnil své jednání? "Samozřejmě jsem ho musel informovat, jak se věci mají." Připomíná mi to dávné doby mého vojančení, kdy se nosilo heslo "Lepší teplý bonz než studená večeře". Jiří Paroubek místo toho, aby udavače odkázal do patřičných mezí a dopis hodil do koše, obvinil následně Miloše Zemana z veřejné podpory soupeře v říjnových volbách. Inu fízlování a donášení v ČSSD začíná být běžnou praktikou, jak je tomu vždy uvnitř totalitních stran a režimů, ať jde o socialismus, komunismus, nacismus nebo fašismus.
Na závěr ještě jedna perlička, jak ČSSD absolutně neví, co už udělat, aby se jí podařilo znemožnit současnou vládu. Už nejen občané Prahy zaznamenali zvýšenou ostrahu v ulicích a policisty se samopaly. Jde o přímou hrozbu teroristického útoku, kvůli které v pátek v noci zasedala mimořádně vláda. Nejprve Jiří Paroubek prohlásil, že jde jen o humbuk, protože informace je stará tři týdny. Když pak ČSSD zjistila, že skutečnost se má jinak a odborníci stojí na straně vlády, tak stínový ministr vnitra František Bublan se rozhodl prověřit, jestli současná vláda při opatřeních nezaspala. Panečku, korouhvička by mohla jen tiše závidět...
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools