Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Odposlechy, finance, terorismus

24.9.2006 Zdánlivě nemají tři v nadpisu uvedené pojmy nic společného.

Jen zdánlivě nemají tři v nadpisu uvedené pojmy, odposlechy, finance a terorismus, nic společného. V tomto týdnu se však všechny tři definice staly předmětem sporu mezi dvěma nejsilnějšími stranami, ODS a ČSSD.

Začněme popořádku. 20. září na tiskové konferenci ODS došlo na dotaz redaktora Českého rozhlasu Jana Hrbáčka. Pokud by se nakonec ukázalo, že dotaz se zakládá na pravdě, pak by to znamenalo největší skandál od revoluce. Tento skandál by šel na vrub ČSSD.

Jan Hrbáček se zeptal ministra vnitra Langra (uvádím zkrácenou verzi, abych čtenáře neunavoval doslovným přepisem - plné znění naleznete zde):
Jan Hrbáček: Pane ministře, můžete vyvrátit nebo potvrdit informaci, že v souvislosti s vyšetřováním úniku tzv. Kubiceho zprávy do médií je mi odposloucháván vaší inspekcí telefon? Chtěl bych se zeptat, jestli o tom máte nějaké informace, popřípadě jestli proti tomuto podivnému způsobu fízlování nějakým způsobem zasáhnete, protože monitoring kontaktů novinářů mně přijde dost estébácký.
Ivan Langer: Pokud existuje relevantní důvod pro to, aby bylo použito (odposlouchávání, pozn. autora), potom předpokládám, že to tak bylo učiněno na základě konzultace se státním zástupcem, souhlasu státního zástupce, a konečné rozhodnutí nepochybně podléhá soudu. O tom, že jste vy odposloucháván mojí inspekcí, nevím. Nicméně dnešního dne jsem i já obdržel informaci, že v souvislosti s tzv. únikem Kubiceho zprávy může být odposloucháváno zhruba 20 ústavních činitelů a novinářů, že mohou být odposlouchávány prostory v Poslanecké sněmovně, prostory Českého rozhlasu, prostory nevylučuji na ministerstvu vnitra, a nevylučuji také, že soukromé prostory. V tuto chvíli se velmi omlouvám, ale nemohu vám odpovědět na otázku, jestli to je standardní, nebo není standardní, je to velmi čerstvá informace.

Až potud bylo celkem vše tak zvaně košer. Jenže do toho vstoupil předseda vlády Mirek Topolánek, který hned mluvil o hotové věci:
Mirek Topolánek: Já do toho vstoupím, protože paradoxně na vaší straně i na této straně sedí oběti tohoto fízlování, takže rozčilujete se na současného ministra vnitra zbytečně. To je samozřejmě "dračí vejce" té minulé vlády, minulého ministra vnitra, a já chci říci, že Ivan Langer má pravdu v tom, že to je v pravomoci soudce, že to je v pravomoci státního zástupce, nicméně, to, že je tady fízlována celá řada novinářů a politiků, je určitě s podivem, a od toho je tady sedmá velmoc, aby na tu věc upozornila. My samozřejmě můžeme dělat jenom to, co nám umožňuje zákon.

Zkrátka Mirek Topolánek nedomyslel následky svého výroku nebo jednoduše neodolal pokušení zaútočit na ČSSD. Ministr vnitra se ukázal být prozřetelnějším, když hovořil o tom, že k odposlechům musí být nějaký podklad a souhlas státního zástupce nebo soudu. Není tedy divu, že ČSSD využila premiérovy chyby a nahrávku na smeč využila. Jiří Paroubek vyzval ODS, aby doložila, že jeho vláda zaúkolovala policii k odposlechům novinářů a politiků: "Podle mne je to absolutní nesmysl. Nevím, kde na to pan ministr Langer přišel. Odposlechy jsou úkonem trestního řízení a ví o nich jen policie, státní zástupce a soudce, který je povolí. Ministr vnitra o tom nemá co vědět. Je to nesmysl - žádný soudce by něco takového u nás nepovolil, to by bylo čiré bláznovství. Vzhledem k tomu, že Ivan Langer nemá a nemůže mít pro své pseudoobvinění na mou adresu relevantní důkaz, vyzývám jej, aby přijal odpovědnost a okamžitě odstoupil ze své funkce. Považuji za skandální, aby funkci ministra vnitra v demokratické zemi, jakou Česká republika bezesporu je, vykonával člověk, který hrubě zneužívá svého postavení k nehoráznému očerňování politických oponentů. Chceme důkazy, předložte důkazy, nebo odstupte! Pane Topolánku, odstupte! Pane Langře, odstupte! Pane Nečasi, odstupte! Vy jste řekli tyto závažné věci, které ničí zbytky politické kultury v této zemi." Kvůli aféře s odposlechy se sejde v pátek na mimořádném zasedání poslanecká sněmovna.

Ivan Langer vzkázal Jiřímu Paroubkovi, že se od něj nenechá zastrašovat: "Jiří Paroubek řekl, že jsem lhář, a dokonce řekl, že jsem prý hnusný lhář. A já se ho chci jasně zeptat, v čem jsem lhal, že mě takovýmto způsobem uráží. Říkám jasně, pokud si Jiří Paroubek myslí, že se nechám zastrašit, odpovídám, že nenechám. Nemohu mlčet a nemohu mlčet. Neřekl jsem nic z toho, z čeho on mě obviňuje. Bylo řečeno obvinění či podezření, bylo. Řekl jsem to já? Odpovídám - nikoliv. Odpovídal jsem na dotaz jednoho z vašich kolegů a tlumočil jsem informace, které jsem dostal od jiného vašeho kolegy. Já jako člověk chci, aby se celá věc vysvětlila, jako ministr vnitra musím udělat vše pro to, aby se celá věc vyšetřila. Já prostě chci, aby pravda vyšla najevo," řekl ministr vnitra na mimořádné tiskovce novinářům jen pár hodin po vystoupení předsedy ČSSD.

Na Topolánkovu neobratnou chybu tak Jiří Paroubek zareagoval tak, jak je zvyklý. Opět silácké řeči a mocenský postoj. Ivan Langer se nedospustil žádného očerňování politických oponentů. Jasně řekl, že nařizování odposlechů je v pravomoci soudů a státních zástupců. Pokud byly takové odposlechy nařízeny, zcela určitě se tak stalo v době, kdy vládla ČSSD a pokud se prokáže, že jde o odposlechy lidí, kteří vadí právě Lidovému domu, pak je na místě podezření z provázanosti ČSSD - ministr vnitra - policie - soudy a státní zástupci - odposlechy. Koneckonců zkušenosti s odposlechem má i bývalý poslanec za ČSSD Hojdar, který si dovolil ve sněmovně několikrát hlasovat podle svého svědomí a ne podle stranického příkazu. I v tomto případě šlo o nevyřčené podezření, že je odposloucháván právě svou mateřskou stranou. Zrovna tak i Mirek Topolánek, jehož odposlech rozhovoru s Markem Dalíkem unikl na veřejnost a kterému bylo policií prověřováno bankovní konto.


Státní finance a veřejný rozpočet se stále více propadají do mínusu. Naprosto neoddiskutovatelný fakt se však bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka stále snaží nějakým způsobem zkrášlit, zjemnit, natřít na růžovo, či spíše, aby se dostálo stranickým barvám, na oranžovo. Prohlášení expremiéra Paroubka o tom, že dluhy se neplatí, patří mezi "skvosty" české politiky. Jenže tuto větu si vzal za své i bývalý "cifršpión", právník Sobotka.

Oficiální čísla jsou ale naprosto nekompromisní. Vláda Václava Klause přebírala v roce 1993 státní pokladnu s dluhem cca 240 miliard korun. Když v roce 1997 Klausova druhá vláda padla, byl dluh státní kasy o miliardu lepší, mínus 239 miliard. Na vrub Václava Klause se dá připsat dalších 29 miliard, o které se propadl státní rozpočet v roce 1998. Překlenovací Tošenovského vláda by tak měla zodpovědnost za rozpočet v roce 1999, kdy se finance propadly o dalších 30 miliard. Pak už následují pouze vlády ČSSD - Zemana, Špidly, Grosse a Paroubka. Za dob vlády těchto čtyř představitelů ČSSD se dluh státního rozpočtu výrazně prohloubil z původních 298 miliard v roce 1999 na současných 729 miliard v pololetí tohoto roku. Vlády ČSSD stály daňové poplatníky doposud 431 miliard korun. Pozoruhodný je údaj z roku 2003 (rozpočet byl pochopitelně připravován o rok dříve, kdy se konaly parlamentní volby), kdy se schodek v tomto roce vyšplhal až na 109 miliard.

To, co předvedla vláda ČSSD v roce 2002 před volbami se dalo krásně vypozorovat i letos. Opět byly použity státní finance k tomu, aby se zlepšil obraz ČSSD jako hodné strany, která se snaží dát všem. Díky zákonům, které schválila ČSSD s KSČM těsně před volbami, by se schodek státního rozpočtu, pokud by se v něm neudělaly razantní změny, v příštím roce dostal až na 173,5 miliardy korun. Obyvatelstvu byl naservírován "optimistický" výhled v podobě schodku "jen" 88 miliard. Podle mého názoru i tento fakt byl jedním z hlavních důvodů, proč se chtěla ČSSD s ODS dohodnout na nějaké formě "opoziční smlouvy".
Nyní, když ODS prostřednictvím ministra financí Vlastimila Tlustého oznámila, že schodek rozpočtu na příští rok nelze stlačit pod 100 miliard a bude se pohybovat ve výši 101 až 128 miliard, spustila ČSSD pokřik, že jde o záměrné zkreslování státních financí.

ODS na kritiku ze strany ČSSD zareagovala inzerátem v tisku, v němž Ministerstvo financí konstatuje, že veřejný dluh dosáhl k 11.9.2006 výše 1,3 bilionu korun (pro lepší představu 1.300.000.000.000 korun, což je přibližně současná průměrná měsíční mzda pro 65 milionů obyvatel). Bohužel tento inzerát nezaplatila ODS ze své kapsy, ale zhruba 800 tisíc korun zaplatilo ministerstvo, tedy byly použity veřejné finance. Dá se namítnout, že utratit 800 tisíc ve srovnání se schodkem přes 100 miliard korun je pakatel, ale i tak by k tomu nemělo docházet. Zde vidím chybu ODS, která by i na takovýchto "drobných" měla prokazovat, že chce státní finance šetřit a ne je rozhazovat.

Vlastimil Tlustý si vytvořil tým odborníků napříč politickým spektrem, v němž zasedá i bývalý ministr přes finance Jiří Rusnok, který v současné době pracuje v ING Bank. ČSSD, jejímž členem Rusnok je, se však tomu zuby nehty brání a tvrdí, že Rusnok je v Tlustého komisi jen za svého zaměstnavatele a hrozí, že pokud by Rusnok vystupoval jako sociální demokrat, okamžitě ho vyloučí ze svých řad. Jak demokratický přístup...

Na inzerát reagovala ČSSD podrážděně a přispěl k tomu výše uvedený fakt, že inzerát zaplatilo ministerstvo: "ČSSD odmítá obvinění z jakéhosi zkreslování, či zatajování situace o vývoji veřejných rozpočtů, žádný z rozpočtových údajů uváděných ministerstvem nebyl za vlády ČSSD zkreslován či upravován. Obsah inzerce hrubě zkresluje situaci při přípravě státního rozpočtu na rok 2007 a vytváří vládě alibi pro předložení rozpočtu s nepřijatelně vysokým deficitem. Především však považujeme za skandální, že jsou inzeráty, propagující ODS, hrazeny z kapes daňových poplatníků. ... Nejnovější krok ministra Tlustého dokazuje, že pod taktovkou ODS dochází k bezprecedentní politizaci státní zprávy a pokusu plně ji podřídit zájmům této strany v předvolebním boji."

ČSSD se k novému rozpočtu nehlásí, přestože to je její dílo, jen zbavené oranžového laku. ČSSD protestuje proti výši schodku ale zároveň jedním dechem dodává, že je proti jakémukoli škrtání v sociální oblasti, přestože právě sociální výdaje tvoří páteř státních výdajů. Jen důchody spolknou téměř polovinu státního rozpočtu. ČSSD nemůže přijít s jinými čísly, kterými by argument ministra Tlustého vyvrátila, protože jednoduše jiná čísla neexistují. Proto se ČSSD snaží mlžit a napadat úplně stejně, jako to udělal premiér Topolánek v případě možných odposlechů. Ale ať ČSSD dělá co dělá, zodpovědnosti za schodek státního rozpočtu na příští rok se stejně nezbaví.

Nejnovější spor nastal kvůli hrozbě teroristického útoku. V pátek se mimořádně sešel vládní kabinet a od 23 hodin za účasti šéfů sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost. Vláda pak rozhodla o zvýšení bezpečnostních opatření v Praze. BIS pokládá aktuální hrozbu za vážnou. Na základě informací, které BIS dodala došlo k výše zmíněnému mimořádnému zasedání vlády. Bezpečnostní opatření jsou podle pražského primátora viditelná, poloviditelná a neviditelná. Tato hrozba může mít souvislost s nedávno zmařeným útokem na území Norska, kde měly být napadeny velvyslanectví USA a Izraele.

Ještě, že máme našeho "Brouka Sáčka", Jiřího Paroubka. Ten veřejnosti vysvětlil, že je to jen humbuk nové vlády a že tato informace je stará tři týdny: "Nejsem si jist a nevím, jestli se něco změnilo. Nechtěl bych ale, aby zapadla kauza údajných odposlechů." Zřejmě expremiér opět dostal nějaké vnuknutí od vyšší bytosti. Premiér Topolánek se proti Paroubkovu zlehčování situace ostře ohradil: "Jiří Paroubek se chová jako vždycky - to jest velice nezodpovědně, protože základní informaci jsme dostali před třemi týdny. Nicméně ty informace byly běžného zpravodajského charakteru. Teprve informace včera večer vedly k tomu, že bezpečnostní složky požádaly o jednání vlády."

Jiří Paroubek má obavu, aby nezapadla aféra s odposlechy. Myslím, že jeho obava je planá. Spíše by se měl strachovat, zda náhodou polská prokuratura, která na našem území vyslýchá osoby podezřelé z úplatkářství v kauze Unipetrol, své podezření nepotvrdí, což by znamenalo, že lidé spojení s ČSSD, ať je to bývalý zaměstnanec vlády Doležel nebo bývalý premiér Gross a nejen tito dva by mohli vyměnit slušivé obleky s kravatou za jiný oblek s horizontálními proužky. Ale každá další aféra či aférka je pro ČSSD dobrá, pokud by případnou korupci odsunula do pozadí.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools