9.9.2006 Expremiér Paroubek se skromností sobě vrozenou si opět uřízl pořádnou ostudu.
Expremiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek se skromností sobě vrozenou si opět uřízl pořádnou ostudu, tentokrát dokonce na mezinárodní scéně. Nemálo lidí sledovalo ve středu v televizi fotbalový zápas kvalifikace ME Slovensko - Česko, který skončil jasným vítězstvím našich barev. Divák si jen mohl lehce povzdechnout, oč silnější by ještě byli naši fotbalisté, kdyby se reprezentace nevzdal Pavel Nedvěd. Ale o fotbale, přesto, že tento zápas musel být zážitkem pro obě strany, psát nechci. Spíše o tom, co se dělo kolem něj.
Náš premiér Mirek Topolánek se domluvil se svým slovenským protějškem Robertem Ficem, že se spolu neformálně setkají právě na tomto zápase. To se však pramálo líbilo Jiřímu Paroubkovi, který stále žije v iluzi, že svůj premiérský post neopustil. Oznámil tedy, že do Bratislavy pojede na fotbal rovněž, premiér Fico ho ještě před zápasem přijme na Úřadu vlády a společně se budou dívat na zápas na stadioně.
Premiéra Topolánka to zjevně urazilo (koneckonců, právě Topolánek je v současnosti vládním představitelem a ne jako Paroubek řadový poslanec a předseda jedné politické strany). Rozhodl se tedy schůzku se slovenským premiérem (ať už si o slovenském premiérovi myslíme cokoli, přeci jen to je premiér) zrušit a jít našim fotbalistům fandit z tribuny pro běžné diváky. Topolánkův tajemník Marek Dalík to ještě ve středu brzy po poledni okomentoval: "Od pana Paroubka je to podraz. Je smutné, že se slovenská strana nechala zneužít a že slovenský premiér povyšuje zájmy stranické nad zájmy státu."
Na slovenské straně vznikl chaos a strach z nevídaného trapasu. Pokud by totiž došlo k výše zmíněné situaci, kdy by Fico s Paroubkem sledovali zápas z lóže a Topolánek fandil mezi ostatními diváky, pak by to byl velice silný signál pro celou Evropu, že slovenská diplomacie je na tristní úrovni. Slováci pak vše na poslední chvíli zažehnali, když Robert Fico přijal Mirka Topolánka půl hodiny před Jiřím Paroubkem a na tiskovce oba premiéři oznámili, že se na zápas budou dívat společně z čestné lóže. Nakonec se v lóži sešli všichni tři a Topolánek si s Paroubkem podali ruce. Na tiskovce slovenský premiér Fico ještě řekl, že "vzhledem k fantastickým vztahům mezi Českou a Slovenskou republikou by bylo zvláštní, kdyby jejich premiéři neseděli vedle sebe". Z neoficiální schůzky se tak obratem stala neoficiální pracovní schůzka.
Další šok pro diváky nastal při úvodních hymnách. Na záběrech Slovenské televize je patrné, že v momentě kdy náš premiér vzdával čest české hymně a zpíval ji, předseda ČSSD vykukoval za ním a mával do televizních kamer. Toto chování je naprosto neomluvitelné a hodné prostoduchého jedince, který chce zamávat své mamince. Skoro by se dalo říct, že Paroubkův "buranismus" se projevil v plné míře zneuctěním státního symbolu.
To ale nebylo vše. Jiří Paroubek v rozhovoru pro MF Dnes popřel, že by svou náhlou návštěvou Slovenska chtěl premiéra Topolánka znemožnit a zesměšnit a dokázat, že právě Jiří Paroubek je stále premiérem. Dokonce za původce diplomatických potíží označil současného českého premiéra: "Pan Topolánek je ostudou České republiky. To on komplikuje naprosto zbytečně vztahy se Slovenskem. Kdyby tam jel na oficiální návštěvu, tak je to něco jiného, ale vždyť jede proboha na fotbal." Podle neoficiálních informací, které má k dispozici slovenský deník SME, byl Robert Fico z náhlé Paroubkovy návštěvy v rozpacích. Jiří Paroubek, který Roberta Fica jako socialistický spojenec podporoval ve volbách, měl slovenského premiéra během dne vehementně přesvědčovat, aby jej na fotbale posadil vedle sebe.
Další lež vypustil ze svých úst Jiří Paroubek, když komentoval problémy týkající se autobusové dopravy na Ústecku. Jiří Paroubek na tiskovce, tedy oficiálně, prohlásil, že za doby jeho vlády se nestávkovalo: "Rád bych připomněl, že v roce 2005, a ten stav trvá až dosud, nebyla v naší zemi prostávkovaná ani hodina, existoval absolutní sociální smír. Po dvou třech dnech vlády pana Topolánka se řítíme do úplně jiné situace." Taktně přitom pomlčel o stávkách železničářů, škodováků, lékárníků a lékařů. Dokonce i za stále ještě jeho vlády nevyjely na Ústecku autobusy a nejezdily pár dnů.
K jakému problému vlastně došlo? Dopravní podnik Ústeckého kraje poslal kraji fakturu na částku převyšující sto milionů korun, přičemž tyto peníze byly navýšením proti původní smlouvě. Kraj tedy smlouvu vypověděl a uzavřel novou smlouvu s ČSAD Česká Lípa, která měla začít platit dneškem. ČSAD Česká Lípa by převzala řidiče od DPÚK. Jenže došlo k naprosto nepředvídatelné situaci. Smlouva byla prozatím uzavřena do konce letošního roku, a tak řidiči, stále ještě patřící pod DPÚK začali hrozit stávkou, protože je smlouva pro ČSAD Česká Lípa nevýhodná. Protože hrozilo, že autobusová doprava na Ústecku v krátké době znovu zkolabuje, premiér Topolánek připustil, že by povolal k řešení dopravní obslužnosti armádu a zdaal ministru obrany aby zjistil, jakým způsobem by mohla armáda pomoci a jak by mohla být nasazena.
Jiří Paroubek si s Mirkem Topolánkem vyměnili pár ostrých slov. Nasazení armádních autobusů považuje předseda ČSSD za šokující: "Vláda Mirka Topolánka, aby kryla chyby hejtmana ODS je ochotna ignorovat právní řád, rezignovat na své, zejména kontrolní povinnosti a použít i silové prostředky. Tento jeho úlet budeme panu premiérovi často připomínat." Podle Paroubka Topolánkova vláda popírá právo na stávku a předvádí nám, co to je diktatura, když otevřeně hovoří o povolání armády. "Povinností každého je domluvit se," řekl předseda ČSSD. Pokud je povinností se domluvit, tak, proč se nedomluvil při jednáních o podpoře nové vládě?
Premiér Topolánek na oplátku obvinil ČSSD z hyenismu: "Já pokládám to, co dneska předvádí sociální demokracie v kraji, a to co předvádí Jiří Paroubek, za typický politický hyenismus." K tomu se snad sluší ještě dodat, že ústava povoluje stávku jako krajní řešení sporu mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem. Stávku však chtěli vyhlásit zaměstnanci DPÚK kvůli smlouvě, kterou uzavřel Ústecký kraj s ČSAD Česká Lípa. Z pohledu zákona by tak šlo o stávku nelegální a protiústavní. Nakonec se řidiči autobusů spokojili s prohlášením svého budoucího zaměstnavatele ČSAD Česká Lípa, že minimálně do půlky příštího roku se nebude propouštět. Ústeckému hejtmanovi ale došla trpělivost, smlouvu s ČSAD Česká Lípa vypověděl a domluvil se s malými dopravci, kteří najmou opět ty samé řidiče.
Na závěr ještě jedna malá typická ukázka zodpovědného chování sociálně demokratických představitelů. Ihned po jmenování nového ministra zdravotnictví jeho tři náměstci zmizeli, skrývali se a nezvedali telefony. Nakonec se ozval ze tří náměstků jediný, náměstek pro legislativu a mezinárodní věci Radovan Suchánek. Sejde se s novým ministrem Tomášem Julínkem v pondělí a na ministerstvu si s ním promluví o své budoucnosti. Antonín Pečenka, který byl nuceným správcem VZP a je velmi blízkým spolupracovníkem Davida Ratha, v den jmenování nového ministra odešel na neschopenku. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt popsal okolnosti zmizení Antonína Pečenky: "Neschopenku si vzal přesně od chvíle, kdy byl jmenován nový ministr. Celý den ještě chodil po ministerstvu, pak odešel a už se nevrátil." Tomáš Julínek chtěl Pečenku odvolat a nakonec nemocného zastihli ministrovi lidé a chtěli mu předat odvolání, ale Antonín Pečenka si ho nepřevzal. Podle mluvčího je náměstek Pečenka už náměstkem bývalým, protože "pokud se dopátrali (lidé z ministerstva, pozn. autora), kde je, a pokud on měl možnost toto odvolání převzít, tak byl podle našeho názoru odvolán."
Druhý problémový náměstek je sociální demokrat Václav Dryml, opět blízký spolupracovník Davida Ratha. Ten jednoduše zmizel a nedává o sobě vůbec vědět. V pátek vystoupil exministr Rath a ostře se opět pustil do osočování ODS: "Tomuto nemocnému náměstkovi chtěli předat odvolání, jakoby nemohlo vydržet do doby, než se uzdraví. Je to nejen nestandardní, protože to je proti zákoníku práce, naprosto školácké a šílené, ale navíc neplatné. Oni celý tento monstrproces udělali s cílem zbavit se člověka, který je v této chvíli nemocný. Pan Pečenka pomáhal rozkrývat různé obchody a různé tunely vysoce postavených a prominentních členů ODS Cabrnocha, Ouzkého, kteří vysávali stovky milionů z VZP. On to zmapoval, on začal proti tomu aktivně vystupovat, a toto je odplata. Je to naprosto totalitní vystupování, nedemokratické a nepatřící do civilizovaného světa." Zkrátka kdyby David Rath neměl ODS, tak by si ji musel vymyslet, aby měl na koho nadávat a koho osočovat z tunelování. Pane poslanče Rathe, jak je to s tou vaší výhradnou kontrolou účetnictví časopisu Tempus Medicorum?
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools