Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Lidovecké bouře

28.8.2006 Od pátku trvá mezi lidovci revoluční nálada.

Od pátku trvá mezi lidovci revoluční nálada , která vznikla jako reakce na čtvrteční veletoč jejich předsedy Miroslava Kalouska. O této záležitosti již pojednávají předešlé články. Podle předsedy Zelených Martina Bursíka byl Miroslav Kalousek pod velkým tlakem a stal se obětí sociálnědemokratického vydírání: "Já jsem málem omdlel. Mně to Kalousek sděloval, než šel za Paroubkem. Už jsem ale něco tušil, protože on mi pár dní předtím posílal dost vypjaté esemesky... Zdálo se mi, že šponuje nebezpečí změny volebního systému. Já jsem takový strach neměl, protože znám to zdůvodnění Ústavního soudu z roku 1997. Navíc jsem si říkal, že kdyby k té lumpárně došlo, tak zmobilizujeme lidi a ve volbách si nepůjdeme pro pět procent. Půjdeme si pro deset. Čili jsem byl v klidu, a když jsem si četl esemesky od Kalouska a když jsem s ním pak ještě mluvil, tak... On musí mít jiný důvod, proč jde s Paroubkem. Pro mě tohle není věrohodné. Mají si lidé zvyknout na to, že v politice je možné cokoli?
To bylo totální vydírání! Kalouskovi se prostě rozklepala kolena už jen z té diskuse o tom. A to je přesně to, co Paroubek chtěl. Já mám v mobilu ještě pořád tu SMS Petržílka, ve které píše: „Už jsem viděl koncept koaliční smlouvy ČSSD a ODS, její součástí je změna volebního systému ve většinový. Ještě to můžete změnit, hoďte sebou.“ Jinými slovy - „my, sociální demokrati, jsme takoví šmejdi, my vás hodláme z té politické soutěže vyřadit, protože nám konkurujete, ale můžeme si to ještě rozmyslet“. Připomíná mi to vyšetřovatele v Bartolomějské, kde je jeden hodnej a jeden zlej. Ten hodnej Petržílek mi vlastně napsal: „Hele, ještě to můžeme změnit, ale jsou tady ty zlí, který vás chtějí zlikvidovat.“ Ale lidé nejsou ovce a nenechají si líbit úplně všechno."


Členská základna si však zachovala zdravý rozum a od pátečního rána vyvolala velkou revoltu, která ještě tentýž den stála křeslo předsedu Miroslava Kalouska. Lidovci bleskově ukončili jednání s ČSSD a odsouhlasili si prohlášení, že do vlády s podporou komunistů nepůjdou. Místopředseda lidovců Cyril Svoboda, který ještě ve čtvrtek neurčitě, jak je u něj zvykem, vyjádřil podporu Miroslavu Kalouskovi v pátek už opěvoval členskou základnu a krajské organizace které se proti výše uvedenému spojenectví postavily.

Dnes ráno se v Právu s odvoláním na některé politiky z ČSSD objevila informace, že právě Cyril Svoboda měl podpořit plán Miroslava Kalouska výměnou za post předsedy poslanecké sněmovny. Cyril Svoboda svolal tiskovku a na ní se, pro něj zcela nezvykle, velice ostře a jasně ohradil proti této informaci: "Na mou čest prohlašuji, že jsem o žádnou funkci ve vládě ani ve vedení Sněmovny sám neusiloval. Jedná se o velmi dobře načasovaný výmysl s úmyslem ovlivnit mínění členské základny KDU-ČSL před dnešním zasedáním celostátní konference naší strany. Byl jsem proti, jsem a budu proti vládě s KSČM."

Cyril Svoboda rozehrál partii, jejímž cílem by mělo být znovuzískání postu předsedy strany. Spolu s jihomoravským hejtmanem Stanislavem Juránkem je největším kandidátem na tuto funkci. Na dnešním celorepublikové konferenci zazněl ze strany krajských organizací požadavek na odstoupení celého vedení strany. Jenže vedení strany tento požadavek odmítlo, a tak na protest proti neochotě vedení složit funkce odstoupili pouze dva místopředsedové - Cyril Svoboda a Milan Šimonovský. Czril Svoboda svou rezignaci okomonetoval následovně: "Po prohraných volbách je potřeba sebereflexe." "Něco se nesmí," hodnotil plán na společnou vládu s ČSSD s podporou komunistů. Na otázku, zda tím přiznává i vlastní odpovědnost, konstatoval: "Rozhodně jsme mohli razantně říci ne." Večer rezignoval na svou funkci místopředsedy i Roman Línek. Jan Kasal jako zastupující předseda odstoupit podle stanov nemůže a zda tak může učinit poslední místopředseda ve funkci Pavol Lukša není známo.

Nejvlivnější krajské organizace, jihomoravská a zlínská chtějí do vedení prosadit své lidi. Jaký bude další vývoj u lidovců je zatím těžké předjímat, nicméně už teď se může s pravděpodobností hraničící s jistotou říct, že s ČSSD do vlády nepůjde. Jiří Paroubek stále preferuje vládu s podporou komunistů. Po takovém excesu s ODS už nemůže počítat s tím, že by ho ODS jakkoli podpořila, pokud by se dostal k pokusu sestavit vládu.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools