Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Kalouskův pád

26.8.2006 Miroslav Kalousek se ocitl v pozici bájného Ikara. Chtěl blíž ke slunci a místo toho se zřítil k zemi.

Miroslav Kalousek se ocitl v pozici bájného Ikara. Chtěl na slepených křídlech vzstoupat blíž ke slunci a místo toho se tvrdě zřítil k zemi. Jeho let k výšinám trval zhruba 24 hodin.

Ve čtvrtek odpoledne došlo k průlomové schůzce mezi předsedy ČSSD Paroubkem a KDU-ČSL Kalouskem. Dohodli se spolu na vytvoření koalice, která by svou důvěru měla yískat napříč politickým spektrem. V této větě byl schován pravý význam, že by se vláda těchto dvou stran opírala o komunistické hlasy. Těžko říct, co vedlo Miroslava Kalouska k tak zásadnímu obratu, který byl v příkrém rozporu s jeho povolebním prohlášením, že do vlády, která by se opírala byť o jediný komunistický hlas KDU-ČSL nepůjde. Zda skutečně došlo k jeho jednání ze strachu před větší diskriminací malých stran ve volbách, touha po vládním postu či zda k tomuto kroku byl nějakými okolnostmi donucen, ví je Miroslav Kalousek sám.

Včera odpoledne, ještě před zasedáním celostátního výboru lidovců byl zveřejněn rozhovor s místopředsedou komunistů Jiřím Dolejšem. Ten se vůbec netajil radostí nad touto vládou, kterou by komunisté podpořili. Označil ji za protiváhu vlády Mirka Topolánka a snad nechtěně prozradil, že se Jiří Paroubek již s komunisty snad i dohodl. Na otázku, zda komunisté by podpořili vládu lidovců a socialistů odpověděl: "Zatím můžu vycházet z toho, že jejich jednání je protiváhou vládě Mirka Topolánka. Ale pokud neuspějí, tak se otevírá cesta k dalším variantám. Pokud by pan prezident pověřil Jiřího Paroubka, pak on už má leccos předjednáno, takže ten půdorys případných jednání už je zřetelnější." Na otázku ohledně jednání mezi Jiřím Paroubkem a Vojtěchem Filipem řekl, že Paroubek v průběhu jednání s Topolánkem žádné paralelní jednání s Filipem nebo Kalouskem nevedl a že "kontakty byly spíš konzultativního, informativního charakteru. Plnohodnotná jednání vedli během ustavujících schůzí Sněmovny." Takže Jiří Paroubek měl šanci sedmkrát jednat s Vojtěchem Filipem. Kolikrát se sešli a jednali zůstává tajemstvím.

Radost Jiřího Dolejše a Jiřího Paroubka muselo vystřídat velké zklamání. Uvnitř KDU-ČSL došlo k velké bouři a na šestnáctou hodinu bylo svoláno zasedání celostátního výboru strany. Po tomto jednání předstoupil před novináře dosavadní předseda strany Miroslav Kalousek a sdělil následující: KDU-ČSL s okamžitou platností ukončuje jednání s ČSSD o společné menšinové vládě s podporou komunistů, KDU-ČSL ujišťuje veřejnost, že se po celé volební období nezúčastní žádné vlády, která by se opírala o KSČM. Miroslav Kalousek rezignoval na funkci šéfa strany. Vedením byl dočasně pověřen Jan Kasal.

Během celého dne rostlo napětí v členské základně a vzedmutá vlna odporu vedla k tomu, že se za Miroslava Kalouska postavila jen jeho domácí jihočeská krajská organizace. Ostatní žádali jeho hlavu a nemálo z nich ještě hlavy celého vedení. V pondělí bude jednat celorepublikový sněm a představitelé některých organizací předem ohlašují, že bude padání hlav vedení pokračovat. Velice zajímavě, skoro by se chtělo říct tradičně, se opět projevil Cyril Svoboda, který ve čtvrtek nejdříve krok svého šéfa podporoval a včera ihned po jeho pádu přispěchal s prohlášením, že si KDU-ČSL zachovala tvář.

Miroslav Kalousek tvrdí, že se k rezignaci odhodlal již dříve. Ve své podstatě zřejmě pouze předběhl pondělní rozhodnutí sněmu, na kterém by byl odvolán. Ačkoliv se snažil své chování a jednání vysvětlit a odůvodnit obavou o budoucnost své strany, tak jeho slova zněla stejně nepřesvědčivě jako výmluvy přistiženého děcka.

Bude zajímavé sledovat další vývoj. Jiří Paroubek se možná svou nedočkavostí a neskonalou touhou neopustit premiérské křeslo možná připravil o pokus sestavit vládu z pověření prezidenta republiky. Navíc je to právě on, kdo nakonec odchází z této bitvy poražen a pošramocen na pověsti. ČSSD jasně a snad už definitivně prohlásila, že vládu ODS nepodpoří. ODS chce opět jednat s lidovci a Zelenými a naopak vylučuje jakékoli jednání s Jiřím Paroubkem, když jednání s ČSSD považuje za stále možné. "Jsme připraveni s KDU-ČSL dále jednat, myslíme si, že to stále jsou partneři pro vytvoření vládní koalice, stejně jako zelení. Nevylučujeme ani možné jednání s ČSSD, ale nebudeme jednat s Jiřím Paroubkem, který podle mě porušil ústavu, když se pokusil sestavit vládu, přestože tím byl pověřený Mirek Topolánek," řekla Miroslava Němcová, místopředsedkyně parlamentu. "Nyní bych byla ochotna bavit se jak se zelenými, tak s lidovci. Pokud zmoudří sociální demokraté a uvědomí si, že jakýkoliv pakt blokoval Paroubek svou neschopností uznat porážku, jsem ochotná jednat i s nimi. Ale bez Paroubka," dodala Němcová, která je místopředsedkyní i v ODS.

Mirek Topolánek je rozhodnut příští týden jít za prezidentem se svou menšinovou vládou, jejímž cílem je dovést zemi do předčasných voleb, které by se měly konat příští rok: "Bude to vláda s cílem přivést zemi k předčasným volbám a zabránit nástupu komunistů k moci." Prezident Václav Klaus se do té doby chce sejít se všemi šéfy parlamentních stran. "Myslím, že ty veletoče posledních hodin a posledních dvou dnů všichni vnímáte. Pro mne jsou stejným překvapením jako pro vás. Já jsem o žádném z těch kroků, které se udály ve čtvrtek a v pátek, informován nebyl a nikdo to se mnou nekonzultoval." Václav Klaus se včera sešel s Mirkem Topolánkem v Karlových Varech a více než čtvrthodinu spolu diskutovali. O čem bzla řeč neprozradil ani jeden z nich.

Jiří Paroubek se tak opět vrátil do pozice, kdy bude vše od ODS negovat, ale má teď podstatně horší vyjednávací pozici. V důsledku odmítnutí vlády a ukončení jednání ze strany lidovců teď může jen blokovat. Může teď začít vyvíjet tlak na Zelené, ale ti už včera jasně deklarovali svůj odpor k jakékoli vládě z milosti komunistů. Navíc se teď Zelení po zkušenostech lidovců budou mít víc na pozoru. Jiřímu Paroubkovi tak zůstává prakticky jediná, a to nečestná možnost. Pokusit se přetáhnout nějakého nelevicového poslance na svou stranu ať už legálním (slíbením nějaké prebendy) nebo nelegálním (uplacením) způsobem. Avšak poté, co lítaly vzduchem údajné úplatky pro Kořistku nebo Ploce, budou se pravděpodobně nelevicoví poslanci této možnosti obloukem vyhnout. Bylo by zábavné sledovat, kdyby nějaký takový poslanec nenásledoval příkladu dvou výše zmiňovaných, ale rovnou informoval policii a pokusil se úplatkáře chytit při činu. Ale snad ani Jiří Paroubek, i když je ochoten pro svou moc udělat prakticky cokoli tak hloupý zase není. Aniž bych chtěl být prorokem, pravděpodobně půjdeme za rok k volbám znovu.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools