Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Kalousek jako Jidáš

25.8.2006 Miroslav Kalousek včera zradil své voliče a zachoval se jako biblický Jidáš.

Miroslav Kalousek, předseda lidovců včera zradil své voliče a zachoval se jako biblický Jidáš. Jen krátce poté co byla formálně ukončena 3-koaliční smlouva, oznámil předseda ČSSD Jiří Paroubek, že končí jednání s ODS a zahajuje vastní jednání s lidovci.

Odpoledne proběhlo jednání mezi Paroubkem a Kalouskem, jehož náplní byl vznik nové koalice. Po jednání prohlásil Miroslav Kalousek: "Mohu potvrdit, že v okruzích, které sociální demokracie navrhla, je možné najít velkou míru shody při rozumné míře kompromisu. V případě komunistické strany předpokládám nějakou formu umožnění vzniku. Je to významný ústupek. Za to, že bude zachována politická pluralita a vrátíme se k čistému poměrnému systému, je to cena, kterou jsem ochoten navrhnout orgánům strany." Miroslav Kalousek odůvodnil svůj myšlenkový zvrat obavou o budoucnost své strany, protože je prý ohrožen pluralitní systém. Jenže právě naopak při jednáních mezi dvěma nejsilnějšími stranami to byla ODS, která se snažila tuto pluralitu zachovat. ODS se s ČSSD shodla na změně volebního zákona, který by zajistil lichý počet poslanců. ČSSD navrhovala i změnu zvýšení počtu volebních krajů až na 22, což by právě znamenalo ohrožení existence malých stran, kterým by se tak významně snížila šance dostat se do parlamentu.

Ještě nedávno Miroslav Kalousek tvrdil: "Křesťanští demokraté neprodávají svá křesla. Slíbili jsme voličům, že se nebudeme podílet na žádné vládě, která by se opírala byť jenom o jeden jediný komunistický hlas, a držíme slovo." Jak je vidět, tak volání vládních křesel je silnější než jakékoli zásady. Večer předsednictvo lidovců pověřilo Miroslava Kalouska pokračováním rozhovorů s ČSSD. O vstupu do vlády podporované komunisty má rozhodnout republikový sněm, protože předsednictvo necítí dostatečný mandát. Lidovci si tak ponechávají otevřená zadní vrátka.

Pokud by skutečně došlo k vládě, na níž by se přímo či nepřímo podíleli komunisté, lidovci a socialisté, došlo by po sedmnácti letech opět k vládě bývalé Národní fronty. Zelení odpoledne zopakovali, že nehodlají umožnit vznik vlády tolerované komunisty. "Nepodpoříme menšinovou vládu, která by byla závislá na tom, zda komunisté zvednou palec nahoru, nebo dolů," prohlásil předseda Zelených Martin Bursík. Vedení ODS bylo tímto naprosto nečekaným krokem zaskočeno, ale ve světle dosavadních jednání bylo jen otázkou času, kdy ČSSD vytasí nějaký podraz. Že se ho zúčastní i lidovci jen potvrzuje, že lidovci se spojí i s ďáblem, pokud z toho budou mít užitek, rozuměj účast ve vládě. Podle MF Dnes údajně Miroslav Kalousek disponoval informací a měl o tom i hovořit s ODS, že dva poslanci za KDU-ČSL byli připraveni při třetím pokusu podpořit o sestavení vlády tolerovat spolu s komunisty menšinovou vládu ČSSD. Miroslav Kalousek ve svém rozhovoru na tuto otázku odpověděl: "Nemám k tomu žádný komentář. V žádném případě nebudu zveřejňovat žádné informace, které padaly na uzavřeném jednání." Vzápětí však popřel, že by o tom s ODS hovořil.

Výkonná rada ODS se na svém večerním zasedání rozhodla sestavit menšinovou vládu bez programových priorit, která by dovedla zemi do předčasných voleb, jež by se měly konat za rok. Zároveň ODS prozradila, jaké byly požadavky ČSSD při jednáních. Program byl už připraven, ale nebyl s oheldem na žádost vyjednavačů ČSSD zveřejněn. ČSSD kladla personální požadavky, které byly pro ODS nepřijatelné. ČSSD požadovala místa náměstků na ministerstvech spravedlnosti (Jiří Vyvadil), školství (Jan Obst), vnitra (Petr Ibl) a zdravotnictví (Vladimír Dryml). Dále ČSSD požadovala ovládnutí státních firem: "Požadavky Jiřího Paroubka na ovládnutí státních firem, jako je Čepro, ČEZ, Lesy ČR, Škodaexport, Česká pošta a Budvar jsme nemohli přijmout, stejně jako jeho požadavek účelově privatizovat Letiště Ruzyně," sdělila ODS na tiskovce.

Jsou to paradoxy. ČSSD sestavuje vládu, aniž by k tomu měla mandát, lidovci prohlašují že komunisty ne a krátce na to jim podávají ruku a vítěz voleb, který se snažilvládu vyjednat nakonec končí prakticky s prázdnýma rukama. Bude to ještě zajímavé. Případná vláda lidovců s ČSSD musí být aktivně podpořena komunisty, byť jediným hlasem. Pokud by totiž komunisté opustili jednací sál a proti takové vládě hlasovali Zelení s ODS, výsledkem by byla remíza 87:87, takže by tato vláda neprošla. Je ještě otázka, jak se zachová Václav Klaus. Zda mu bude milejší vidina dalšího funkčního období nebo zda se bude snažit zabránit nástupu komunistů. Pokud mu bude milejší první varianta, pověří ve druhém kole sestavením vlády Jiřího Paroubka, pokud varianta číslo dvě, pověři sestavením vlády opět někoho z ODS. To by mohlo mít další zajímavý aspekt. ODS by mohla vrátit tuto podpásovku a novou vládu sestavovat třeba celé funkční období, přičemž by do doby sestavení nové vlády bzl pověřen výkonem funkce dosavadní premiér Mirek Topolánek.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools