Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Kádrovák Paroubek

21.8.2006 Jiří Paroubek vrátil jednání o nové vládě do starých kolejí.

Dosluhující premiér Jiří Paroubek vrátil jednání o nové vládě do starých kolejí. Opět začal odmítat návrhy jemu předložené a znovu jedná z pozice síly. Sestavení vlády by mělo být plně v rukou designovaného premiéra. Záleží na Mirku Topolánkovi jaké osoby si vybere za ministry své vlády a do toho by mu neměl nikdo mluvit.

Povolební situace je však taková, že vládu drží pod krkem předseda strany, která má jen 76 mandátů v poslanecké sněmovně. Jiří Paroubek se rád zaklíná stovkou mandátů, ale na ty nemá patent a až se to komunistům nebude hodit, klidně ho nechají na holičkách.

Mirek Topolánek podle mého názoru naprosto zbytečně opustil projekt 3-koalice, i když ono mu v podstatě nic jiného nezbývalo, když v době vyjednávání s ČSSD tento projekt pohřbili Zelení. Dnes už se v podstatě vyjednává jen menšinová vláda ODS a to rozhodně není dobře. Tady zjevně vedení ODS udělalo chybu a mělo dál trvat na 3-koaličním projektu. Nicméně stalo se. Mirek Topolánek ustoupil snad až příliš, a tak není divu, že se Jiří Paroubek známý svým stylem buldozera snaží svého soupeře hrnout dál.

Mirek Topolánek přistoupil na projekt menšinové vlády ODS doplněnou nestraníky. I za této situace by to však měl být on, kdo svůj kabinet vybírá, ale to by nesměl být Jiří Paroubek takový, jaký je. Začal si diktovat podmínky, kdo v Topolánkově vládě může a nemůže být. Nakonec padla dvě jména, která ČSSD vadí. Jedná se o Ivana Langera a Sašu Vondru. Osoba Ivana Langera je nesympatická i některým příznivcům ODS a plně chápu, jak moc je nesympatická sociálním demokratům, protože Ivan Langer nevynechá jedinou příležitost, aby na svém politickém rivalovi nenechal suchou nit. Avšak to patří k politice od té doby, co existuje. Co může sociálním demokratům vadit na Ivanu Langerovi natolik, aby proti jeho jmenování protestovali? Kubiceho zpráva.

Ivan Langer je v očích sociálních demokratů strůjcem Kubiceho zprávy, ba dokonce si mnozí i myslí, že to byl právě Langer, kdo stojí za vypracováním zprávy s úmyslem poškodit ČSSD před volbami. Jenže ČSSD se poškodila sama svými aférami a Kubiceho zpráva byla už jen takovou třešinkou na nechutném dortu od pejska a Kočičky. Faktem však je, že to byl právě Ivan Langer, který umožnil ať už úmyslně nebo omylem, aby se obsah Kubiceho zprávy dostal do médií. A zde je asi hlavní důvod nechuti ČSSD tolerovat jeho osobu jako ministra.

Proč však vadí sociálním demokratům Saša Vondra mi je záhadou. Saša Vondra patřil k předním disidentům, po revoluci byl takzvaným "Havlovým mužem" a zastával post velvyslance v USA. Možná právě Vondrova orientace na politiku USA je pravým důvodem, proč jeho osoba ČSSD vadí. Možná vadí komunistům (což by nebylo divu) a ČSSD se snaží svým jediným spojencům v parlamentu vyjít vstříc.

Je překvapivé, že ČSSD přestal vadit Vlastimil Tlustý. U ČSSD je však možné prakticky cokoli, takže si třeba Tlustého nechávají na další kolo. Po zkušenostech z dosavadního vyjednávání je velice pravděpodobná varianta, že si ČSSD vždycky najde někoho, kdo jí bude vadit. Jiří Paroubek tak kádruje adepty na ministerské posty a evidentně je ve svém živlu. Už včera nechal Mirku Topolánkovi vzkázat, že pokud bude mít ve vládě výše jmenované, tak důvěru ČSSD dostane jedině tehdy pokud Langer a Vondra předloží určité výhledy a záruky, jak chtějí resorty vést. Co tím je myšleno ví ale jen Jiří Paroubek.

Pokud by se začala ODS chovat stejně jako ČSSD, pak by nebylo nic snazšího, než se domluvit s lidovci a Zelenými a po získání důvěry nahradit nestraníky členy těchto dvou stran, čímž by vznikla vláda 3-koalice. Mirek Topolánek má velkou slabinu - je na politiku až moc čestný.

Jiří Paroubek opět zopakoval, že je ochoten tolerovat vládu ODS jen dva roky. Dokonce včera do kamery jednoznačně řekl, že až se za čtyři roky nebo dříve vrátí na post premiéra (tu sebejistotu by mu mohl leckdo závidět), tak nechce najít úřad v troskách. ODS chce ale vládnout buď celé volební období anebo do předčasných voleb, které by se měly konat příští rok. Dává to smysl, protože v roce 2009 bude Česká republika předsedat Evropské unii a změna těsně před předsednictvím by znamenala, že nová vláda by se na předsednictví nemohla řádně připravit. A zde už Jiří Paroubek narazil i na své deklarované spojence. I komunisté uznávají, že je nesmysl měnit vládu těsně před předsednictvím v EU a kloní se k názoru, že předčasné volby by se měly konat příští rok. ČSSD tak zůstává se svým názorem osamocena. Vše nasvědčuje tomu, že si volby skutečně půjdeme příští rok zopakovat. Teď už se hraje jen o Černého Petra, z viny které strany se tak stane. Pokud ODS neudělá nějakou významnou chybu (a zatím se drží), pak je majitel nešťastné karty znám již delší dobu. Odpovídá tomu i nálada ve společnosti a posun v preferencích politických stran.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools