17.8.2006 Už dlouho nebyl vidět odcházející premiér Paroubek v tak nasupeném stavu, jako včera.
Už dlouho nebyl vidět odcházející premiér Paroubek v tak nasupeném stavu, jako včera. Naposledy snad v onom slavném povolebním projevu. Jiří Paroubek byl hostem včerejších Událostí a komentářů na ČT (záznam zde). Veliká rozladěnost byla na předsedovi ČSSD vidět od samého počátku. Host byl uveden krátkým výčtem toho, co se vládě pod jeho vedením povedlo a co nepovedlo a hodnocení evidentně Jiřímu Paroubkovi nesedlo do not. Do toho všeho ho ještě moderátor David Borek oslovil "pane Paroubku" a na tomto oslovení setrval až do konce návštěvy.
Na Jiřím Paroubkovi byla znát čím dál větší rozladěnost, obzvláště pokud přišlo na otázky závažnějšího rázu. Nechuť Jiřího Paroubka stoupala především po otázkách, mířících do černého. Moderátor se například ptal, že když Jiří Paroubek deklaruje velký boj proti korupci, tak proč je v Lidovém domě stále Stanislav Gross. Předseda ČSSD se, jako na jeho místě asi každý, snažil záležitost bagatelizovat, že funkce vedení "bezpečnostního výboru ČSSD" je dobrovolná a zadarmo. Moderátor oponoval příměrem, že ODS za svého Lajose Baczu zaplatila a zda Jiří Paroubek nevidí podobnost mezi Lajosem Baczou a strýčkem Vikem. Jiří Paroubek v ten moment ztratil glanc a celkem nedůstojně a snad až komicky zaútočil na hlavu státu, když nepřímo Václava Klause osočil z provázanosti a podílu na privatizačních skandálech, které se udály před třinácti lety.
Moderátor si Jiřího Paroubka takzvaně "podával". Například na holedbání páně Paroubka naším ekonomickým růstem odpověděl poznámkou, že pokud posuzuje úspěšnost vlády podle ekonomického růstu, tak by musel pochválit i vládu Mikuláše Dzurindy na Slovensku (Jiří Paroubek ji označil za neúspěšnou), protože na Slovensku dosáhli ve 2.kv. růst přes 6%. Jiří Paroubek se jen ušklíbl s tím, že u nás máme růst 7%. Moderátor ho pak "vykoupal" otázkou, zda tedy pár desetinek rozhoduje o tom, zda je vláda úspěšná, či neúspěšná.
V samotném závěru návštěvy Jiřího Paroubka ve studiu došlo na otázku rozpočtu na příští rok. Ministerstvo financí schválilo návrh dalšího schodku státního rozpočtu za situace, kdy se naší ekonomice nebývale daří. Schodek by podle Bohuslava Sobotky neměl přesáhnout 88 miliard korun. Jenže aby se dosáhlo jen takovéto "sekyry", je nutné odložit platnost některých zákonů a škrtat v již schváleném rozdávání státních financí. Odložena by tak měla být účinnost (zatím o rok) služebního zákona a měl být novelizován zákon o nemocenském pojištění. To má přinést do rozpočtu dvacet miliard. Dalších deset až patnáct miliard by mělo přinést zvýšení spotřební daně na cigarety. Další příjmy má zajistit prodej státního majetku.
Šetřit by podle Bohuslava Sobotky měly i ostatní resorty. Pokud by se však omezily finanční zdroje, tak by ministerstvo obrany muselo zrušit některé kontigenty, ministerstvu dopravy by chyběly peníze na opravy silnic, které jsou už tak v dezolátním stavu, ministerstvo informatiky by muselo omezit projekt internet do knihoven a rychlého internetu a ministerstvu průmyslu a obchodu by chyběly finance na řešení ekologické zátěže. Naopak polepšit by si mělo vnitro, práce a spravedlnost. Podle ekonomů ale tyto škrty znamenají, že plán ministrstva financí na schodek 88 miliard splnit nepůjde a ani toto šetření nebude stačit na větší stlačení schodku než na 130 miliard.
Jiří Paroubek opět spustil obehranou písničku, že se zadlužujeme málo, že to vlastně nic není. Na jasně položenou otázku, zda je vůbec nutné se zadlužovat v době, kdy máme ekonomický růst 7% odpověděl, že patříme mezi nejméně zadlužené státy EU. Paroubkův vztek dosáhl vrcholu, kdy po skončení rozhovoru shrábl papíry ze stolu a s nakvašeným obličejem odešel od stolu ještě před skončením záběru.
Jiří Paroubek si bude muset pomalu začít zvykat, že se vše už neřídí jeho osobou, alespoň do doby, kdy se někdy v budoucnu možná opět stane premiérem. Zatím mu to jde hodně těžko. Stejný výraz v tváři bylo vidět po volbě prezidenta, kdy do té doby naprosto suverénní a sebejistý (snad dokonce s vědomím, že má prezidentství v kapse) Petr Pithart odcházel pokořen. Ale Jiří Paroubek by měl být na prohry zvyklý. Měl by si uvědomit, že Česká republika není ČSSD a pokud je svými spolustraníky obletován a je mu dávána najevo náklonnost, tak zbytek republiky, či alespoň ti, kteří jeho stranu nevolili, ho v takové oblibě nemají.
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools