14.8.2006 Poslanecká sněmovna po zvolení svého vedení začíná konečně pracovat.
Poslanecká sněmovna po zvolení svého vedení začíná konečně po deseti týdnech od voleb pracovat. Politici se dohodli na volbě dočasného předsedy sněmovny v osobě poslance za ČSSD.
V sedmém kole volby byl drtivou většinou potvrzující předcházející politickou dohodu zvolen Miloslav Vlček, když získal 174 hlasů z 197. Poté přistoupila sněmovna k volbě místopředsedů. Všech pět nominovaných bylo zvolených, přičemž Miroslava Němcová až ve druhém kole. Velké problémy měly být s volbou předsedy komunistů Vojtěcha Filipa. Občanští demokraté, lidovci i Zelení deklarovali, že člověka, který prokazatelně spolupracoval s STB volit nebudou. Nakonec se však nalezl minimálně jeden poslanec z těchto stran, který pro "Falmera", jak znělo Filipovo krycí jméno, ruku zvedl. V prvním kole hlasovalo 198 poslanců a Filip jich získal 101. Jan Kasal (KDU-ČSL) získal 103 hlasy, Lubomír Zaorálek (ČSSD) 148, Lucie Talmanová (ODS) 165 a Miroslava Němcová (ODS) jen 93.
Pro Miroslavu Němcovou to byl další tvrdý direkt, poté co v prvním kole nezískala podporu všech 3-koaličních poslanců. Tentokrát to však byla ještě tvrdší rána, protože získala hlasy jen dvanácti poslanců mimo ODS. Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý se v kuloárech sněmovny nechal slyšet, že ČSSD nedodržuje dohody: "Zatímco my jsme zástupci ČSSD hlasy dali, sociální demokraté naši kandidátku evidentně nepodpořili a berou si ji jako rukojmí." Jeho protějšek v klubu ČSSD, Michal Hašek vyzval své kolegy, aby Miroslavu Němcovou ve druhém kole podpořili: "Je i v zájmu ČSSD, aby volby místopředsedů Sněmovny proběhly podle dohody a paní Němcová byla zvolena." Ve druhém kole pak Miroslava Němcová získala 141 hlas z 197.
Poslanecká sněmovna je tak konečně provozuschopná a otevírá se cesta ze zablokované situace. Nyní může vláda Jiřího Paroubka podat demisi a být jmenována vláda nová. Kdo si však myslel, že nástup nové vlády bude už probíhat bezproblémově, dopustil se tragického omylu. Nejnadějněji teď vypadá z hlediska realizace menšinová vláda ODS, která bude doplněna několika nestranickými odborníky. Jenže už dnes Jiří Paroubek opět zpochybňuje podporu Topolánkově vládě a chce mluvit do personálního složení nejen u nestraníků, jak zněla původní domluva: "Ta jména budeme chtít konzultovat. Pokud se nám ta jména líbit nebudou, nebo se nám nebude líbit celá vláda, no tak je zřejmé, že neumožníme jejich toleranci." Mirek Topolánek namítá, že personální sestavení vlády je čistě jeho záležitostí: "Pokud bude uzavřena dohoda s ČSSD, tak nepochybně všichni členové vlády, ať straníci nebo nestraníci, budou jmenovaní Mirkem Topolánkem." ČSSD je připravena Topolánkovu vládu potopit.
Volba nového vedení sněmovny je jen prvním krokem, který umožnil odblokovat situaci, ve které se u moci držela vláda bez politického mandátu. Další kola handrkování teprve nastávají. Nicméně otevřela se možnost ke konečnému vyřešní ať už v podobě jmenování nové vlády anebo anabáze k předčasným volbám.
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools