Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Paroubkovo ultimátum

1.8.2006 Jiří Paroubek se dnes sešel s prezidentem republiky a předestřel mu svůj názor na řešení povolebního patu.

Jiří Paroubek se dnes sešel s prezidentem republiky a předestřel mu svůj názor na řešení povolebního patu. Ačkoliv se snažil veřejnost o obsahu rozhovoru s prezidentem neinformovat, nebyli bychomv Čechách, aby se to ihned "nevykecalo".

Jiří Paroubek předložil 3 koalici ultimátum, že z postu premiéra odstoupí teprve tehdy, až bude zvolen předsedou poslanecké sněmovny sociální demokrat. Zároveň znovu zopakoval, že podpora vlády 3koalice ze strany sociální dmokracie nepřipadá v úvahu. Od prezidenta Václava Klause pak žádá navíc slib, že bude pověřen druhým pokusem na sestavení vlády poté, co bude 3koalice odmítnuta. V praxi to tedy znamená, že Jiří Paroubek z postu neodejde, ani kdyby ho tahali párem volů. Navíc by díky jmenování sociálního demokrata předsedou sněmovny mohl získat druhý a třetí pokus. Jiří Paroubek odmítá podporu 3koalice, odmítá vznik 4koalice, odmítl dokonce vlastní předvolební sliby, které by byly programovým prohlášení 3koaliční vlády, odmítá podpořit na postu předsedy sněmovny jiného než sociálnědemokratického poslance, odmítá předčasné volby, odmítá odstoupit z postu premiéra a odmítá cokoli vyřešit jinak, než chce on sám.

Jaké varianty nám tedy Jiří Paroubek předkládá? První variantou je menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů. Celá 3koalice je ale už v takovém stadiu, že se s určitostí na 99,99% žádný odpadlík nenajde. Druhou variantu, kterou nabízí je obdoba opoziční smlouvy. Je ochoten podpořit menšinovou vládu ODS bez menších koaličních partnerů. To však odmítá ODS a její voliči, bylo by to i proti vůli mnoha voličů ČSSD, ale těm to Jiří Paroubek vždy nějak vysvětlí. Třetí variantou je úřednická vláda z expertů, které by nominovala ČSSD a ODS, takže v podstatě velká koalice. Mirek Topolánek si je plně vědom, že pokud by přistoupil na nějaký podobný handl, ODS by to těžce poznamenalo v očích voličů.

3koalice dnes přednesla návrh, že by byla za její účasti sestavena vláda na zhruba rok, jejím úkolem by bylo sestavit rozpočet na příští rok a hlavně dotáhnout smlouvu s Evropskou komisí o strikturálních fondech. Bez této smlouvy by ČR přišla o značnou sumu financí. Dalším úkolem této vlády by byla úprava volebních pravidel na lichý počet poslanců a změnit systém na poměrný podle počtu získaných procent ve volbách. Zároveň by dovedla zemi k předčasným volbám. Tento návrh se příliš neliší od pondělního návrhu lidovců. Jiří paroubek zareagoval po svém: "Ze strany trojkoalice je to nepochopitelná taktika nabízet méně a méně. Trojkoalice a především ODS přistupuje nepokrytě ke konceptu předčasných voleb. Pro ČSSD to ale zůstává až posledním řešením situace. Ještě nebyl vyčerpán ani první pokus o sestavení vlády. A pak jsou ještě dva další. Podle nás dosud nejsou vyčerpány ostatní realistické a racionální možnosti. Jakmile si budeme vzkazovat návrhy přes média, tak to je cesta do pekel. Takhle se pracuje možná někde v Botswaně."

Předseda Zelených Martin Bursík je z tahanice s ČSSD již silně znechucen: "Doufám, že do konce týdne se takové jednání (pozn. s ČSSD) uskuteční a že Paroubek odpoví, jestli tam je nějaká podmínka, za které by umožnil tu trojkoaliční vládu jen po tu dobu jednoho roku, nebo ne. Pak už začíná hra na černého Petra, protože žádná z politických stran nechce být ta, která řekne, že budou předčasné volby. Mně tahle hra moc nebaví, já si myslím, že skutečně poctivým a solidním řešením téhle situace jsou předčasné volby." Ani šéf lidovců nezůstal pozadu: "Bez ohledu na to, jestli někdo říká, že koalici chce nebo nechce. Trojkoalice je jednotná a postupuje ve shodě." 3koalice se rozhodla, že vyjednávací pozoici svěří Mirku Topolánkovi, takže předseda ODS bude moci vystupovat jménem celého 100 poslanců. Jiří Paroubek má za sebou jen svých 74 poslanců. Martin Bursík nakonec ještě na současnou situaci a neústupnost předsedy ČSSD zavtipkoval: "Vystavíme panu Topolánkovi průkazku trojkoalice a požádáme ho, aby nechal průkaz ODS doma."

Obě strany, ODS a ČSSD vydaly tisková prohlášení, jejichž text vám přináším v plném znění:
Jiří Paroubek:
Předseda ODS pan Topolánek za situace, kdy není trojkoalice schopna konstruktivního jednání o povolebním uspořádání, oprášil svůj požadavek, aby stávající vláda podala demisi.

Připomínám, že jsem podání demise jako vstřícný krok již nabízel, a to ve středu 28. června 2006. Pan prezident ale přijetí demise odmítl se slovy, že "demisi podanou vládou na základě jiné motivace, než naplnění ústavou předepsaných povolebních kroků, bych v této politické a ústavní situaci pokládal za nezodpovědný krok a za útěk od odpovědnosti vlády ve chvíli, kdy Sněmovna není funkční."

Vzhledem k tomuto jasnému a zcela zřetelnému stanovisku pana prezidenta tedy nechápu, co vede pana Topolánka k takovýmto výrokům.

Odmítám také, že bych dnes jednal s hlavou státu o tom, abych byl pověřen v druhém kole sestavováním vlády já. Ovšem i kdybych o takové věci s panem prezidentem jednal, nevidím na tom nic závadného. V parlamentních demokraciích je zcela běžné, že po neúspěšném pokusu představitele vítězné strany je obvykle pověřen sestavováním vlády předseda druhé nejsilnější strany.

Příkladem je Slovensko, kde dvakrát sestavoval vládu pan Dzurinda, ač volby nevyhrál a jeho politické uskupení se umístilo na druhé příčce.



Tiskové prohlášení ODS:
Přístup Jiřího Paroubka a ČSSD v dosavadním povolebním vyjednávání považujeme za nepřijatelný.

Jiří Paroubek vsadil vše na kartu obstrukce a destrukce. Svojí nekonstruktivností zablokoval a i nadále blokuje ustavující schůzi Poslanecké sněmovny.

Obstrukce ze strany Jiřího Paroubka vedou k absurdní situaci, že dva měsíce po volbách máme neustále vládu, která nemá žádný mandát vládnout.

Přestože Jiří Paroubek nevyhrál volby, neustále stupňuje své požadavky. Aniž by výslovně řekl, že uznává svoji opoziční roli, nárokuje si místo předsedy Poslanecké sněmovny. Ani to mu ale nestačí a žádá nyní, aby byl automaticky pověřen sestavováním vlády v případném druhém pokusu.

ODS, KDU-ČSL a SZ prokázaly vstřícnost, konstruktivnost a schopnost vzájemně přijatelného kompromisu. Stejný přístup opakovaně nabízely ČSSD. Dosud se setkaly jen s odmítáním, arogancí a přezíravým přístupem.

Vstřícnost není slabost. Ochota jednat není projevem strachu.

Vyzýváme Jiřího Paroubka a ČSSD ať upustí od destruktivního přístupu. Vyzýváme Jiřího Paroubka ať přestane klást ultimativní požadavky.

Vyzýváme Jiřího Paroubka ke skutečně serióznímu a věcnému jednání.

Dnes odpoledne se sejde vedení tří koaličních stran a bude jednat o dalším postupu. Naším cílem bylo a je respektování výsledků voleb a z nich plynoucí pozice ČSSD.

Naším cílem byl a je přijatelný a vyvážený kompromis. Naším cílem je kompromis postavený na vědomí odpovědnosti za Českou republiku, za její prosperitu.

Naším cílem je dosáhnout odblokování politické situace tak, aby dohody bylo dosaženo ještě před předložením návrhu státního rozpočtu na rok 2007.




Jiří Paroubek připomíná žábu na prameni. Buď bude po mém anebo po mém. Předseda ČSSD překračuje míru únosnosti povolebního trucu a stále nechce uznat, že ve volbách prohrál. Pokud bude i nadále blokovat situaci, může dojít až ke stavu, kdy po třech měsících od zahájení ustavující schůze za stavu, že stále nebude zvoleno vedení sněmovny, bude moci prezident republiky článek Ústavy, který mu dává možnost poslaneckou sněmovnu rozpustit a vypsat předčasné volby.

Těžko odhadovat, co je za Paroubkovým postojem. Údajně měla na jednáních zaznít věta, že ČSSD vládu pustí za slib, že nebudou vyšetřeny a potrestány aféry spojené s ČSSD, kterých se v poslední době objevilo na světle tolik, že to připomíná přetékající žumpu. Možná je to skutečně jen neskonalá touha svým postavením opojeného dosluhujícího premiéra po moci a odpor k opuštění dobytých pozic. V každém případě se Jiří Paroubek nechová pragmaticky, tedy tak, jak byl svými vlastními ovečkami vychvalován. Současné chování přesluhujícího premiéra je jen pro silné povahy a nemálo voličům sociální demokracie začíná být z "vůdce" Paroubka nevolno. Ti inteligentnější voliči ČSSD už dozajista musí pochybovat o správnosti své volby, protože takovému siláckému postoji omezeného balvanu mohou tleskat jen ti inteligenčně slabší. Kdo ví, můžeme se dočkat také toho, že uvnitř ČSSD nakonec dojde k vnitrostranickým rozepřím a rozpadu na dvě strany - umírněnější, která bude zastávat a vyt¨znávat demokracii a radikálnější, která pod Paroubkovým vedením ještě víc přilne ke komunistům. Nebo také může dojít k vnitrostranickému puči agenty-přisluhovači a vynesení Paroubka v zubech nespokojenci. To je však tenký led spekulací, které jsou jednou z mnoha variant příštího vývoje.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools