Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Úplatky ve fotbale

15.7.2006 Včera padl rozsudek nad týmy, které ovlivňovaly italskou fotbalovou ligu.

Včera padl rozsudek nad týmy, které ovlivňovaly italskou fotbalovou ligu. Jsou to tresty přísné a inspirativní pro všechny vyspělé země. Tři týmy byly vyhozeny ze Serie A do druhé ligy. Italský fotbalový svaz ani náznakem nepřimhouřil pověstné oko, a tak Nedvědův Juventus, římské Lazio a Fiorentina byly potrestány přesunem do Serie B. Navíc byly Juventusu odebrány tituly mistrů Itálie za poslední dva roky a novou sezónu začne s -30 body. Lazion bude stratovat s mankem sedmi bodů a Fiorentina bude dohánět dvanáctibodovou ztrátu.

AC Milán magnáta Berlusconiho zůstal v první lize, ale bylo mu z konečné tabulky odečteno 44 bodů a novou sezónu také začne v mínusu patnácti bodů. Tresty padaly i jednotlivcům z řad funkcionářů a rozhodčích. Luciano Moggi, bývalý generální manažer Juventusu má zákaz činnosti ve fotbale na pět let a musí zaplatit pokutu 50.000 €. Antonio Giraudo, bývalý výkonný ředitel Juventusu má stejný trest, jen pokutu nižší, 20.000 €. Franco Carraro, bývalý předseda fotbalové federace a člen italského olympijského výboru má zákaz na 4,5 roku, majitel Fiorentiny Diego della Valle 4 roky, prezident Lazia Claudio Lotiti 3,5 roku, bývalý předseda ligové soutěže a AC Milán Adriano Galliani 2 roky. Z rozhodčích si tvrdý trest odnesl především jeden z nejznámějších italských sudích Massimo de Santis. nesmí pískat 4,5 roku. Massimo de Santis měl pískat na Mistrovství světa v Německu, ale byl kvůli tomuto skandálu z listiny nominovaných vyškrtnut.

Aféru rozpoutalo v květnu zveřejnění nahrávek telefonních hovorů bývalého generálního manažera Juventusu Moggiho, který ovlivňoval nasazování rozhodčích na zápasy svého týmu. Ve Francii došlo před lety k podobné aféře, kdy jeden z nejznámějších týmů a vítěz Ligy mistrů Olympic Marseille byl vyloučen až do třetí ligy. Totéž hrozilo i Juventusu v Itálii.

V naší lize jsme na to šli "od lesa" Přestože se jednalo minimálně o stejný prohřešek jako v lize italské, ligou proplouvali kapříci, posílaly se dvacetníky, padesátníky, či kila jablek. Tresty jsou nesrovnatelné. Žádný z týmů nebyl vyloučen ze soutěže a nojhorší trest byla ztráta dvanácti bodů. Jaký paradox s týmem pražských Bohemians, který byl kvůli zadlužení nemilosrdně vyhozen do třetí ligy a to ještě s dvoumilionovou pokutou. Nebýt fanoušků, kteří tento klub zachránili, mohli Klokani místo třetí ligy také kopat v úplně nejnižší soutěži. V momentě, kdy se mezi podezřelými týmy v úplatcích objevila pražská Sparta, bylo snad každému, kdo sleduje dění okolo českého fotbalu jasno, že aféra nemůže dopadnout jinak, než do ztracena. Bylo potrestáno pár funkcionářů, z nichž nejsmutnější postava, "Ivánek" Horník dostal zákaz na deset let a pokutu 900.000 Kč. Bývalý manažer žižkovské Viktorky si rovněž od soudu odnesl trest v podobě podmínky 7 měsíců na pět let.

Světe div se, i když podezření okolo Sparty bylo silné, nakonec se ukázalo, že vůbec k ničemu nedošlo, protože onen funkcionář jen žertoval. Škoda, že se italští funkcionáři nepřijeli poučit, jak se to má dělat k nám. Naši bafuňáři by jim určitě rádi za nějaké to euro určitě poskytli seminář. Pan Košťál, který proslul svým tvrzením, že o žádných úplatcích v českém fotbale neví a že se s tím nikdy nesetkal nedávno udělal boudu na premiéra Jiřího Paroubka. Vláda chtěla podpořit vznik národního fotbalového stadionu miliardovou investicí. Svaz by si přál stadion nový s kapacitou alespoň 50001 míst, aby se na stadionu mohlo pořádat finále evropské pohárové soutěže. Na tiskovce pak Košťál zaskočil všechny přítomné včetně Jiřího Paroubka, že nový stadion by měl stát na místě dnešní Sparty a kapacita by měla být jen 35000 míst. Později vyšlo najevo, že pan Košťál vlastní pozemky pod stadionem Sparty a na tyto pozemky byly zástavou u bank vybrány půjčky, jejichž splacení se blíží právě oné miliardě. pan Košťál si tak chtěl na úkor fotbalového svazu a státu nechat uhradit svůj dluh a ještě nechat postavit nový, trochu větší stadion.

Fotbal je jen hra. Točí se v nich však neuvěřitelné množství peněz a fotbalisté s královským platem rádi přijímají úlohu starověkých gladiátorů. Nejde sice o život a krev se objevuje jen zřidkakdy, ale funkci hry pro lid fotbal naplňuje měrou vrchovatou. Nejde jen o peníze pro kluby a hráče, ale sport jako takový se stal byznysem především pro sázkové kanceláře. Stamiliony lidí na celém světě sází za účelem správného tipu a výhry. Zde se točí daleko větší peníze, než si dokážeme představit. Je správné, aby se fotbalové svazy maximálně snažily o objektivnost a čistotu sportu alespoň co se dopingu a úplatků týče. Proto tedy fanděme těm neúplatným, kteří s těmito nešvary bojují dnes a denně a přejme si, aby se i u nás dospělo ke stadiu, že ovlivnění výsledku sportovního zápasu bude bráno jako majetková trestná činnost a kdy se lidově řečeno svaz "neposadí na zadek", pokud je mezi podezřelými věhlasná Sparta, Slavie, či jiný tradiční klub.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools