5.7.2006 Dosluhující premiér Paroubek stále měsíc po volbách sází na destrukci.
Dosluhující premiér Paroubek stále měsíc po volbách sází na destrukci politické scény a situace. Nic nepomohlo ani jednání zástupců všech parlamentních stran ohledně obsazení vedení poslanecké sněmovny.
Po krachu volby předsedy sněmovny minulý týden, kdy jediná kandidátka na tuto funkci, Miroslava Němcová, nezískala ani hlasy všech koaličních poslanců se očekává další jednání tento pátek. ČSSD stejně jako minulý týden nikoho nenominuje. Na schůzce 5x2 se strany shodly na tom, že by předsedou poslanecké sněmovny měl být zástupce ČSSD.
Jiří Paroubek však stále jednání a dohody blokuje, protože ač ve volbách jeho strana nezvítězila, nechce připustit vládu vítězné strany. Od Jiřího Paroubka stále slyšíme, že má ČSSD na post předsedy poslanecké sněmovny nárok, ale přitom z každého jeho činu a konání je evidentní touha dál v této zemi vládnout.
Koaliční strany přišly na jednání se třemi variantami. Podle první by se podepsala dohoda, že ČSSD podpoří vládu ODS a jejích koaličních partnerů a předsedou sněmovny se stane sociální demokrat. Podle druhé by se zvolil dočasný předseda sněmovny z koaličních stran a po podpoře vlády pravicových stran by tento člověk z postu odstoupil a přenechal sociálnímu demokratu. Podle třetí varianty by si volbu předsedy sněmovny zástupci obou bloků férově rozdali. ČSSD nechce slyšet ani o jedné z těchto variant a s vysokou pravděpodobností tento pátek opět nikoho do čela sněmovny nedeleguje.
Ačkoliv se koalice shodla na svém kandidátovi na post předsedy v osobě dosavadního místopředsedy Jana Kasala. ČSSD a především Jiří Paroubek pokračují v destruktivním přístupu a jednání blokují. Jiří Paroubek veřejně prohlásil, že počítá s pověřením sestavovat vládu. K tomu však potřebuje, aby byl předsedou sněmovny Lubomír Zaorálek nebo jiný sociální demokrat. Znovu se potvrzuje, že jeho výrok o nelpění na funkcích byl jen trapný pokus zamaskovat jeho ambice.
Prezident republiky Václav Klaus nehodlá pověřit sociální demokraty sestavením vlády ani v případném druhém pokusu. Třetí pokus je zcela v rukou předsedy poslanecké sněmovny. Po neúspěšném třetím pokusu je sněmovny rozpuštěna a jsou vyhlášeny předčasné volby. O těch koneckonců mluvil po schůzce 5x2 i místopředseda ODS Vlastimil Tlustý: "Sociální demokracie v podstatě neuznala, že ODS vyhrála volby. Trvá na sestavování vlády už v druhém kole. Do chvíle, než bude mít možnost sestavit vládu, nepřistoupí sociální demokraté na jakoukoliv dohodu. Je to absolutní blokace, dokud Paroubek nedostane šanci sestavit vládu. Situace spěje k předčasným volbám."
Voliči však nejsou slepí a vnímají chování politiků v současné povolební patové situaci. Na jednu stranu může postoj Jiřího Paroubka přinést ČSSD další hlasy, zejména komunistické, právě za boj proti ODS a ustavení její vlády. Na druhou stranu však hlasy získává i ODS a ČSSD zase ztrácí hlasy těch, kterým je destruktivní přístup Jiřího Paroubka proti mysli. Otázkou také je, jak by dopadli v předčasných volbách Zelení. Lidovci mají své hlasy jisté a u Zelených se může projevit vylučování členů z levicové frakce a jejich požadavky ohledně energetických zdrojů, především jaderné a uhelné energie. Dalším bodem, který může o poslaneckém bytí a nebytí Zelených rozhodovat je jejich požadavek na vysokou ekologickou daň.
ČSSD je podle slov Jiřího Paroubka ochotna podpořit vznik vlády ODS a jejích koaličních partnerů, ale za nesplnitelné podmínky, že by se ODS vzdala svého programu a vzala za svůj ten sociálně demokratický. Nezbývá než souhlasit s Vlastimilem Tlustým, že si volby budeme muset zopakovat. Nejvhodnějším termínem je podzim, kdy by se mohly volby do parlamentu konat současně s komunálními.
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools