Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Jak dál po patových volbách?

4.6.2006 Včerejší volby skončily patem. Jaký je možný další vývoj?

Včerejší volby do poslanecké sněmovny skončily patem. Jaký je možný další vývoj na naší politické scéně? Pokusím se o malý nástin možných variant.

Při oznámení prvních odhadů zavládlo v táboře ODS uspokojení a nadšení. Ještě větší nadšení však zavládlo ve štábu Zelených. komunisté a socialisté nebyli právě nadšeni a lidovci si svým způsobem oddechli, protože některé průzkumy je stavěly do pozice strany, která bude mít co dělat, aby překročila potřebnou pětiprocentní hranici.

Jak přicházely přesné výsledky, tak se nálada postupně měnila. V okamžiku, kdy bylo jasné, že ČSSD opravdu s ODS prohraje, začaly se dít věci. Premiér Paroubek neuznal výsledek voleb a svým projevem s obsahem a slovníkem normalizačního aparátčíka rozbouřil politickou scénu ještě víc.

Voliči dali nelevicovým stranám o 3,76% hlasů víc než levici, avšak přepočítávací metoda na mandáty určila, že výsledkem je remíza. Za tohoto kuriózního stavu 100:100 začnou vyjednávání o vládě. Předseda ČSSD Paroubek ve svém včerejším projevu oznámil, že strana bude zvažovat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu a usilovat o prohlášení voleb za neplatné. Dnes své prohlášení sice trochu zmírnil, ale nechává politickou scénu v nejistotě. Prý si počká na výsledek svých trestních oznámení proti Mirku Topolánkovi a Janu Kubicemu. Teprve pak by prý stížnost za ČSSD podával. Při rychlosti orgánů činných v trestném řízení lze předpokládat, že by ke zpochybnění voleb mohlo dojít třeba za půl roku a nebo taky za roky dva.

S Jiřím Paroubkem si velice notuje předseda komunistů Vojtěch Filip, který prý dokonce zvažuje, že by se k Paroubkově stížnosti připojil. Realita tak dává za nepravdu těm, kteří kritizují rozdělování na pravici a levici. Toto rozdělení zde bude pravděpodobně stále. Daleko horším faktem pro naší politiku je neustálé sbližování se sociální demokracie s nereformovatelnými komunisty, a to nikoli že by se komunisté snažili být modernější stranou, ale že socialisté stále více přebírají argumentaci a metody komunistů.

Za současné situace jsou pravděpodobné možné jen čtyři scénáře:
1) Mirek Topolánek s pokusí sestavit vládu a získá pro svou podporu někoho z levicových poslanců.
2) Totéž, ale v opačném gardu provede Jiří Paroubek při třetím sestavování vlády.
3) Vznikne velká koalice ODS-ČSSD.
4) Situace neudělením důvěry třem vládám dospěje k novým volbám.

Předseda KSČM ještě navrhoval variantu předčasných voleb a vládu složenou ze všech pěti parlamentních stran. Tuto variantu odmítli všechni čtyři zbývající strany. Zde by hrozilo, že komunisté by proklouzli do vlády a tím by byl navozen stav "normálnosti" komunistické účasti ve vládě. Je to velice nebezpečná varianta.

Předsedové stran prozatím vylučují možnost přetažení nějakého poslance na druhý břeh, avšak tato varianta možná je, obzvláště pokud by dotyčný poslanec dostal nějaké odměny ve formě naturálií. Nicméně Zelení se tohoto manévru budou bát jako čert kříže - přeci se nezašpiní hned po kýženém vstupu do parlamentu. Ostatní strany setrvají určitě ve svých zákopech a budou stát za rozhodnutím svých stran. Největší šance na přeběhlíka je ale v poslaneckém klubu sociálních demokratů. Uvnitř ČSSD existuje několik křídel, které mezi sebou bojují o moc a vliv. Mnohým se nelíbí nastoupená politika předsedou Paroubkem a už vůbec ne jeho včerejší projev. Že by ale najednou byl někdo z případných přeběhlíků ochoten podpořit rovnou daň a přijmout pravicou politiku se dá s velkým úspěchem pochybovat. Navíc takováto vláda, která by byla opřena o jediný hlas z druhého tábora by byla slabá anedokázala by prakticky nic prosadit.

Varianta velké koalice je málo myslitelná nejen kvůli osobní nevraživosti Paroubka s Topolánkem, ale především kvůli voličům. ODS dosáhla vynikajícího výsledku, když dostala bezmála dva miliony hlasů na to, aby zastavila narůstající "rudé nebezpečí". Pokud by ODS přistoupila na nějakou formu koalice s ČSSD, zanmenalo by to tvrdý propad, protože její voliči si nepřejí ČSSD ve vládě. Totéž platí i v případě ČSSD.

Jiří Paroubek se spokojeně pochechtává. Sice znovu prohrál velké volby, ale výsledek neumožní sestavit pravicovou vládu. Proto teď může s klidem ohlásit odchod do opozice. S klidem a posměchem nechá na Mirku Topolánkovi snahu o sestavení vlády. Při rozložení sil je jasné, že se vládu sestavit nepodaří a v ten moment přijde Paroubek s jednoduchou argumentací, že "Topolánek prokázal svou neschopnost". Není pochyb, že by to mohlo Paroubkovi přinést další body.

Ten samý vývoj se dá očekávat i při druhém pokusu o s estavení vlády. Třetí pokus je plně v režii předsedy poslaneké sněmovny. Podle výsledku voleb ještě není jisto za jakou politickou stranu bude předseda parlamentu kopat. Uvidíme, zda si křeslo předsedy ponechá ODS nebo ho svěří v rámci spravedlivosti představiteli nejsilnější opoziční strany, tedy ČSSD. Nicméně i v případě třetího pokusu o sestavení vlády se dá očekávat neúspěch.

Takto rozdané karty ukazují s vysokou pravděpodobností na nové předčasné volby. Ty by se mohly konat na podzim společně s komunálními. Je těžké dopředu odhadovat výsledek případných předčasných voleb. Bude záležet na mnoha okolnostech. Na šikovnosti předsedů dvou nejsilnějších stran, na paměti voličů, ale také na tom, jakým směrem se budou vyvíjet kauzy ze zprávy Jana Kubiceho, které se rozhodla Nejvyšší státní zástupkyně Renáta vesecká znovu otevřít. Vzhledem k tomu, že ve zprávě figuruje nepřeberné množství lidí spojených se sociální demokracií, mohlo by dojít k zásadnímu posunu nálad a přesunu voličů ČSSD směrem ke komunistům. Je smutné o tom hovořit, ale možná by to v současné situaci bylo lepší, protože představitelé sociální demokracie se začínají co do demokracie chovat hůř než komunisté.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools