1.6.2006 Dnes se objevila informace, že Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká byla na včerejším zasedání vlády pod silným nátlakem.
Dnes se objevila informace, že Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká byla na včerejším zasedání vlády pod silným nátlakem, aby státní zástupci rychle dodali "něco", co by znevěrohodnilo zprávu Jana Kubiceho.
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká se měla včera setkat s premiérem Jiřím Paroubkem původně jen na 15 minut, nakonec ale jejich jednání trvalo dvě hodiny a pokračovalo na zasedání vlády. Důvodem k jednání byla zpráva šéfa ÚOOZ o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy a mezi vysoé až nejvyšší funkcionáře ČSSD. Renáta Vesecká řekla, že prověří, zda svým postupem Jan Kubice nespáchal trestný čin a zároveň jakým způsobem došlo k úniku informací z důvěrného materiálu.
K požadavku na rychlé dodání "něčeho" státními zastupiteli proti Kubicově zprávě se vyjádřil jeden z ministrů za menší koaliční stranu: "Byla to naivní představa, to nejde. Jestli Kubice nemůže všechno doložit, tak v tuto chvíli není možné říci, zda jsou to reálné stopy." Tato slova potvrdili i další dva ministři pod příslibem utajení jména. Premiér Paroubek pochopitelně jakákoli slova o nátlaku odmítá: "Ty návrhy směřovaly k podání informací, nic víc. Nevím, co říkají dva dny před volbami ministři koaličních stran." Renáta Vesecká se nevyjádřila s tím, že je časově zaneprázdněna.
Nervozita v ČSSD je přímo hmatatelná a strach přímo smrtelný. Vypadá to, že na Kubicově zprávě je asi hodně pravdy, protože jinak by přeci sociální demokraté tak nevyváděli. Samozřejmě, mají před sebou vidinu ztráty teplých místeček na ministerstvech, ale především ztrátu moci, která je pro ně daleko horším trestem. O tom, jakého stupně dosahuje vyděšenost v ČSSD svědčí i fakt, že na včerejším zasedání vlády chtěli hlasovat o tom, že postupem Jana Kubiceho byl porušen zákon. V jaké zemi to jsme, že vláda chce brát ruky rozhodování o tom, zda byl či nebyl porušen zákon, byť hlasováním? Taková pravomoc náleží jen nezávislému soudu. Praktiky současné vlády (myšlena její nejsilnější složka v podobě ČSSD) si nezadají s vládou předrevoluční. Nebo snad budeme mít opět lidový tribunál, který bez důkazů a soudů bude rozhodovat o vině či nevině jen podle toho, zda dotyčný obviněný se vyjádřil pro nebo proti politice jedné strany?
Naštěstí zásahl ministr zahraničí Cyril Svoboda a ministr spravedlnosti Pavel Němec. Oba konstatovali, že toto rozhodnutí náleží příslušnému soudu, popřípadě Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Vláda pak od hlasování upustila. Následně schválila usnesení, v němž konstatovala znepokojení nadnestandardním postupem Jana Kubiceho. Pro přijetí tohoto usnesení hlasovali členové vlády za ČSSD, unionisté a Cyril Svoboda. Jen dva ministři hlasovali proti, lidovci Ambrozek a Šimonovský.
Na veřejnost také prosákla zpráva (radio Frekvence 1 - že by další spiklenec?), že sociální demokraté se budou snažit zpochybnit volby. V týmu premiéra Paroubka údajně posuzují variantu, kdy v případě volební prohry podá ČSSD žalobu ke správnímu soudu kvůli narušení průběhu voleb. Poukáže přitom na Kubiceho zprávu, ve které byly údajně použity nepravdivé informace. Takový postup Paroubek odmítl, předseda ODS Mirek Topolánek se tohoto scénáře obává.
Každý normální politik, který působí ve vzdálenosti alespoň 250 kilometrů na jih nebo západ by po takovéto kauze okamžitě rezignoval a odstoupil z voleb. Jediné čeho se však u nás můžeme dočkat je obvinění ODS ústy premiéra Paroubka, že jde o plánované spiknutí za účelem poškodit ČSSD. ODS to vůbec nemá zapotřebí, ČSSD si v tomto ohledu vystačí sama. ČSSD se podle svých slov řídí heslem padni komu padni. Vládě ČSSD už "padla" dávno, ale ráda by i nadále pracovala přesčas. Je načase to změnit.
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools