Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Odposlech Topolánka nezákonně zveřejněn

26.5.2006 (akt. 27.5.) Včera byl zveřejněn rok a půl starý odposlech předsedy ODS.

Včera byl zveřejněn rok a půl starý odposlech telefonického rozhovoru předsedy ODS MIrka Topolánka a jeho asistenta Marka Dalíka. Jedná se o odposlech, který byl pořízen v souvislosti s kauzou Kořistka.

Zarážejících je několik skutečností. Ta první je, že odposlech byl zveřejněn jen osm dní před začátkem voleb. Další podivnou skutečností je to, že si odesílatel odposlechu dal záležet na tom, aby se odposlech zveřejnil, protože nahrávka byla zaslána několika médiím. Třetí fakt, který je na celé věci vůbec nejpodezřelejší je, že tato nahrávka měla být již dávno zničena, protože případ Kořistka byl v dubnu definitivně odložen se závěrem, že stíhání zúčastněných osob je neoprávněné.

Odposlechové materiály (byly jich desítky hodin) měla nejdříve policie a poté státní zastupitelství. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká oznámila, že hodlá únik odposlechů neprodleně vyšetřit. "Máte pravdu, že nikdo jiný než policie a státní zastupitelství k tomu neměl mít přístup. Určitě zahájíme šetření, jak to mohlo uniknout," řekla redaktorům Aktuálně.cz. Ministr Bublan se bleskově zastal policie s tím, že materiály neunikly v době, kdy je policie měla ve svém držení. "Podle informací, kterými ministr disponuje, je obvinění, že odposlechy unikly od policie, málo pravděpodobné. Po ukončení vyšetřování celého případu byl totiž kompletní trestní spis už v únoru 2005 předán příslušnému státnímu zastupitelství," řekla jeho mluvčí Radka Kovářová. Ministr Bublan přesto okamžitě vydal pokyn Inspekci ministra vnitra, aby tuto možnost prověřila. Zde si dovolím tvrdit, že výsledek šetření Inspekce je znám dopředu. Po pár dnech bude určitě oznámeno, že odposlechy policii neunikly. Výsledek bude znám ještě rychleji než u Toimáše Čermáka. Je přeci před volbami a ministr Bublan si nemůže dovolit, aby padl byť jen sebemenší stín podezření na vládnoucí ČSSD.

Celý zveřejněný odposlech je vcelku obyčejným rozhovorem. Mirek Topolánek se v něm staví za Marka Dalíka, který očividně není v nejlepší psychické kondici. To by udělal každý dobrý šéf, kdyby se jeho blízký spolupracovník nacházel v podobné situaci jako Marek Dalík po vrtulníkovém transportu z Prahy do Ostravy. V rozhovoru padá i zmínka o Ivanu Langerovi, který by ze své funkce v parlamentu mohl zjistit více podrobností k této záležitosti. Z rozhovoru nevyplývá žádné potvrzení obvinění v kauze Kořistka. Jediné co z rozhovoru vyplynulo je fakt, že Mirek Topolánek jezdí metrem a krom jednoho slovíčka se neuchýlil v celém, téměř pětiminutovém rozhovoru ke sprostotám.

Topolánkova věta, na základě které Kořistka a policie tvdili, že potvrzuje korupci byla: "Já jsem off record řekl, že nejnadějnější je ten Kořistka, že ten opravdu signalizoval, že tu vládu nemusí podpořit, a proto taky jsme do toho šli." Topolánek, Dalík a další obviněný Večerek shodně řekli, že nešlo o korupci a touto větou bylo myšleno, že chtěli zmapovat situaci a zjistit skutečné postoje Kořistky k vznikající vládě. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká zkoumala správnost rozhodnutí svých podřízených případ odložit jako neopodstatněný a dala jim za pravdu. Pacel Macur, tiskový mluvčí Nejvyšší státní zástupkyně k tomu v dubnu, kdy byl případ odložen, řekl: "Nejvyšší státní zástupkyně zejména souhlasí s tím, že pravomocná usnesení Okresního státního zastupitelství v Ostravě o odložení věci podezřelých Marka Dalíka a Jana Večerka jsou správná."

ODS získala před dvěma týdny informaci, že tyto materiály unikly z vyšetřovacího spisu a právní kancelář ODS varovala veřejně média před jejich zveřejněním, že se tím vystavují riziku trestního stíhání. Odposlechové materiály měly být po odložení kauzy neprodleně podle zákona zničeny.

Zbývá zodpovědět otázku, kdo za úniky stojí. Pravděpodobně tato otázka zůstane nezodpovězena. Nicméně je zde podezření, že to spáchal někdo, komu hodně záleží na tom, aby ODS poškodil těsně před volbami. Komu by to prospělo nejvíce netřeba zmiňovat. Letošní kampaň je vedena dost nefér způsobem. Na povrch vyplouvají kauzy, které jsou zveličeny s jediným cílem. Poškodit protivníka (viz můj dřívější článek zde). Kampaň pravděpodobně vstoupí do dějin svou špinavostí a zajímavým faktem, že vládnoucí strana místo obhajování a vysvětlování svého programu se zaměřila jen na hanění a kritiku svého opozičního soupeře.


27.5.2006
ODS podala včera, den po zveřejnění záhadně uniklýho policejního odposlechu telefonního hovoru Mirka Topolánka s Markem Dalíkem z uzavřeného případu trestní oznámení. Žalobou byl pověřen advokát Petr Toman, který k této záležitosti sdělil: "Trestní oznámení je podané, zároveň jsme vyzvali server Aktuálně.cz, aby záznam odposlechu z webu stáhl." Zveřejnění odposlechu, před kterým varovala právní kancelář ODS média, vyvolalo menší zemětřesení uvnitř nejsilnější opoziční strany, která se tímto krokem cítí poškozena. Mluvčí ODS Jiří Sezemský zveřejnil stanovisko své strany: "ODS považuje řízený únik policejních odposlechů za nehorázné zneužití bezpečnostních složek ve volební kampani, které zásadním způsobem ohrožuje regulérnost parlamentních voleb. Za tento atak na základní demokratické principy je odpovědný předseda vlády, ministr vnitra a policejní prezident."

Premiér Paroubek únik policejního odposlechu odsoudil a slíbil, že nechá únik vyšetřit. Odmítl, že by za zveřejněním záznamu stála ČSSD: "Proto premiér požádal ministra vnitra Bublana a policejního prezidenta Husáka o neprodlené prošetření celého případu," sdělila médiím jeho mluvčí Lucie Orgoníková.

Stanovisko zaujal i předseda sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů Jiří Bílý, poslanec za ODS. Řekl, že policie měla odposlechy zničit, aby se předešlo jejich zneužití a že odposlechy pravděpodobně unikly na politickou objednávku v předvolební době.

Poslanec Zdeněk Kořistka, který čelí žalobám Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka, ve kterých se oba neprávem obvinění dožadují omluvy a půlmilionového odškodnění, chtěl odposlechy u těchto líčení použít ke své obraně. Soudkyně Radmila Baďurová, která má tyto případy na starosti již řekla, že o přijetí odposlechů jako důkazu zatím neuvažuje. Proces podle ní neovlivní ani to, že odposlechy už pronikly na veřejnost: "Skutečnost, že odposlechy unikly do médií nemá žádný vliv na toto civilní řízení, které se samozřejmě vyvíjí po vlastní linii. To znamená, že civilní soud si provádí vlastní dokazování, vychází z výslechu svědků, které sám vyslechne, a z listinných důkazů, které k důkazu použije."

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools