23.5.2006 Poslanci za ČSSD a KSČM opět zaúřadovali a schválili socialistické zákony.
Poslanci za ČSSD a KSČM opět zaúřadovali a přehlasovali prezidentovo veto a schválili jednoznačně socialistické zákony. Pouhých deset dní před volbami se tak opět demaskovala čím dál větší spolupráce těchto dvou levicových stran. O tom, že tato "stojedenáctková koalice" hlasuje poslední dobou společně v případě silně levicových zákonů je víc než zřejmé.
110 hlasy prošel zákon o neziskových nemocnicích. Proti hlasovali poslanci za ODS a KDU-ČSL. Podle poslanců těchto dvou stran se jedná o nedodělek a jde o znárodnění nemocnic. Poslanec Janeček z KDU-ČSL řekl: "Ve třech okresech, Plzni-sever, Jeseníku a Šumperku nejsou v seznamu uvedeném v zákoně žádné nemocnice. Podle zákona se tedy budou muset postavit nové. Je to zbytečné plýtvání finančních prostředků." Dále se ještě vyjádřil k hospodaření fakultních nemocnic, které už teď řídí ministerstvo zdravotnictví: "Když použiji slovník pana ministra, tak se David Rath podílí na tunelování fakultních nemocnic." Narážel tak na stamiliony, které letos nemocnice dostaly.
Ministr Rath zákon obhajoval: "Hlavním důvodem, proč byl zákon předložen, je zabránění plošné privatizaci nemocnic. Je to proces nevratný. Soukromému majiteli nikdo přece nemůže říkat, jak má nakládat se svým majetkem, jakou péči má poskytovat. Občané mají plné právo vědět, jak je s penězi, které musí v povinném pojištění platit, nakládáno."
Nový zákon však předpokládá, že soukromá nemocnice, která vstoupí do sítě neziskových nemocnic bude mít jistotu proplacené péče od VZP. Zároveň však vedení nemocnice nebude moci rozhodovat o zásadních otázkách jako například o přístrojovém vybavení o rozsahu poskytované péče a o platech zaměstnanců. Ministr Rath se však netají záměrem výrazně přidat na platech lékařům. Pokud by tato nemocnice vytvořila zisk, pak jej musí investovat zpět do nemocnice. V případě, že by došlo k finanční ztrátě, k čemuž může snadno dojít pouhým rozhodnutím ministerstva o platech, pak ztráta nepůjde za ministerstvem, ale za vlastníkem nemocnice. Nemocnice, které do této sítě nevstoupí pak vůbe nemají zaručeno, že jim bude poskytnutá péče pojištěncům VZP touto pojišťovnou vůbec proplacena.
Vzhledem k tomu, že ze strany ČSSD je již několik let snaha zredukovat pojišťovny pouze na jedinou (VZP) pak by nemocnice, které by nechtěly být v této síti byly odkázány jen na přímé platby a tím pádem odsouzeny k zániku. Je jasné že i "soukromé" nemocnice v majetku krajů ošetřují všechny pacienty a snaží se poskytovat veškerou péči - znamená to pro nemocnice finanční zdroj. Navíc tyto nemocnice hospodaří daleko lépe než státní. Když stát předal nemocnice krajům, byly zadlužené až po uši. Po nátlaku hejtmanů se stát uvolil podstatně menší část zděděných dluhů uhradit. Nyní, když se podařilo krajům nemocnice oddlužit a naprostá většina z nich začíná prosperovat, přichází ministr Rath s nápadem znovu získat nad nemocnicemi moc.
107 hlasů již zmiňované levicové koalice přehlasovalo další veto prezidenta Klause, v případě Zákoníku práce. Nový Zákoník je opravdu nebezpečným paskvilem, který dává odborům naprosto nevyváženou moc. Pokud je v jednom podniku více odborových organizací, tak pokud se tyto organizace nedohodnou na společném postupu, dává právo vyjednávat o kolektivní smlouvě pouze nejsilnější organizaci, která může například zastupovat jen menšinu zaměstnanců. Tím pádem může dojít i k "uplacení" největší odborové organizace, aby šla na ruku zaměstnavateli a ty zbývající nemají šanci cokoli změnit.
Zákoník rovněž podstatně komplikuje studentům hledání brigád, protože mládež do 18 let smí podle tohoto Zákoníku pracovat jen šest hodin a třicet hodin týdně. V praxi to znamená, že firmy takového brigádníka nezaměstnají. Co však je daleko na tomto Zákoníku horší je fakt, že některé pasáže umožňují odborům zasahovat do přímého řízení firmy bez jakékoli zodpovědnosti. V podstatě jde o stejnou věc jako u neziskových nemocnic. Do pravomocí majitele bude zasahovat někdo jiný, přičemž zodpovědnost zůstává na majiteli.
Snad nejhorší úpravou je bod, který stanoví, že zaměstnavatel nemůže dát výpověď odborovému funkcionáři bez souhlasu odborové organizace ještě rok poté, co v této funkci skončil. Doposud se tato úprava týkala jen nejvyšších odborových funkcionářů ve firmě, podle této úpravy se však má týkat i menších funkcí. V podstatě tedy stačí, aby si odboráři udělali "kolečko" na nízkých funkcích a jsou de facto nepropustitelní ze zaměstnání.
Proti Zákoníku protestují některé odbory, Hospodářská komora i nelevicoví poslanci. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek je odhodlán v okamžiku, kdy Zákoník vyjde ve Sbírce zákonů okamžitě podat návrh na přešetření Ústavnímu soudu. Totéž chtějí udělat i poslanci za ODS jak v případě Zákoníku práce, tak zákonu o neziskových nemocnicích. ODS chce po volbách, pokud v nich zvítězí tyto zákony včetně několika dalších (například registrační pokladny) ihned zrušit.
Pár dní před volbami tak znovu ČSSD a KSČM potvrdily, že jejich spolupráce je hmatatelná a tyto zákony jsou neblahou předzvěstí toho, co by mohlo v případě povolební spolupráce těchto dvou stran následovat. Toto nebezpečí považují za hodně reálné i někteří jedinci, kteří se snaží eliminovat nástup "rudé koalice". Na internetu běží výzva, aby voliči po obdržení volebních lístků vybrali ten s číslem 10 a zaslali ho na sekretariát ČSSD opatřený červeným nápisem "NASRATH!". Další občanská iniciativa "Trikem proti komunismu". (z její dílny pocházejí trička s různými nápisy, například se sociálními demokraty a komunisty kritizovaným nápisem "Zabij komunistu, posílíš mír", která se prodávala ve Vídni) přišla s obdobným nápadem. Vyzvala k hromadnému sběru volebních lístků s číslem 20. Nejúspěšnější sběrači budou touto iniciativou odměněni. Na závěr soutěže (její pravidla naleznete zde) chce iniciativa "Trikem proti komunismu" dát tyto volební lístky do sběru. Komunisté považují tuto akci za nezákonnou.
Osobně považuji variantu menšinové vlády ČSSD s podporou komunistů za tragédii pro tuto zem. Socialisté by sice seděli ve vládě, ale vše by de facto řídili komunisté ze závětří. Snadno bychom se pak mohli nadít návratu socialismu tak, jak jsme ho znali. Sice v pozměněné formě, ale socialismu, kdy se mají všichni stejně špatně, kromě pár vyvolených "šibalů".
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools