Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Zelené rozbroje

13.5.2006 (akt. 14.5.) Ve Straně zelených došlo k roztržce mezi členy a vedením.

Ve Straně zelených došlo k roztržce, kdy sedmnáct členů podepsalo dopis adresovaný předsedovi strany Martinu Bursíkovi. Dopise ostře útočí na osobu předsedy strany a padají v něm závažná obvinění.

"Vedení strany dostatečně nekomunikuje s členskou základnou. O zásadních problémech, jako jsou předvolební kampaň, situace kolem webu, změny na kandidátkách, volební program a otázky financování strany, jsou informace podávány pouze kuse či se zpožděním," píše se v dopise, který mimo jiné poukazuje i na to, že strana nemá jeden kontrolovatelný účet.

Mezi podpisy lze nalézt i významné členy, například Petra Uhla či dvojku na moravskoslezské kandidátce a předsedkyni republikové rady Evu Holubovou. Od té zazněl i požadavek, že by měl Martin Bursík objasnit velké nejasnosti okolo svého majetku. Eva Holubová tvrdí, že "náš předseda kolem něj mlží".

Dopis dostala na starost první místopředsedkyně Dana Kuchtová. Ta se snaží situaci banalizovat: "To, co se nyní děje, není nic nenormálního, není to žádný rozkol, je to jen diskuse, kdyby nebyla, tak nebudeme Stranou zelených. Jsou to osobnosti s vlastním názorem, je naprosto v pořádku, že se ozvali, jen je nešťastné, že to udělali nyní před volbami, navíc si myslím, že ve většině věcí nemají pravdu." Martin Bursík se ke sporu uvnitř své strany nevyjádřil, svůj mobilní telefon novinářům nezvedal.

Kritici této strany tvrdí, že dříve či později dojde nutně k rozkolu. Celá historie českých zelených je totiž lemována mnoha rozbroji a bojem konkurenčních skupin. Martinu Bursíkovi se zatím dařilo alespoň navenek držet jednotu strany. Strana zelených je složená z mnoha různých zájmových skupin. Lze v ní nalézt "politického turistu", Jihočeskou matku, disidenta, příznivce anarchistů, bývalé Sládkovce i kariéristy. Je jasné, že každá z těchto skupin bude chtít prosadit svůj názor a postoj, což nutně povede k dalším rozbrojům. Katalyzátorem by se mohl stát neúspěch ve volbách, kdy by Strana zelených skončila mimo parlament. Právě vidina křesel ve sněmovně prozatím drží tyto rozporné skupiny v soudržnosti.


14.5.2006
Ve Straně zelených nejsou rozepře jen díky dopisu nespokojenců s vedením strany. Na pátečním zasedání (12.5.) v Ostravě došlo dokonce na fyzickou argumentaci. Manžel moravskoslezské volební jedničky Zbyněk Jakubka napadl dalšího kandidáta Jiřího Blahutu. Napadený tvrdí, že důvodem útoku byla vnitrostranická rozepře a podla na Zbyňka Jakubku trestní oznámení. Jiří Blahuta je povoláním pedagog a nachází se na posledním, 36. místě kandidátky.

Jiří Blahuta uvedl, že pouze na setkání straníků vyjádřil svůj názor, že někteří lidé s nimiž se setkal, reagují na Věru Jakubkovou negativně. Věra Jakubková zase tvrdí, že se jí manžel zastal, protože se Jiří Blahuta o ní nemístně vyjadřoval.

"Jsem z toho v šoku, mám psychickou i fyzickou újmu," napsal napadený v prohlášení. Dodal, že ho Zbyněk Jakubka škrtil a vyhrožoval mu zabitím. "Způsobil mi otřes mozku, pohmožděniny hrudníku a krku. Po tomto incidentu jsem zkolaboval u auta. Jiří Blahuta považuje útok za cílený a chce zůstat na nemocenské.

Podle Věry Jakubkové se muži pouze chytili za trička a nic vážnějšího se nestalo. Věra Jakubková je na jednu stranu ráda, že se jí manžel zastal, na druhou stranu jí však nepřijde vhodné řešit před volbami konflikty tímto způsobem.

Strana zelených je silně nesourodou skupinou a podobných rozepří, hádek a napadání se můžeme uvnitř této strany dočkat častěji než je zdrávo.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools