13.5.2006 (akt. 14. a 15.5.) Premiér Paroubek byl dnes na mimořádném sjezdu formálně zvolen předsedou ČSSD
Premiér Jiří Paroubek byl dnes na mimořádném sjezdu ČSSD formálně zvolen předsedou strany. V tajné volbě, kdy neměl protikandidáta získal 479 z 521 hlasů, to je bezmála 92%.
Premiéra přijel podpořit z Vysočiny i bývalý premiér Miloš Zeman, který Paroubka na pódiu objal a uštědřil mu dva "soudružské" polibky, jaké jsme byli zvyklí vídat při setkání Husáka s Brežněvem. Jiří Paroubek opět ostře napadl ODS. Pokud by ODS ve volbách zvítězila, hrozil by podle Paroubka návrat "vulgárního kapitalismu 19. století" a znamenalo by to prý pro obyvatele poslední ránu z milosti. Na adresu pravice řekl: "Pravice, zejména její krajní síly ve spojení s ambiciózními finančními kruhy stojí na pozici absolutní deregulace, tedy neomezeného prostoru pro nadnárodní firmy a zvyšování jejich konkurenceschopnosti i za cenu odbourávání sociálních vymožeností."
Ministr Bohuslav Sobotka se opřel do koaličního partnera, lidovců. Obvinil je, že chtěli loni za vládní krize rozbít vládní koalici a zmařit volební vítězství sociální demokracie. Rovněž lidovce obvinil z pádu vlády. Hlavně, že má ministr Sobotka na koho svést nevyjasněné finanční toky bývalého premiéra Grosse. Miloš Zeman v krátkém projevu varoval před velkou koalicí ČSSD a ODS a vyslovil se v případě volebního vítězství ČSSD pro menšinovou vládu. Za nejlepší variantu koalice považuje koalici jednočlennou. Sjezd rovněž zakázal koalici s komunisty. Co by znamenala menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů si jistě každý dokáže představit sám. Znamenalo by to, že by ČSSD nesla odpovědnost a de facto by vládli komunisté.
Premiér Paroubek se o místo předsedy ČSSD ucházel již před třinácti lety, ale tehdy uspěl Miloš Zeman. Bohuslav Sobotka dobrovolně ustoupil ze svého postu a odůvodnil to tím, že premiér Paroubek patří k nejoblíbenějším politikům v zemi. Ministr Sobotka před časem řekl, že pokud ČSSD ve volbách nezíská přes třicet procent, vzdá se vedení svých postů. Dnes tento závazek potvrdil: "Ten závazek je platný, ale v tuto chvíli se těmito myšlenkami nezabýváme. Nepochybuji, že třicet procent získáme." Podle poslední volební prognózy má přitom ČSSD šanci na zhruba 23 procent hlasů. Čerstvý předseda Paroubek ale trochu ze slibu slevil: "Pokud nedosáhneme třiceti procent, tak na nejbližším sjezdu strany vyzvu k hlasování o mé důvěře. Podle toho, jak tajné hlasování dopadne, budu reagovat."
ČSSD avizovala, že sjezd přijedou podpořit Romano Prodi a Tony Blair. Oba politici však nepřijeli, protože se potýkají s problémy ve vlastních zemích.
Na ostré výpady proti ODS zareagovali jejich představitelé. Petr Gandalovič, Paroubkův volební rival v Ústeckém kraji řekl, že ránu z milosti dostane ve volbách právě premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, že mu premiérova slova nestojí ani za komentář.
Premiér Paroubek si kromě upoutání pozornosti v předvolební kampani od mtohoto kroku slibuje, že pokud ČSSD vyhraje volby, nebude moci být obejit prezidentem republiky při jednáních o sestavování vlády. V tom se však premiér mýlí, protože prezident může pověřit sestavením vlády kohokoliv, nemusí to být přímo předseda strany.
14.5.2006
V dnešní Sedmičce předsedové ČSSD a KSČM, Jiří Paroubek a Vojtěch Filip prohlásili, že spolu po volbách nevytvoří koalici, avšak podpoře se nebrání. Předseda lidovců Miroslav Kalousek není s proklamací spokojen, protože ČSSD stále počítá s podporou komunistů pro svou případnou menšinovou vládu. Důkazem toho je i vystoupení expremiéra Miloše Zemana, který se jasně vyslovil právě pro tuto variantu. Miroslav Kalousek se domnívá, že by v takovém případě neexistoval rozdíl mezi otevřenou koalicí a "jen" podporou: "Taková vláda by se s největší pravděpodobností bez podpory komunistů neobešla, a ti by za to chtěli podíl na moci. Jestli to má být vláda s komunisty nebo vláda talentů schválených komunisty, to na věci nic nemění. Vedle ministerských křesel existuje široká škála jiných mocenských funkcí, které mohou komunisté v případě menšinové vlády ČSSD obsadit."
Podle posledního průzkumu se preference ČSSD pohybují pod 23%, komunisté jsou pod 17%. Vítězem by se měla stát ODS s preferencí 29%. Do parlamentu by se ještě dostali lidovci s 11% a Zelení s 10%. Pokud by volby dopadly tímto způsobem, pak by měly ČSSD s KSČM 88 křesel, ODS s lidovci 90 a Zelení 22 mandátů.
15.5.2006
MF Dnes přinesla další podrobnosti ze sobotního sjezdu, na němž se premiér Paroubek stal předsedou ČSSD.
Jiří Paroubek pohřbil povolební spolupráci se Stranou zelených a doufá, že mu vyjde jediná karta na kterou vsadil: menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů. Na to je ale zapotřebí, aby Zelení co nejvíce oslabili, levice trochu posílila a zbývající strany zůstaly na svých momentálních ziscích. Premiéru Paroubkovi nahrává i momentální situace uvnitř Strany zelených, kdy se členové začínají mezi sebou hádat a dokonce se i fyzicky napadat. Navíc má předseda Zelených Martin Bursík nevyjasněné majetkové poměry a právě ty jsou trumfem Jiřího Paroubka: "S takovýmto člověkem si neumím představit, že bych vyjednával o koalici." Martin Bursík spolu se svým bratrem vedou soudní spory se vzdáleným bratrancem žijícím v Jižní Americe o dědictví, kterým jsou restituované domy v centru Prahy.
Pokud se Zelení dostanou do parlamentu přichází v úvahu v současnoti jediná většinová varianta: ODS - KDU-ČSL - SZ. Premiér Paroubek varoval před hrozící vládou této "panské koalice". Zároveň znovu jednoznačně odmítl variantu velké koalice s ODS s tím, že "to by byla zhouba".
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools