Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Klaus vetoval Zákoník práce

12.5.2006 Prezident Klaus včera vetoval Zákoník práce z dílny ČSSD a KSČM

Prezident Václav Klaus včera vetoval nový Zákoník práce. Tato norma vzešla z dílny ČSSD a KSČM. Předlohu zákona vetoval již Senát, ale spojená levice v parlamentu Senát přehlasovala. Premiér Paroubek opakovaně prohlásil, že ČSSD je připravena prezidentské veto přehlasovat. Mělo by se tak stát na poslední předvolební schůzi parlamentu, 23. května, necelé dva týdny před volbami.

Prezident Klaus odůvodnil své rozhodnutí tím, že nový Zákoník je nemoderní, není liberální a nezaručí potřebné změny. Kodex posiluje nerovnost mezi zaměstnavateli a zaměstnanci ve prospěch zaměstnanců. Prezident také upozornil, že zákoník nebyl výsledkem konsenzu mezi sociálními partnery, koalicí i oběma parlamentními komorami: "V této své podobě Zákoník práce nepředstavuje tolik potřebnou moderní úpravu pracovněprávních vztahů a vládou slibovanou liberalizaci pracovního práva jako podmínku zvýšení konkurenceschopnosti našich firem a snížení vysoké nezaměstnanosti," napsal prezident ve zdůvodnění.

Nový Zákoník dává moc odborům, které mohou mluvit do kompetencí zaměstnavatele či majitele firmy a de facto mohou rozhodovat o tom, co se s firmou bude dít. Majitel se tedy ocitá v roli platícího diváka bez možnosti odejít z představení. V novém Zákoníku je i pasáž, díky které dochází k diskriminaci menších odborů. Je-li v podniku více odborových skupin, které se nemohou dohodnout na zěnní kolektivní smlouvy, dává se prostor největší z nich uzavřít kolektivní smlouvu se zaměstnavatelem bez ohledu na ostatní odbory, které třeba dohromady mají víc hlasů než největší skupina. Tento fakt považuje za protiústavní například Federace strojvůdců.


Není to jediný zákon, který prezident Klaus v poslední době vetoval. Stejně dopadl začátkem května i zákon o neziskových nemocnicích. Své veto vysvětlil v dopise předsedovi poslanecké sněmovny Lubomíru Zaorálkovi: "České zdravotnictví zásadní systémovou změnu v každém případě a co nejrychleji potřebuje. Zákon o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních vracím, protože tuto potřebnou změnu nepřináší a protože k řešení vážných problémů českého zdravotnictví volí metodu špatnou." Zákonem je už od začátku nepřijatelný pro většinu zdravotníků i Senát. Dokonce jej kritizovala i vláda. Ta ve svém stanovisku k poslaneckému návrhu zákona napsala, že "jde o návrh nepropracovaný, nekomplexní, mající četné věcné a legislativní nedostatky". Hejtmani, kteří dostali od státu zadlužené nemocnice do vlastnictví označili návrh zákona za nepřípustný zásah do práv obcí a krajů. Podle hejtmanů znamená likvidaci 80 nemocnic bez jakékoli debaty.

Zákon byl schválen v únoru opět hlasy poslanců za ČSSD a KSČM. Stejní poslanci přehlasovali i Senát. I u tohoto zákona lze očekávat, že bude na programu schůze sněmovny na konci května. Shodou náhod tak dochází k paradoxní situaci. Těsně před volbami, pokud chtějí sociální demokraté oba zákony schválit, se budou muset spoléhat na spolupráci s KSČM a těžko budou vyvracet svou názorovou blízkost. Navíc pravicové strany dostanou střelivo ve vrcholící kampani. Je otázka, zda za této situace ČSSD přeci jen necouvne, ale je to spíš nepravděpodobné. Obě normy jsou pro ČSSD "stěžejní". Jen jsem zvědav, jak budou svou spolupráci s komunisty obhajovat. Určitě "nezodpovědností ODS".

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools