Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Vyšetřovací komise dala za pravdu Musílkové

27.4.2006 Parlamentní vyšetřovací komise k VZP dospěla k závěrečné zprávě.

Parlamentní vyšetřovací komise k hospodaření ve VZP dospěla k závěrečné zprávě. Zprávě, která určitě nepotěší ministra Ratha, ale ten si určitě z této zprávy vybere jen to, co je dobré pro něj.

Podle komise stojí za dluhy VZP neochota politiků dohodnout se na pravidlech pro fungování zdravotnictví. Systém pojištění, který je v našich zemích prý nemá ve světě obdoby. Stát platí z daní pojistné za děti, studenty, nezaměstnané a důchodce. Tato skupina tvoří 60% pojištěných a spotřebuje 80% péče. Podíl plateb klesl od počátku devadesátých let do roku 2005 o 7,5%. Pojišťovny zpočátku proplácely každý úkon. Když začal hrozit kolaps celého systému vznikly v roce 1997 ještě před pádem Klausovy vlády paušální platby a úhrady podle ceníku. Platby byly stanoveny na základě bodů, kde jejich hodnotu určovalo dohadovací řízení pro dané období a typ péče. Tyto paušální platby měly být zavedeny pouze dočasně. Když padla Klausova vláda,jeho nástupci ve funkci (Tošovský, Zeman, Špidla, Gross a Paroubek) s paušálními platbami neudělali zhola nic, a tak nouzové dočasné řešení trvá již devět let.

Ministerstvo zdravotnictví se při vydávání lékových vyhlášek vůbec neohlíželo na možnosti pojištění, takže výdaje přesahovaly příjmy. Poslanci zase prosazovali změny investic, takže se nakupovaly nové přístroje a budovala nová zařízení. To vše musela VZP ze zákona proplácet.

Zpráva parlamentní vyšetřovací komise dále konstatuje, že VZP na tyto nedostatky opakovaně upozorňovala. Zároveň však VZP vytýká, že se nesnažila dluh snížit a náklady optimalizovat. Z celé zprávy tedy vyplývá, že problém se zadlužením VZP nebyl na straně pojišťovny, ale státu (rozuměj ministerstvo zdrtavotnictví a parlament).

Mám pocit, že ministr Rath předsedu vyšetřovací komise za tuto zprávu nepochválí. Skoro to vypadá, že věta o nečinnosti VZP v oblasti snížení dluhu tam byla dána záměrně s cílem "alespoň něco na tu Musílkovou najít". Nejsem expert přes VZP a nevím zda a v jaké míře šlo optimalizovat náklady a snížit dluhy. Mám-li však nařízeno proplatit více než kolik dostanu, pak je veškerá snaha o snížování dluhu marná.


Lékaři chtějí znovu protestovat proti ministru Rathovi a naplánovali "týden zdravotnického neklidu", který zakončí 26. května manifestací. Protesty jsou tak naplánovány do vrcholící předvolební kampaně. "Když vybuchl Černobyl, byl zatajen únik radiace a bagatelizovaly se důsledky. Stejně se dnes bagatelizují důsledky, jaké bude mít působení ministra Ratha na dostupnost zdravotní péče," řekl místopředseda Svazu praktických lékařů Jan Jelínek s tím, že půjde především o to, vysvětlit občanům, co hrozí.

Podle expertů by protest lékařů mohl ovlivnit výsledky voleb o 1 až 2 procenta. Lékaři se nikterak netají, že cílem je znepříjemnit volební kampaň sociální demokracii a především ministru Rathovi, který kandiduje za ČSSD a je volebním lídrem v Praze. Premiér Paroubek a především ministr Rath obviňují lékaře, že jejich protesty jsou dílem opoziční ODS. "Věcný důvod k protestům neexistuje," odmítl požadavky lékařů premiér. Upozornil také na sedmimiliardovou dotaci, kterou lékařům od počátku roku přislíbila vláda a kterou již částečně odeslala. Týden před volbami nemůže být příčinou podle něj ani požadavek odvolat Davida Ratha. "Nám nejde o víc peněz. A premiér si neumí představit, že protestujeme, aby i nadále fungoval systém zdravotních pojišťoven," podotkl Jan Jelínek.

Podle lékařů se může systém zhroutit po volbách, protože ministr zvětšil zdravotnický chaos. Lékařům i nemocnicím přestávají koncem června platit rámcové smlouvy s pojišťovnami a přitom není připraven žádný předpis, podle kterého by se měly úhrady po tomto datu stanovit. Úředníci ministerstva považují obavy za zbytečné. "Pokud to vyjde, bude od prvního července začne platit zákon, podle kterého pojišťovny prodlouží smlouvy soukromým lékařům na dobu neurčitou," tvrdí šéf Rathových poradců Michal Sojka.

Lékaři tvrdí, že Rathovy zákony příliš posilují roli státu. Vláda může jmenovat vedení největší pojišťovny VZP, ministr bude určovat nemocnicím, co smějí léčit. Michal Sojka však upozorňuje na dosavadní neprůhlednou praxi VZP, kterou odhalila poslanecká komise. A je to tady, takže ne vina vina státu, ale VZP. Pan ministr nám jistě vysvětlí, že největší problém zadlužení VZP byl IZIP a tunelování ODS...

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools