Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Kolik získá Nomura?

20.3.2006 Společnost Nomura vyhrála první arbitráž vedenou proti České republice.

Společnost Nomura vyhrála první arbitráž vedenou proti České republice kvůli Investiční a poštovní bance. Výsledek arbitráže je pro stát nelichotivý. Arbitráž konstatovala, že stát neochránil investici japonské Nomury a měl nerovné zacházení s bankami (stát pomohl finančně Komeční bance i České spořitelně, ale na IPB udělala Zemanova vláda dlouhý nos). Ve hře je ještě spousta žalob a odškodnění na obou stranách. Zatímco stát požaduje na Nomuře odškodnění okolo 120 miliard korun, Nomura žádá 40 až 70 miliard.

Investiční banka vznikla v roce 1990 a dostala od Státní banky Československé do vínku balík úvěrů na velké investice v Rusku a prakticky žádné klienty. Vůči Komerční bance byla SČB daleko štědřejší, když Komerční banka získala především úvěry pro tuzemské firmy. Během sedmi let navýšila IB objem vkladů v bance na sedminásobek a stala se třetí největší bankou v zemi. Výrazného rozmachu dosáhla spojením s Poštovní bankou. V té době spravovala IPB až pět milionů účtů. Vedení banky získalo banku do svého vlastnictví především přes spřátelené firmy, kterým byly poskytovány úvěry. IPB se postupně dostávala do problémů.

Vedení získalo banku hned zkraje devadesátých let. Fond národního majetku nijak nezasáhl, když se banka „privatizovala“ svými vlastními penězi. Velkým krokem vedení k získání banky do svého vlastnictví byla kupónová privatizace, kdy investiční fondy vedené či spřízněné bance ovládly více než čtvrtinu majetku. Stát přišel o vliv nad bankou už v prosinci 1993, kdy banka navýšila jmění a FNM se tohoto kroku nezúčastnil. Státní podíl klesl pod 36%, nakonec tento podíl prodal japonské Nomuře.

Vraťme se však k problémům banky na konci devadesátých let. Úvěry společnostem, které byly různým způsobem spojené s IPB tvořil bezmála 50 miliard, více než čtvrtinu veškerých úvěrů. Během tří dnů klienti vybrali z účtů téměř 30 miliard korun a banka se ocitla na pokraji krachu. V pátek napochodovalo do IPB ozbrojené komando s nuceným správcem. Každý očekává, že se banka buď zkonsoliduje anebo se prodá jinému zájemci ve výběrovém řízení. Již v neděli a pondělí, tedy po pouhých třech dnech přebírá IPB nový majitel, ČSOB. Tehdejší ministr financí Mertlík podepisuje bianco záruku za všechny špatné úvěry a veškerý majetek IPB včetně nemovitostí a klientů získává ČSOB za symbolickou korunu.

Záruky se doposud vyšplhaly na 120 miliard a současný ministr financí Sobotka chce ČSOB za další korunu údajně věnovat dalších 11 miliard. Kvůli tomuto poslednímu kroku na sebe vzájemně podali trestní oznámení předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý a ministr financí za ČSSD Bohumil Sobotka. Připočteme-li k této sumě možnou prohru ohledně odškodnění japonské Nomuře, může se nakonec výdaj státu vyšplhat až na 200 miliard korun, což se až podezřele blíží odhadu, kterým ODS častovala ČSSD krátce po rychlém prodeji IPB a poté, kdy vyšly najevo podepsané záruky.

Každého zarazila rychlost, s jakou byla IPB předána ČSOB. Nakonec se zjistilo, že probíhala tajná jednání mimo území ČR již půl roku a akce byla dopředu připravená. Dva aktéři, kteří se v této záležitosti angažovali nejvíc, odcházejí ze svých postů. Guvernér ČNB Tošovský odchází pracovat do zahraničí a ministr Mertlík odchází pracovat k jedné ze zahraničních bank na našem trhu.

Výsledek páteční arbitráže považuje premiér Paroubek za plichtu a že stát bude muset zaplatit Nomuře jen symbolické odškodnění. O výši odškodnění Nomury vůči ČR jedná ode dneška v Paříži takzvaná Curyšská arbitráž. Stát požaduje po Nomuře 111 miliard, když původní částka byla cca 260 miliard. Pařížské jednání určitě bude brát v potaz i výsledek páteční arbitráže v Londýně. Na přímý dotaz ohledně arbitráží odpověděl premiér Paroubek: „Já si myslím, že jsem mírně optimistický“. Jenže pan premiér je optimistický i tehdy, když mu teče do bot a ještě v této situaci je schopen obvinit ODS, že mu vodu do bot pouští právě ona.

Stát nepřistoupil ke všem bankám stejně. Komerční banku i Českou spořitelnu očistil od problematických úvěrů. Pokud by totéž učinil v případě IPB, pak by náklady byly méně než poloviční oproti současné skutečnosti. Pokud stát arbitráže s Nomurou prohraje, pak by se jednalo dokonce o částku jen čtvrtinovou. Ale však on to někdo zaplatí. Když ne my, tak naše děti a vnuci – to je přesně strategie vládnutí ČSSD.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools