Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Další aféry ČSSD - 33. a 34.

19.3.2006 Opět se ukazuje, že nemine měsíc, kdy by se neobjevila nějaká další aféra v souvislosti s vládou, zejména její nejsilnější stranou.

Opět se ukazuje, že nemine měsíc, kdy by se neobjevila nějaká další aféra v souvislosti s vládou, zejména její nejsilnější stranou. Za poslední měsíc „praskly“ takové prohřešky dva.

Exsoudce Jiří Vyvadil byl jako člen Nejvyššího správního soudu na stáži na Ministerstvu spravedlnosti, kde byl ve funkci náměstka ministra Pavla Němce. Premiér Jiřího Vyvadila zaúkoloval a pověřil ho jednáním s nepravomocně odsouzeným podnikatelem Tomášem Pitrem. Jiří Vyvadil pokyn premiéra Paroubka splnil a skutečně se s Tomášem Pitrem sešel a vyjednával s ním ohledně Setuzy. O své aktivitě však neinformoval svého přímého nadřízeného (rozuměj ministra spravedlnosti). Rozhořel se tedy spor mezi ministrem a jeho náměstkem, který byl rázně ukončen předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou. Josef Baxa Jiřího Vyvadila odvolal ze stáže a vyzval ho, aby se vzdal funkce soudce s odůvodněním, že svým politickým vystupováním ohrozil důvěru v nezávislost soudu. Vzhledem k tomu, že tak Jiří Vyvadil neučinil, podal na něj Josef Baxa kárnému žalobu, která měla Jiřího Vyvadila zbavit soudcovského taláru. Následně se Jiří Vyvadil svůj soudcovský mandát sám složil. Premiér Paroubek však své věrné vždy hájí, a tak se Jiří Vyvadil pár hodin po své rezignaci stal jeho neplaceným poradcem pro soudnictví, právo a spravedlnost.

Je zde však veliký háček. Podle Nejvyššího správního soudu se Jiří Vyvadil může stát premiérovým poradcem nejdříve za tři měsíce. Podle zákona musí nejdříve Vrchní soud v Olomouci ukončit kárné řízení s Jiřím Vyvadilem a do té doby Jiří Vyvadil pro premiéra pracovat nesmí. Po skončení kárného řízení přestane platit rozhodnutí ministra spravedlnosti, kterým Jiřího Vyvadila dočasně zbavil funkce soudce.

Jenže podle mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylvy Dostálové se pak Jiří Vyvadil znovu stane soudcem: „Zákon totiž stanovuje, že funkce soudce, který se zřekl mandátu, zanikne uplynutím tří kalendářních měsíců následujících po měsíci, v němž bylo oznámení soudce o vzdání se funkce doručeno prezidentu republiky.“ Lhůta tedy Jiřímu Vyvadilovi vyprší až na konci června. DO té doby bude stále členem Nejvyššího správního soudu. Vztahují se tak na něj všechny povinnosti soudce, například Jiří Vyvadil musí zachovávat nezávislost a nestrannost a s tím je neslučitelná jakákoli politická činnost, včetně funkce poradce premiéra. Jenže jak už jsme si zvykli, premiér Paroubek si s podobnými malichernostmi příliš hlavu nedělá.


Druhá podstatně výraznější aféra vypukla na začátku března, kdy si kriminalisté došli pro sedm osob angažovaných v korupci v takzvané „lihové aféře“. V síti uvízly také velké ryby, vysoce postavení funkcionáři ČSSD. Jedná se o tajemníka Státního fondu dopravní infrastruktury Josefa Lázničku a vedoucí sekretariátu náměstka ministra dopravy Ludmilu Schwarzovou. Případ vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, přesněji odbor V4, který se obvykle zabývá zločineckými strukturami, které jsou napojené například na ruskojazyčné či balkánské mafie.

Původně se operace „Antropoid“ týkala podnikatelů, kteří obchodovali s lihem a měli zájem získat licenci státu na dodávky biopaliv. Šlo o miliardové obchody. Zatýkací akce byla spuštěna poté, co se olomoucký lobbyista František Vybíral pokusil uplatit přímo detektivy. Byl zatčen v momentě, kdy přinesl peníze na výměnu za svou beztrestnost. František Vybíral má kromě napojení na státní správu údajně i kontakty s podsvětím. Měl fungovat jako prostředník pro korupci státních úředníků. Podnikatelé měli Františku Vybíralovi dávat úplatky, které on měl předávat úředníkům. Zátah proběhl nejen na Ministerstvu dopravy, ale i v lihovaru Kolín. Generální ředitel lihovaru Jaromír Janata a Rostislav Polák jsou podezřelí, že prostřednictvím Vybírala upláceli státní úředníky kvůli výrobě bioetanolu. Prostředníkem měl být Josef Jurka.

Do této skupiny patří i údajný spekulant s pozemky, realitní podnikatel Miloš Červenka, který s Františkem Vybíralem spolupracoval na realitních projektech. Policejní zdroj MF Dnes prozradil že: „Jednali spolu o tom, že by vstoupili do projektu na přebudování vlakového nádraží Praha-Smíchov.“ Areál na Smíchově se měl zčásti přebudovat na obchodní centrum. Miloš Červenka pracoval do roku 1991 na Ministerstvu zahraničních věcí. Po revoluci zbohatl na skupování restitučních nároků a obchodoval s pozemkovým fondem. Jen v Praze převzal od státu přes 150 hektarů.

Ze sedmi zadržených jsou minimálně tři osoby členy ČSSD. Lobbyista František Vybíral byl záhy ze strany vyloučen. Tentýž osud potkal i Josefa Lázničku, který byl ze strany vyloučen v pátek s tím, že pokud se prokáže jeho nevina, bude mu členství navráceno společně s veřejnou omluvou. Případ Ludmily Schwarzové je trochu zapeklitější. Je členkou vedení ČSSD a podle stanov může být vyloučena teprve až po odsouzení. Do té doby může být její členství pouze pozastaveno. O jejím vyloučení měla jednat místní organizace ČSSD ve Vatíně na Žďársku. Členové místní organizace se tomuto kroku vyhnuli tím, že místní organizaci rozpustili.

Pro Sociální demokracii to je hodně nepříjemné. Do voleb chybí tři měsíce a takováto aféra může stranu jen poškodit. Ještě více však může tuto stranu poškodit fakt, že se ve straně rozhoduje, který z podezřelých ze závažné kriminální činnosti vyloučen bude nebo nebude. Ještě více zarážející je fakt, že je-li někdo členem vedení, má oproti řadovým členům „imunitu“. Můžeme si tak udělat čárku číslo 33 a 34 do výčtu afér spjatých s vládní ČSSD za posledních 2 a půl roku. Slušná suma.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools