Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Zelení letí vzhůru

17.3.2006 Poslední volební průzkumy ukazují na raketový nástup Strany Zelených. Podle agentury STEM už Zelení atakují hranici 10% a dotahují se na třetí komunisty.

Poslední volební průzkumy ukazují na raketový nástup Strany Zelených. Podle agentury STEM už Zelení atakují hranici 10% a dotahují se na třetí komunisty, přičemž lidovci se pomalu propadají k 5% hranici volitelnosti. I když se jedná o průzkum tři měsíce před volbami, který ještě není směrodatný a i když se výsledky průzkumu mohou velice lišit od reality ve volbách, není id věci se nad takovým vzestupem Zelených trochu zamyslet.

Tato strana ještě donedávna byla na hranici 3% preferencí. Za vzestupem preferencí může stát několik důvodů. Jedním z nich je odchod kontroverzních osob z vedení, zejména pak změna na postu předsedy strany. Martin Bursík je určitě přijatelnější osobou než jeho předchůdce.

Dalším důvodem je ztráta části přízně u ČSSD. Voliči mají Zelené „zaškatulkované“ jako mírně levicovou stranu, a tak ti lidé, kteří by jinak volili Sociální demokraty a kterým se nelíbí otevřené sbližování ČSSD s KSČM a ani razantní, či spíše arogantní výlevy premiéra a ministra zdravotnictví se mohou přiklonit ke Straně Zelených.

Třetí skupinou, která přispěla k velkému nárůstu preferencí u SZ jsou takzvaní „věční hledači ideálu“. Skupina, která bude vždy nespokojena a zklamána svou volbou a hledají ideál v další politické straně. Tato skupina cca 3-4% voličů má naprosto jasný a čitelný vývoj. Nejprve po revoluci všichni volili OF. Posléze se rozdělili mezi ODS a ODA. Po krachu ODA a pádu druhé Klausovy vlády se jejich přízeň přelila k US a následně Čtyřkoalici. Poté, co celý projekt Čtyřkoalice zkrachoval a US se zdiskreditovala vstupem do vlády s ČSSD se přízeň těchto „hledačů“ nakrátko přelila u voleb do Europarlamentu k uskupení SNK-ED. Když zjistili, že ani toto uskupení nevydrželo a neprojevuje se tak, jak by oni chtěli, nalezli Stranu Zelených. Rozhodně není nezajímavé, že tato skupina kopíruje názory a preference exprezidenta Václava Havla.

Poslední skupinou mohou být voliči, kteří chtějí volit pravicovou stranu, ale vadí jim ODS. Strana Zelených deklarovala svou neochotu spolupracovat s vládou, která by se byť jen opírala o podporu komunistů a to mohlo být signálem pro ty voliče, kteří chtějí zabránit nástupu komunistů a přitom „zavařit“ i nenáviděné ODS.

Pokud se tato strana dostane do parlamentu, může být rozhodujícím prvkem na scéně. I když by bylo pro tento stát přijatelnější, aby bylo v parlamentu stran méně a vítěz voleb mohl uskutečňovat svůj program, v současné době a situaci mohou být nakonec Zelení záchranou. Unie Svobody se totálně propadá do zapomnění o čemž svědčí i její současné preference v hodnotě 0,3%. ČSSD se už třese na menšinovou vládu podporovanou komunisty, alespoň to má v plánu budoucí předseda ČSSD Jiří Paroubek a nejúspěšnější z jeho předchůdců Miloš Zeman. Až donedávna byly preference pro levicové strany vyšší než pro pravicové. Paroubek se Zemanem už plánovali dopředu spolupráci s komunisty, když jim plány překazili právě Zelení. Není náhodou že po zveřejnění výsledků průzkumy začali hned na Zelené útočit komunisté a pozadu nezůstali ani sociální demokraté.

Pokud by se volby konaly dnes, pak by byla možná vláda ODS-SZ-KDU-ČSL. Tyto strany by získaly zhruba 55% hlasů a získaly by cca 110 mandátů. Otázkou však zůstává, zda a nakolik by byli Strana Zelených a ODS schopny kompromisu.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools