Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Rath vs. lékárníci 2. kolo

30.1.2006 Po protestní demonstraci vstoupí dnes lékárníci do tříhodinové stávky.

LogoLékárna Po protestní demonstraci před Ministerstvem zdravotnictví minulý týden vstoupí dnes lékárníci do tříhodinové výstražné stávky. Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby, chtějí tím dát jasně najevo, co si myslí o snížení marží na prodej léků. Lubomír Chudoba je velmi optimistický v protestu zúčastnivšího se počtu lékáren. V ČR je přibližně 2200 lékáren a 240 výdejen léků. Údajně by mělo na tři hodiny zavřít 90% z nich. Otevřené mají zůstat lékárny ve fakultních nemocnicích, které jsou řízeny státem a některé lékárny v nákupních centrech.

Ministr Rath odhaduje, že zavře maximálně 20% lékáren. Jak už je u pana ministra zvykem, za vším vidí spiknutí ODS. Protesty lékárníků jsou podle něj politicky motivovány. K lékárníkům se chtějí přidat i někteří lékaři a ministr Rath se nechal slyšet, že pokud se lékaři přidají k pondělní tříhodinové stávce lékárníků, bude chtít vědět od jejich představitelů, jestli jim jde o řešení problémů, nebo jen chtějí bojovat za jednu politickou stranu.

Ministr argumentuje tím, že se marže snížila jen o 3% ze 32 na 29 procent. Avšak z této marže zbývá lékárníkům po odvedení DPH a zaplacení distribuorům jen přibližně 18%. Z těchto osmnácti procent platí nájem, provoz a mzdy zaměstnanců. Snížení marží o 3% znamená pro lékárníky pokles příjmů o 16-17%.

Ani jedna ze stran zastoupených ve sporu nenechává na protistraně nit suchou. Ministr označil čtvrteční demonstraci lékárníků za demonstraci milionářů, lékárníci na oplátku nazvali ministra nejbohatším lékařem, který nemá morální zábrany vydržovat si manželku a milenku.

Pokud se však podíváme na tento problém z pohledu malé lékárny na vesnici, pak takové snížení marže snadno povede k likvidaci právě těchto lékáren, kde potom budou pacienti nuceni dojíždět pro léky třeba třicet kilometrů daleko. Podle Lubomíra Chudoby je takto ohrožena celá čtvrtina lékáren. Ministr Rath by chtěl zavést prodej nepředpisových léků na čerpacích stanicích nebo drogeriích, předpisové léky by podle něj měli vydávat přímo ošetřující lékaři. První možnost je celkem běžná v západním světě a neexistuje důvod, proč by se nemohl třeba aspirin prodávat u pumpy. CO se týče vydávání léků přímo ošetřujícími lékaři naráží to na nejeden problém. Prvním jsou prostory, kde by tyto léky byly skladovány, druhým je zabezpečení těchto léků, třetím určitá specifičnost léků - co vyhovuje jednomu pacientovi, nevyhovuje druhému. A čtvrtým neméně důležitým problémem je, že některé léky se musí přímo vyrábět na míru podle předpisu, ať už jde o různé kapsle, čípky nebo mastičky. Pro ty by si pacienti museli zase do nemocnice?

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools