23.1.2006 Včera přijeli zástupci korejské firmy dojednávat podrobnosti výstavby továrny v Nošovicích
Včera přijeli zástupci korejské automobilky Hyundai dojednávat podrobnosti výstavby továrny na jejich automobily v Nošovicích na severní Moravě.
Korejci se do poslední chvíle rozhodovali mezi ČR a Tureckem. Ačkoliv se Korejci stále ještě přímo nevyjádřili, je na 99% jisté, že továrny bude stát v ČR v oblasti Nošovic. Korejci by chtěli investovat až třicet miliard korun. Až potud to je vcelku dobrá zpráva, protože přinese spoustu nových pracovních příležitostí. Teď však nastává ta druhá, méně atraktivní strana jedné mince. Kolik bude vlastně tato investice stát české daňové poplatníky.
V první řadě jde o pozemek s rozlohou více než 270 hektarů, který stát, potažmo kraj musel vykoupit od majitelů za nemalý peníz. To samo o sobě by byla přijatelná cena, ale přesně to samé nabízeli i Turci. Premiér Paroubek proto rychle přispěchal s další nabídkou, která už investici snižuje. Korejci chtějí ve své továrně zaměstnat přímo tři tisíce lidí, spolu s dodavateli až deset tisíc. Premiér Paroubek slíbil, že za každého zaměstnance dostanou Korejci od státu příspěvek ve výši dvě stě tisíc korun. Vzhledem k tomu, že v trnavě na Slovensku stojí továrna dceřinné společnosti KIA, bude se urychleně stavět dálnice z Frýdku - Místku na Slovensko.
Ani to by však Korejce nepřesvědčilo natolik, aby byla investice jistá, a tak se vláda rozhodla svůj zájem podpořit ještě daňovými prázdninami na deset let. Tato nabídka Korejce už definitivně přesvědčila, takže se továrna na severní Moravě stavět bude. Hyundai má v plánu do tří let vyrábět až 300 tisíc nových automobilů. Pokud bychom uvažovali, že by daň z jednoho automobilu mohla činit dvacet tisíc, pak při plné výrobě by bylo Korejcům odpuštěno jen za jediný rok 6 miliard. Pokud by stihli Korejci za deset let vyrobit dva miliony vozidel, pohybovali bychom se na hranici 40 miliard.
Mluvčí CzechInvestu Jana Víšková upřesňuje, jak to má vlastně s investiční pobídku být: "Podle pravidel EU může podnik dostat pobídky na 15 % z toho, co investuje. Dvě stě tisíc korun dostane na každé vytvořené pracovní místo, něco stála příprava zóny a zbytek si pak může odpočítat z daní. Jak si to podniky vyčerpají, je jejich věc. Mohou to dělat až deset let, ale pokud budou výdělečné, mohou těch 15 % ze 30 miliard vyčerpat i dřív. V podstatě se s tím i počítá." Jenže, jak znám naší současnou vládu, určitě se tato pravidla nějak přizpůsobí, protože Korejci jsou především obchodníci, kteří chtějí vydělávat co nejvíc a nabídka 4,5 miliardy by je pravděpodobně příliš nepřesvědčila.
Příchod Korejců je jistě pro naši ekonomiku přínos, avšak je nutno se i ptát, kolik za to zaplatíme, abychom se nakonec neocitli v situaci ze známé povídky Šimka a Grossmana s rčením "nechci slevu zadarmo".
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools