16.1.2006 ČSSD se rozhodla před volbami opět přilepšit zdravotníkům, zatím jen slovně.
ČSSD se rozhodla před volbami opět přilepšit zdravotníkům, zatím jen slovně. Platy lékařů a sester by se měly podle premiéra Paroubka v několika následujících letech výrazně přiblížit mzdám v západoevropských státech. Premiér by tímto krokem chtěl zabránit odchodu zdravotníků na západ za vidinou vyšších platů.
Včera se premiér sešel s nově zvoleným prezidentem ČLK, favoritem ministra Ratha, Milanem Kubkem. Oba pánové si celkem notovali a premiér se k setkání vyjádřil následovně: "Hovořili jsme, otevřeně řeknu, o spolupráci ve střednědobém horizontu mezi vládou ČSSD a ČLK, protože je naprosto na místě, abychom hovořili o platech lékařů a zdravotnického personálu. Musíme se snažit v příštích čtyřech letech rozdíly (vůči západním platům, pozn. autora) maximálním způsobem snižovat. O to nám jde, vytvářet pro to prostor."..." My také voláme často po uvolnění pracovních limitů v rámci EU a neuvědomujeme si, že tito vysoce kvalifikovaní lidé by odcházeli, pokud budou rozdíly v platech jako dosud."
Průměrný plat lékaře v ČR je po loňském navýšení v září na úrovni čtyřiceti tisíc měsíčně, zdravotní sestry pobírají přibližně polovinu tétu sumy. Je celkem pochopitelné, že tyto platy ani zdaleka neodpovídají platům v západoevropských státech, avšak je třeba také brát v potaz, že průměrná mzda v ČR je na úrovni osmnácti tisíc a zhruba 70% výdělečně činného obyvatelstva je pod touto hranicí, nemálo dokonce výrazně.
V podání ČSSD to je jako vždy preference jedné, byť významné, skupiny před ostatními. Platy lékařů chce premiér Paroubek výrazně přiblížit platům západním, ale že se důchodci a třeba i pokladní v supermarketech pohybují na měsíčním příjmu okolo 300 Euro mu nevadí. Když se přidá zdravotníkům, tak budou chtít přidat i policisté, učitelé, pak třeba zase železničáři a tramvajáci... Premiér Paroubek však neříká jednu zásadní věc. Kde na to chce vzít? Budou se snad platy zvyšovat opět na dluh v zahraničí? Zvýší se opět daně? Každý rok se posouvá den daňové svobody. I když ČSSD halasně vyrukovala se snížením daňové zátěže, opět se den daňové svobody posunul o dva dny blíže k červenci. Nejdříve je nutné si na vyšší platy vydělat a teprve pak přemýšlet o utrácení. Nebo snad premiér s ministrem zdravotnictví postupují podle osvědčeného rčení "nikdo vám nemůže dát tolik, kolik já vám můžu slíbit"? Možná je vhodné si připomenout, co pan premiér prohlásil v televizi: "Zdroje pro letošek jsou."
V ostrém kontrastu je proti tomu chystaná stávka lékárníků. Ta bude 30. ledna, kdy se dveře lékáren na tři hodiny uzavřou. Lékárníci tak chtějí protestovat proti snížení marží o tři koruny, kvůli kterému přijdou průměrně o 15% svého zisku. Prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba oznámil konání stávky po jednání s premiérem Paroubkem, který se plně postavil za svého ministra zdravotnictví.
Lubomír Chudoba přišel s premiérem vyjednávat návrh, aby snížení se marže netýkalo levnějších léků do 350 korun. To by podle Chudoby pomohlo ekonomicky udržet malé lékárny. Snížením marže je podle něj ohrožena čtvrtina z 2200 lékáren, především ty na venkově. Ministr Rath společně s premiérem Paroubkem uvedli, že s návratem marží na původní výši vůbec nepočítají. Naopak do budoucna chtějí marži dále snížt a chtějí rozšířit počet míst, kde by byly k dostání volně prodejné léky - například na internetu či v samoobslužném prodeji.
Ministr Rath se nevzdává myšlenky, že léky bude vydávat přímo lékař (že by další způsob jak finančně přilepšit strádajícím lékařům?): "Rádi bychom, aby ve větší míře mohl léky vydávat lékař, to budí obrovský odpor lékárníků." Já si však nedokážu představit, že by lékař ve své ordinaci měl léky pro každého pacienta. Nemálo pacientů potřebuje léky naprosto specifické a leckdy hodně drahé. Podle ministra Ratha patří lékárníci ve zdravotnictví k nejvíce vydělávajícím. Možná by si to měl jít na měsíc zkusit.
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools