Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Klausovy obavy z vlády ČSSD-KSČM

13.1.2006 Prezident republiky se vyslovil proti případné vládě levicových stran.

Klaus Prezident republiky Václav Klaus se vyslovil proti případné vládě levicových stran, včetně varianty vlády menšinové v podání ČSSD podporovanou komunisty.

V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (celý rozhovor naleznete zde) se prezident věnuje i nastartování transformace ekonomiky po revoluci. Prezident se rozhovořil o jednání na začátku roku 1990, na kterém se projednávala forma ekonomické reformy: "Výsledek dramatického jednání ve vládě o scénáři ekonomické reformy byl o prsa. Překvapivě pozitivní roli v hlasování sehráli lidé, do kterých by to nikdo neřekl. Proti nám se rvali - v následné terminologii - lidé OH, lidé ČSSD, slovenského KDH. Překvapivě nakonec pro to zdvihli ruku lidé jako Marián Čalfa nebo komunistický ministr obrany Vacek. Nebýt jejich zdvižených rukou, žádný scénář ekonomické reformy by se ve vládě neprosadil. To je dnes naprosto paradoxní věc."

V další části rozhovoru prezident Klaus vysvětluje tehdejší kroky při privatizaci a roli bankovního sektoru. Některé prezidentovy věty jsou hodně překvapivé: "O tom, že ten proces bude mít tuto stránku věci, že bude poražených více než vítězů, jsme samozřejmě všichni dobře věděli. A mohl jsem to avizovat pouze takovými výroky, jaký jsem už citoval. Nemohl jsem přece každého vybízet: nedělejte to, nezkoušejte zakládat firmy, to nebylo možné. Ale hlavně: řada věcí nebyla přeci námi organizována, plánována, předvídána. A na spoustu jevů jsme nemohli dosáhnout. Jeden případ. Malá privatizace, velmi významný fenomén transformace, byla organizována národními vládami, českou a slovenskou. Jako federální ministr financí jsem měl šanci nula něco k tomu říci a ani jsem nikdy na žádné aukci nebyl. Takže jak to probíhalo, kdo tam byl, s jakými penězi přišel, na základě jakého příslibu mu ta či ona komise přiťukla ten či onen podnik, to byl proces, na který jsem absolutně neměl vliv." .... "Co se týče bank, my jsme skutečně vsadili na jednu kartu, která se ukázala jako ne úplně úspěšná. Vsadili jsme na liberalizaci vstupu na bankovní trh. Měli jsme pocit, že přijdou nové banky, které se ukáží lepší, efektivnější než banky staré. Tehdy jsme používali příměr, že přijdou štiky mezi kapry do bankovního rybníku. Štiky přišly, během chvíle bylo u nás 57 bank a všichni dobře víme, že všechny zahraniční čekaly. Do ekonomiky nepůjčily nic. Byl to vědomý kalkul zahraničních majitelů, kteří si nechtěli zašpinit ruce transformací. A já jim vždy říkal, pánové, nemáte nárok, jestli si ty ruce nezašpiníte. My privatizujeme podniky, které mají rezavá vrata, a vy chcete mramorové dveře v bankách."

Prezident Klaus je silně kritizován levicovými stranami za transformační proces. Je nutno si však uvědomit, že v době transformace zde nebyl nikdo, kdo by měl s podobnou akcí zkušenosti. Při pohledu na skutečnost, že vláda sociální demokracie neumí vládnout jinak než za cenu neustálých schodků, si ani nedokážu představit, jak by asi vypadala transformace ekonomiky v jejím podání.

Hlavní problém dnešní doby spatřuje prezident v "europeismu": "Problémem je dnes míra státní regulace. Dnes, v roce 2006, jsme nepochybně v situaci podstatně horší než před deseti patnácti lety. Jak již osm let trvajícími vládami sociální demokracie, tak neblahým působením Evropské unie, je ekonomika daleko více regulovaná a umrtvovaná, než byla před dekádou. Ale to už se pohybujeme na bázi jiného politicko-ekonomického systému, není to otázka transformace, je to otázka alternativních variant kapitalismu."..."Hluboké nebezpečí, které před námi je, plyne ze standardního europeismu, který hrozí, že nás přehluší, přereguluje a znesvobodní i bez ohledu na to, jestli v té či oné zemi evropské pětadvacítky bude nová či přejmenovaná či postaru se jmenující komunistická strana mít nějakou mimořádně silnou pozici. Opakovaně říkám, že pro tuto zemi i pro celou Evropu považuji evropský sociáldemokratismus za zhoubu. Toto ovšem striktně odlišuji od svého prezidentského chování, podepisování zákonů či jmenování vlád."

Václav Klaus také vyjádřil své znepokojení nad možností menšinové vlády ČSSD podporované komunisty. Tvrdí, že by se proti takové vládě postavil. V takovém případě by prý inicioval debatu o změně volebního systému: "Já rozhodně nebudu vyvolávat debatu o volbách prezidentských. Bylo by to interpretováno, že chci něco, co bych považoval za výhodnější pro sebe. Co se týče voleb do sněmovny, prezident může být smutný z toho, že nevidí možnost vytvoření většinové vlády. Po eventuálním debaklu v červnových volbách bych něco takového mohl udělat. Ale bez tohoto ne." Na otázku, zda tím debaklem myslí pat odpověděl naprosto jednoznačně: "Myslím pat."

Prezident republiky řekl, že se chce výše uvedené variantě vlády bránit. Co přesně zamýšlí, nechtěl komentovat. "Jasně jsem dal najevo při svém dvojím jmenování vlád, že s menšinovou vládou s touto podporou se smířit nehodlám," řekl prezident. Podle svých slov se hrozby, kterou vidí "strašně" bojí. Za svá slova si pochopitelně ihned vysloužil kritiku od obou parlamentních levicových stran. Politici ČSSD a KSČM ho obvinili ze zasahování do předvolební kampaně.

Záleží jen na nás, voličích, koho za pět měsíců ve volbách vybereme a komu svěříme svou důvěru. Nicméně tato země už nutně potřebuje změnu.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools