9.1.2006 Služebně nejstarší poslanec Kraus (KSČ - ČSSD) měl podivnou roli při uzavírání obchodu v Ghaně.
Služebně nejstarší poslanec Michal Kraus (KSČ - ČSSD) měl podivnou roli při uzavírání obchodu v Ghaně před pěti lety. Psal se rok 2001 a bylo krátce po útoku na USA. Michal Kraus, tehdy v pozici místopředsedy rozpočtového výboru Sněmovny (což je hodně vlivná funkce) se vydává do Ghany se dvěma podnikateli uzavřít obchod na koupi ghanského podniku na zpracování kakaových bobů. Dnes k tomu poslanec Michal Kraus říká: "Dostal jsem možnost setkat se s některými představiteli nové ghanské vlády a případně s nimi pohovořit o možnosti navázání hospodářských styků."
Jeden z jeho tehdejších společníků, podnikatel František Rigo, byl už tehdy podezřelý ze stamilionových podvodů a v současnosti si již odpykává desetiletý trest a má za sebou teprve pětinu. Druhým společníkem byl rakouský podnikatel Alfred Augustin. Poslanec Kraus se od obchodu distancuje, ale jeho roli vnímají oba jeho tehdejší společníci jinak.
Odsouzený podnikatel Rigo dokonce označuje poslance Krause za klíčovou osobu: "Projekt v Ghaně byl připravován jen proto, že Kraus hledal způsob, jak by se dalo někde ve světě investovat 15 milionů dolarů. Nabídl jsem mu, že by šlo koupit podnik na kakaové boby v Ghaně, a on s tím souhlasil. V září 2001 s námi do Ghany jel, aby měl nad investicí dohled. Kraus tam se mnou podepsal i základní smlouvy pro investici," prohlásil Rigo. Alfred Augustin, který jednání tlumočil, tvrdí, že neví jaká přesně byla úloha poslance Krause, ale ghanská strana by s Rigem nikdy nic nepodepsala, pokud by akci nezaštítil Kraus: "Oficiálně tam při jednáních jako hlavní osoba za českou stranu vystupoval Rigo. Jakou roli měl v projektu Kraus, přesně nevím, ale pan poslanec tam tehdy určitě nebyl, aby viděl krásy Ghany. Už jen svou přítomností tam pomáhal Rigovi k uzavření kontraktu."
Poslanec Kraus se obhajuje těmito slovy: "Pan Rigo tam skutečně podepsal dokument o možném vstupu do privatizačního procesu jednoho z podniků, který se zabýval produkcí kakaových bobů. Já jsem to podepsal jen jako svědek. To bylo vše, pak jsme se vrátili zpět do republiky." Jenže pan poslanec strávil v Ghaně 11 dní a dokonce tam oslavil své narozeniny, a dokonce k nim dostal od šéfa ghanské privatizační agentury NTHC A.W.Q. Barnora dort.
Michal Kraus tvrdí, že od té doby se už o Rigovy aktivity nezajímal a ani neví, jak transakce skončila. O této aktivitě by se pravděpodobně nikdo nedozvěděl, kdyby Alfred Augustin loni v březnu nepodal trestní oznámení na Františka Riga pro podvod. V Ghaně mu totiž půjčil devadesát tisíc tisíc dolarů, které mu Rigo dodnes nevrátil. Policie se tedy začala o případ zajímat a Rigo policii sdělil, že o podrobnostech obchodu promluví tehdy, pokud mu zajistí bezpečnost. Rigo pak policii sdělil, že Kraus byl hlavní postavou připravované transakce. Byl to prý právě Kraus, kdo za ním před pěti lety přišel a požádal ho o vypracování jakéhokoli projektu na investici 15 milionů dolarů do zahraničí. Obchod prý nakonec ztroskotal, protože Kraus nedodal finance na transakci: "Po roce vyjednávání, v polovině roku 2002, to pak celé skončilo na tom, že Kraus nakonec těch 15 milionů dolarů neměl k dispozici. Když jsem se ho pak zeptal, co to mělo být za peníze, řekl mi, že to měly být peníze z úplatku za jednu velkou státní zakázku, která se však stále odkládala."
Poslanec Kraus to odmítá a policejní vyšetřovatelka nechce poskytnout žádné informace. Není divu, vyšetřování stále běží. Že by se snad mohlo dojít k objasnění role poslance Krause se však pravděpodobně nemusíme bát. Vždyť víme jak podobné kauzy končí. Přesto jako vždy pochynosti zůstanou. Nemáme tady náhodou po "pěti českých" nyní na stole "patnáct v amerických"?
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools